Újabb állomásához ért a Google látványos "kint is vagyok, bent is vagyok" kivonulása a kínai piacról. Miután a vállalat a hét elején bejelentette, hogy beszünteti a kínai keresőtalálatok cenzúrázását, és az ország szárazföldi részén élő felhasználók ezentúl a google.com.hk oldalon érhetik el a szolgáltatást, a kínai adminisztráció is mozgásba lendült. Először csak az írott megállapodás megszegésével vádolták a Google-t, ami a cég működését szabályozta az országban, de a The New York Times beszámolója szerint tegnap már kémkedéssel vádolták meg a vállalatot, és kormányzati nyomásra a China Unicom, a második legnagyobb kínai mobilszolgáltató az Android-alapú okostelefonok tervezett bemutatását is lefújta.
Elhamarkodott szakítás? | A Google eközben mozgósítással próbálkozik, és a többi nagy technológiai cég mellett már a Fehér Házat is arra ösztönzi, hogy folyjon bele a konfliktusba - erre a jelek szerint nem sok esély van. Sergey Brin, a Google alapító társtulajdonosa a Guardian interjújában keserű kritikával illette a Microsoftot, amiért Bill Gates a kínai fél mellett foglalt állást. Gates még januárban fejtette ki a Google kapcsán, hogy minden vállalatnak el kell döntenie, hajlandó-e alávetni magát egy adott ország törvényeinek; ha nem hajlandó rá, akkor nem kell arrafelé üzletelnie.
Brin szerint - mivel a Microsoftnak nincs számottevő részesedése a kínai keresőpiacon - ez semmi mást nem jelent, mint hogy a Microsoft a szólásszabadság ellenében is hajlandó belerúgni a rivális Google-be. Ezzel valószínűleg minden emberi jogi aktivista egyetért, ám reálisan nézve úgy tűnik, a Google most öngólt lőtt. Azon túl, hogy korábban elfogadta a kínai kormányzat feltételeit, most sorban veszti el ügyfeleit az érintett piacokon, és az öncenzúra feloldása is csak annyiban valósult meg, hogy a vállalat kivezeti még futó szerződéseit - vagyis az egyes kínai oldalakba épített Google-keresők továbbra is teljes gőzzel szűrik a találatokat. A Google a kontinentális Kínából elérhető szolgáltatásainak állapota egyébként ezen az oldalon követhető nyomon, sajnos a legtöbbször némi lemaradással. Ebben a pillanatban a kép a következő:
Örülhet a RIM és az Apple | Lehet, hogy a Google ezúttal nem a saját súlycsoportjából választott ellenfelet, ám ez valószínűleg nem érdekli az Apple-t és a Research In Motiont. Kínában jelenleg több mint 150 millió okostelefon-felhasználó él, így az Android feketelistára kerülése nem csak a Google-t érintheti rendkívül érzékenyen, de lökést adhat a rivális gyártóknak - különösen az Apple-nek. Az iPhone hiába érkezett nagy felhajtással Kínába, egyelőre kiábrándító eladásokat produkál: a DailyTech tavaly decemberi beszámolója szerint a megjelenését követő első napokban alig 5 ezer darab fogyott belőle.
Ahogy a Bing keresőt fejlesztő Microsoft nem mutatkozott túl empatikusnak a Google keresőjének kínai vesszőfutása miatt, úgy valószínűsíthető, hogy a többi okostelefon-fejlesztő vállalat sem ejt majd könnyeket az Android esetleges kínai kisiklása miatt. A Google egyébként a kínai keresőpiac körülbelül egyharmad részét mondhatja magáénak, ami most veszélybe került, miután az ország kormányzata a vállalattal való szakításra ösztönzi annak ügyfeleit. A 350 millió felhasználó népesebb tábort jelent, mint az Egyesült Államok teljes lakossága, így a Microsoft előtt is nagy lehetőség adódhat, ha tovább mérgesedik a helyzet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak