A kínai hatóságok négy városban, Pekingben, Sanghajban, Kantonban és Csengtuban megszállták a Microsoft ottani irodáit. A Microsoft elismerte a történteket, de arról nem nyilatkozott a cég, hogy milyen vizsgálat folyik ellene. Mindenesetre hangsúlyozták, hogy együttműködnek a hatóságokkal.
A Bloomberg úgy értesült kínai forrásokból, hogy valószínűleg a cég monopóliumát vizsgálják a kínai operációs rendszer piacon. Ugyanakkor a kínai lépés beleillik a két ország között technológiai téren folyó konfliktusok sorába, melyek általában valamilyen kémváddal érnek véget.
A Wall Street Journal arra hívja figyelmet, hogy a Microsoft verbális támadása már a közelmúltban elkezdődött. Egy kormányközeli kínai televízióban ugyanis a közelmúltban foglalkoztak a Windows 8 biztonságával. A műsorban egy kínai szakértő többek között azt állította, hogy a Microsoft együttműködik az amerikai kormányzattal a kiberkémkedés terén.
Nehéz pálya ez a Microsoftnak
A Microsoft közelmúltban kiadott negyedéves gyorsjelentése kapcsán a cég pénzügyi igazgatója úgy kommentálta a cég kínai eredményeit (melyeket egyébként nem részletezett a cég), hogy nehéz körülmények között dolgoznak Kínában, aminek oka elsősorban a gyenge üzleti környezet.
Nem véletlenül panaszkodik a cég. Technológiai fronton ugyanis több összecsapás is volt az Egyesült Államok és Kína között. Az elsősorban a kémkedés megelőzése. Ezzel az indokkal szorították ki a Huaweit a távközlési berendezések amerikai piacáról. A másik oldalról pedig májusban – bár némileg más hivatkozással – a Windows 8-as gépeket tiltották ki a kormányzati szférából Kínában. És persze ide sorolható az IBM x86-os részlegének eladása körüli hercehurca is. Ez utóbbi esetben az amerikai hatóságok vizsgálják a részleg eladásának a biztonsági kockázatait.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak