Aki az internetes szolgáltatásokból, a netet használó emberekből él, annak az az érdeke, hogy minél több fizetőképes felhasználó legyen a világon. Ennek előmozdítása érdekében az adott vállalat egyrészt reménykedhet az egyes országok szolgáltatóinak, kormányainak fejlesztési kedvében, vagy saját maga is léphet és kiépítheti azt az infrastruktúrát, amire szüksége van.
Nettel segítenének a felzárkózásban
A Google nem először gondolja az utóbbit, aminek eredményeképpen elindította a Project Link kezdeményezést. Ennek keretében a cég üvegszálas technológián alapuló hálózatokat fog kiépíteni a világ azon fejlődő országaiban, ahol még nem áll rendelkezésre a megfelelően gyors és megbízható internetkapcsolat. A Project Link a már kiépített, helyi hálózatokat fogja összeköttetésbe hozni azokkal a gerinchálózatokkal, amelyek a kontinenseket kötik össze. A Google arra számít, hogy a fejlemények láttán a helyi internet szolgáltatók kellő késztetés éreznek a saját hálózatuk fejlesztésére is, aminek következtében nőni fog a problémákkal küzdő területek internetellátása.
A projekt tulajdonképpen már el is kezdődött, aminek első szerencsés nyertese Uganda fővárosa, Kampala. A Google egy videóban szólaltatja meg az afrikai város lakóit, amiből kiderül, hogy a gazdaságnak, az oktatásnak, az egészségügynek óriási szüksége van a gyors netre, ami igaz szervezeti, vagy akár egyéni szinten is. A választás azért esett Kampalára, mert a Google nagy potenciált lát ebben a fiatal, nyüzsgő, és fejlődésre képes városban. A videóból és a projekt oldalán megtalálható információkból nem egyértelmű, hogy melyik város lesz a következő állomás (bár említés szintjén Afrika városai szerepelnek), ahogy az sem, hogy milyen módszerrel döntik el a fejlesztés következő helyszínét.
Másnak is eszébe jutott már
A Google nem ingyen és bérmentve nyújtja majd ezt a lehetőséget, a Project Link mögött nem meglepő módon üzleti érdekek húzódnak. A kiépített hálózatra magánszemélyek nem tudnak csatlakozni, az csak a helyei vezetékes és mobilszolgáltatókon keresztül lesz lehetséges, akiknek fizetniük kell a Google hálózatának használatáért.
A Google nem először foglalkozik az „internetet mindenkinek” gondolattal: a világháló megosztása hőlégballonokról például egy hasonló, bár sokkal inkább a jövőbe mutató és kísérleti megoldás volt. Optikai hálózat kiépítése sem első alkalommal történik a Google részéről, mivel tavaly Kansas már belekóstolhatott, hogy milyen a világ legnagyobb keresőcégénél előfizetni.
A Facebook közel két hónapja mutatta meg hasonló ambícióit az Internet.org szervezet megalapításával. Ennek célja az internet-hozzáférés gyors ütemű bővítése és a fejlődő régiók mielőbbi felzárkóztatása, aminek érdekében a Facebook olyan technológiai partnerekkel társult, mint a Samsung, az Ericsson, a Nokia, a Qualcomm, a MediaTek és az Opera.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak