Kísérleti szolgáltatásokat indított Kansas városában a Google: webes tartalom- és megoldásszállítóból a fizikai világba kilépve a mai átlagnál százszor gyorsabb internet-elérést kínál, ráadásul a kábeltévés világba is teli talppal lép bele.
Csütörtökön sokak számára meglepő bejelentéssel állt elő a Google, amikor egy tőle eddig szokatlan szolgáltatás-típus kísérleti beindításáról számolt be. A webes óriás megelégelte, hogy tartalom és szolgáltatások szintjén hiába kínál egyre többet, az amerikai fogyasztók számára egyre nagyobb gondot jelent a szolgáltatók által kínált, általában kifejezetten gyenge sávszélesség. A kansasi projektben a Google nem kislabdával dobálózik: az üvegszálas technológiával konkrétan gigabites netkapcsolatot ad a szerencséseknek.
Nagy üveg kis nyakkal ■A vállalat leginkább azért döntött a kísérleti szolgáltatás beindítása mellett, mivel úgy vélték, az amerikai szolgáltatók áltagos sávszélességei már inkább egyfajta gátként jelentkeznek a felhasználók számára. Manapság, amikor elvben a fizikai és webes technológiák is képessé tehetnének mindenkit arra, hogy akár egyszerre "több autóval is száguldozzon a websenypályán", tehát online nézzen HD felbontású filmeket, miközben egyszerre felhő alapú szoftverekkel dolgozik, nagy fájlokat ment cloud-tárolókra és letölt egy új szoftvert, még az átlagos európai szintet sem elérő sávszélességek miatt nem veheti igénybe ezeket az előnyöket.
A Google Fiber projekt lényegében abból áll, hogy az egyes lakásokig üvegszálas hálózatot húznak ki, amely olyan sebességet ad az internet felé, amit eddig csupán vezetékes LAN hálózatokon szokhattunk meg. Az alapcsomagban egy olyan végpontig vezetik be a kábelt, amely vezetékes és WiFi kapcsolódási lehetőséget kínál, mégpedig giabites sebességgel. A kísérleti szolgáltatás alapcsomagját havi hetven dollárért kínálják, amelyben a csúcssebességű netkapcsolat mellé egy terabájtos (!) Google Drive cloud-tárhelyet is biztosít a felhasználóknak.
...és ez még mind semmi ■Ám ez még nem elég a webes óriásnak, amely egyben kábeltévé-szolgáltatóvá is válik az amerikai városban. A netkapcsolatot televíziós előfizetéssel kombináló csomag havidíja 120 dollár, ezért a gigabites csatlakozás mellé az összes kábeltévé-csatornát is elviszi a lakásokba, kiegészülve több tucatnyi extrával, például helyi adók műsoraival, webkamerák, kutatóközpontok adásaival és exkluzív tartalmakkal - mindezt teljes HD felbontásban. Ebben az esetben a netes végpont egyben tévés set-top boxként is üzemel, amelyhez további vezeték nélküli eszközöket, például Bluetooth fülhallgatót vagy filmekkel teletömött NAS-t is csatlakoztathatunk.
Ezzel a csomaggal már 2 terabájtos Google Drive fiók jár, amelyre közvetlenül felvehetünk tévéadásokat is, akár több mint 500 órányi terjedelemben. Egyszerre ráadásul akár nyolc csatorna anyaga is rögzíthető, és persze ugyanennyi műsort nézhetünk is szimultán módon, egyfajta médiatúladagolást okozva. Ezt a funkciót például úgy használhatjuk ki, hogy míg a tévén apu focit néz, a feleség a kádban ázva tableten követi a szappanoperát, a gyerekek a szobájukban zenetévét néznek, közben pedig a Google Drive-ra még több másik műsor rögzül ezzel egy időben.
Azoknak, akik nem vágynak ilyen irtózatos sebességre és funkciógazdagságra, szintén tartogatott örömhírt a Google: 5 megabites netkapcsolatot kínál havidíjmentesen, egy 300 dolláros egyszeri bekötési díj fejében - ezért pedig garantálja, hogy minimum hét éves időszakon belül folyamatosan szolgáltatja az internet-elérést bármilyen további díj nélkül. Ezzel a lépéssel a vállalat alaposan felpofozza az amerikában kifejezetten rugalmatlanná váló, fejlesztésekre alig hajlandó szolgáltatókat, akik súlyos havidíjakért, gyakran még ennél is lassabb netet biztosítanak. Még egy pofon a Google részéről, hogy a tervek szerint közintézményeknek (például a rendőrségnek, tűzoltóságnak, kórházaknak, iskoláknak, könyvtáraknak) mindennemű térítés nélkül építi ki a webelérést, lehetőség szerint a gigabites formában.
A projekt jelenleg kísérleti szakaszban van, tehát hiába rohamozzák meg az ügyfelek a Google-t, nem napok alatt juthatnak fénysebességű internethez. Alapértelmezésben akkor indul a kiépítés, ha egy adott városrész, háztömb vagy egyéb összefüggő terület elegendő jelentkezést "termel". Hogy Kansas határain kívülre mikor kezd terjeszkedni a megoldás, az még sok mindentől függ a hosszabb távú üzemeltetési tapasztalatoktól a pénzügyi vonzatokig.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.