A lehallgatási, kémkedési ügyek miatt az amerikai cégeknek egyre nehezebb dolguk van, ha Kínában akarnak pénzt keresni. Az IBM egy érdekes húzással úgy csinál, mint a mesebeli lány, aki el is ment a királyhoz, meg nem is.

Gyanakvás, hatósági razziák és kitiltott cégek jellemzik mostanában Kína és a külföldi cégek kapcsolatát. A Snowden-féle biliborítás óta egyre több és kellemetlenebb esetre derül fény, ami különösen az egyesült államokbeli vállalatok üzletszerzési lehetőségeit hátráltatja. Az IBM azonban talált egy megoldást, amely tökéletesen megfelel a megnövekedett szintű biztonsági elvárásoknak, ugyanakkor mégis lehetőséget teremt az együttműködésre.

Ott is vannak, meg nem is

A cég bejelentése szerint cloud alapú kockázatelemző szolgáltatást fog nyújtani egy kínai, üzleti információkkal foglalkozó cégnek. A megállapodásról sok részletet nem közöltek, de a lényeg nagyjából annyi, hogy a Shanghai Wind csak publikus adatokat küld át az IBM-hez, ahol az ottani algoritmusokkal elvégzik a kockázatelemzést, majd visszaküldik az eredményeket. Majd ezekből a kínaiak a saját belső információikat figyelembe véve elkészítik a partnereiknek átadható elemzést. Az egész folyamat nem igényli sem bármiféle kényes adat átadását, sem bármiféle IBM szoftver telepítését, így ez ellen a kormányzatnak sem lehet kifogása.

Az IBM-nél úgy látják, ez a fajta megközelítés segíthet felülemelkedni a meglévő problémákon. Erre nagy szükség is van, hiszen a vállalat bevételei éves bevételei az idei első negyedévben 20 százalékkal estek vissza a kínai piacon. Az újszerű megoldások mellett más eszközökkel is igyekszik az amerikai vállalat elnyerni a távol-keletiek bizalmát. Erre példa a néhány hete bejelentett akció, amelynek keretében a cég 100 millió dollár értékben ad szoftvereket és képzést száz kínai felsőoktatási intézménynek. Az adományozás egyébként egy szélesebb körű együttműködés része, amely az IBM és a kínai oktatási minisztérium között köttetett.

Listázás és razziák

A kínai kormányzat az utóbbi időben számos lépést tett a külföldi, és különösen az amerikai vállalati jelenlét visszaszorítására. Pár napja derült ki, hogy a kormányzati szállítók listájáról lekerült két nagy külföldi biztonsági cég, így már csak hazai vállalatok láthatják el ezeket a megrendeléseket. Alig néhány órával korábban pedig a Microsoft helyi kirendeltségeinél tartott hatósági razziák borzolták a kedélyeket. Nyilván az sem segített a kapcsolatok ápolásán, hogy májusban megtiltották a Windows 8 használatát a kormányzati gépeken.

A nagyhatalmi erőfitogtatás már évek óta zajlik az USA és Kína között. Az Egyesült Államok kormánya onnan indított, hogy a kínai telekommunikációs cégek térnyerése nemzetbiztonsági kockázatot jelent az ország számára. Ennek bizonyítására egy 11 hónapig tartó kongresszusi vizsgálat is indult, aminek eredményeként egy 52 oldalas jelentés taglalta konkrétumok nélkül, hogy a kínai kormány irányítás alatt álló Huawei és ZTE működése miért nem kívánatos az USA területén. A rossz viszony és a nyílt támadások oda vezettek, hogy tavaly év végén a távközlési berendezések piacáról kivonult a Huawei. Közben idén tavasszal kiderült, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szolgálat rendszeresen "belátogatott" a kínai cég hálózatába.

A kiváló apropót szolgáltató Snowden-féle lehallgatási ügy mentén sorra emelkedtek a falak az amerikai szállítók előtt. Az amerikai cégek növekedési kilátásait persze az sem segítette, amikor kiderült, hogy hardverszállítmányokba is belepiszkáltak az NSA munkatársai. Ebben a konkrét ügyben és általában az amerikai hírszerzés túlkapásaival kapcsolatban is számos céges kérés, figyelmeztetés érkezett Barack Obama elnökhöz.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.