A központi törekvés szerint pár éven belül el tudnak szakadni a Microsoft, a Google és az Apple termékeitől.

Kína egy külön életet élő, meglehetősen zárt terület IT szempontból is, ahova a különböző termékekkel való betörés, majd az ottani életben maradás is embert, céget próbáló feladat. A nyugati világ rendszerei (főleg az USA) számára kiemelten problémás a folyamatos működés, a kínai hivatalok, jogalkotás sportot űz a szolgáltatások korlátozásából, ellehetetlenítéséből, amire rendre érkezik valamilyen, a kínai vállalatokat akadályozó ellenlépés.

Megcsináljuk a magunkét!

A Reuters arról számolt be, hogy Kína radikális lépésre szánta el magát és nekifogott egy teljesen saját fejlesztésű operációs rendszer kifejlesztésének, ami a tervek szerint októberre el is készülhet. A Xinhua hírügynökség beszámolója szerint az új rendszer nyíltan a rivális Microsoft, Google, illetve Apple rendszereinek leváltása érdekében jön létre, amivel párhuzamosan a két nagyhatalom (USA, Kína) közötti IT alapú feszültségeket is csillapítani lehetne.

A hír hivatalos forrásból származik, mivel azt elsőként a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium által üzemeltetett, központi szaklap közölte. A „People's Post and Telecommunications News” nevű lapban Ni Guangnan, az idén márciusban alapított, kormányzati OS fejlesztésekért felelős szövetség vezető szakembere úgy nyilatkozott, hogy már eddig is léteztek kínai gyökerű operációs rendszerek, de ezek túlságosan elmaradottak voltak azoktól, amelyeket a fejlett nyugati államok hoztak létre.

A kínai állam nem aprózza el, hiszen elsőként egy komplett desktop operációs rendszerben gondolkodnak, amit később mobilokra, illetve egyéb mobil eszközökre is kiterjesztenek. A terveket igen feszes ütemezés jellemzi, mivel úgy számolnak, hogy az idén október elkészülő OS egy-két év alatt leválthatja a most használt rendszereket, mobilos területen pedig három-öt esztendő alatt megtörténhet a teljes váltás.

Folyamatos a küzdelem IT-területen

Az Egyesült Államok és Kína évek óta harcban áll, aminek legutóbbi jele az volt, amikor a kínai kormányzati számítógépekről kitiltották a Windows 8-cas verzióját. Ennek oka az XP támogatásának leállítása, valamint Kína vezetőségének félelme attól, hogy az így kialakult sérülékenység miatt védtelenek maradnak a központi hivatalokban használt gépek.

A Kína kontra USA harcban a Google is komoly szerepet vállalt, ami kezdődött a cég keresőmotorjának cenzúrázásával, és folytatódott azzal a kínai oldalról érkező váddal, hogy az Android miatt túlságosan nagy befolyása van a Google-nak az országnak működő mobilokra.

Az adok-kapok konkrét megbízások, üzleti kapcsolatok terén is folyik, aminek eredményeképpen a kínai nemzetvédelmi minisztérium júniusban egy nem nyilvános anyagban az amerikai Symantec és az orosz illetőségű Kaspersky Lab szoftverének biztonsági kockázatára hívta fel a figyelmet. A hivatkozási alap többek között az volt, hogy külső hozzáférést biztosító hátsó kapukat találtak a programban.

Persze az USA sem rest, ha a kínai cégek nemzetvédelmi érdekben történő akadályozásáról, vizsgálatáról van szó. A legismertebb ügy a ZTE-t és a Huaweit érintette, mivel e két cég jelenlétével kapcsolatban felmerült a gyanú, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az USA számára. A 11 hónapig tartó kongresszusi vizsgálat végére a Huawei hálózati eszközeivel ki is vonult az amerikai piacról.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.