A kínai kormány a várakozásoknak megfelelően kemény választ adott a Google-nek, miután a vállalat részben megszüntette a keresőtalálatok cenzúrázását, és már az Android mobil operációs rendszert is kiszorítaná az országból.

Újabb állomásához ért a Google látványos "kint is vagyok, bent is vagyok" kivonulása a kínai piacról. Miután a vállalat a hét elején bejelentette, hogy beszünteti a kínai keresőtalálatok cenzúrázását, és az ország szárazföldi részén élő felhasználók ezentúl a google.com.hk oldalon érhetik el a szolgáltatást, a kínai adminisztráció is mozgásba lendült. Először csak az írott megállapodás megszegésével vádolták a Google-t, ami a cég működését szabályozta az országban, de a The New York Times beszámolója szerint tegnap már kémkedéssel vádolták meg a vállalatot, és kormányzati nyomásra a China Unicom, a második legnagyobb kínai mobilszolgáltató az Android-alapú okostelefonok tervezett bemutatását is lefújta.

Elhamarkodott szakítás? | A Google eközben mozgósítással próbálkozik, és a többi nagy technológiai cég mellett már a Fehér Házat is arra ösztönzi, hogy folyjon bele a konfliktusba - erre a jelek szerint nem sok esély van. Sergey Brin, a Google alapító társtulajdonosa a Guardian interjújában keserű kritikával illette a Microsoftot, amiért Bill Gates a kínai fél mellett foglalt állást. Gates még januárban fejtette ki a Google kapcsán, hogy minden vállalatnak el kell döntenie, hajlandó-e alávetni magát egy adott ország törvényeinek; ha nem hajlandó rá, akkor nem kell arrafelé üzletelnie.

Brin szerint - mivel a Microsoftnak nincs számottevő részesedése a kínai keresőpiacon - ez semmi mást nem jelent, mint hogy a Microsoft a szólásszabadság ellenében is hajlandó belerúgni a rivális Google-be. Ezzel valószínűleg minden emberi jogi aktivista egyetért, ám reálisan nézve úgy tűnik, a Google most öngólt lőtt. Azon túl, hogy korábban elfogadta a kínai kormányzat feltételeit, most sorban veszti el ügyfeleit az érintett piacokon, és az öncenzúra feloldása is csak annyiban valósult meg, hogy a vállalat kivezeti még futó szerződéseit - vagyis az egyes kínai oldalakba épített Google-keresők továbbra is teljes gőzzel szűrik a találatokat. A Google a kontinentális Kínából elérhető szolgáltatásainak állapota egyébként ezen az oldalon követhető nyomon, sajnos a legtöbbször némi lemaradással. Ebben a pillanatban a kép a következő:
 



Örülhet a RIM és az Apple | Lehet, hogy a Google ezúttal nem a saját súlycsoportjából választott ellenfelet, ám ez valószínűleg nem érdekli az Apple-t és a Research In Motiont. Kínában jelenleg több mint 150 millió okostelefon-felhasználó él, így az Android feketelistára kerülése nem csak a Google-t érintheti rendkívül érzékenyen, de lökést adhat a rivális gyártóknak - különösen az Apple-nek. Az iPhone hiába érkezett nagy felhajtással Kínába, egyelőre kiábrándító eladásokat produkál: a DailyTech tavaly decemberi beszámolója szerint a megjelenését követő első napokban alig 5 ezer darab fogyott belőle.

Ahogy a Bing keresőt fejlesztő Microsoft nem mutatkozott túl empatikusnak a Google keresőjének kínai vesszőfutása miatt, úgy valószínűsíthető, hogy a többi okostelefon-fejlesztő vállalat sem ejt majd könnyeket az Android esetleges kínai kisiklása miatt. A Google egyébként a kínai keresőpiac körülbelül egyharmad részét mondhatja magáénak, ami most veszélybe került, miután az ország kormányzata a vállalattal való szakításra ösztönzi annak ügyfeleit. A 350 millió felhasználó népesebb tábort jelent, mint az Egyesült Államok teljes lakossága, így a Microsoft előtt is nagy lehetőség adódhat, ha tovább mérgesedik a helyzet.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.