Bár a bejelentett 18 ezres elbocsátás (az okokról részletesen egy kattintásnyira olvashat) némileg beárnyékolta a Microsoft tegnap kiadott gyorsjelentése fölötti örömöket, a befektetők alapvetően elégedettek lehettek a cég teljesítményével. A bevételek meghaladják a 23 milliárd dollárt a cég naptár szerinti második, üzleti év szerinti negyedik negyedévében. A Nokia Devices and Services (NDS), amely hivatalosan április 25-én került a Microsofthoz, 2 milliárd dollárral növelte a június 30-ával zárult negyedév bevételeit. A baj csak az, hogy eközben közel 700 milliós veszteséget is termelt.
Ez amúgy nem okozhatott nagy meglepetést annak fényében, hogy a részleg az ez évi első negyedévben, még a Nokia égisze alatt, csökkenő bevételek mellett megháromszorozta a veszteségeit az egy évvel korábbi időszakhoz képest: akkor 326 millió euró (mostani árfolyamon mintegy 440 millió dollár) veszteséget termelt – akkor még a Nokiának. Ezt a problémát ilyen rövid idő alatt a Microsoftnak sem sikerült megoldania. Például a Lumiák értékesítésének volumene is csökkent a nokiás időszakhoz képest.
A Microsoft ebben a negyedévben – az NDS-üzlettel együtt – közel 18 százalékkal növelte a bevételeit 2013. azonos időszakához képest. Ugyanakkor az egy részvényre jutó adózás utáni nyereség csökkent 7 százalékkal, 59-ről 55 centre – szintén az NDS miatt. Anélkül sokkal szebbek lennének a számok, a Microsoft szerint elérnék a 66 centet.
Továbbra is szoftverben jók
Növekedtek a Windows OEM-eladások (3 százalék), ami főleg a Pro változatok értékesítésének köszönhető. Ez utóbbiakból 11 százalékkal adtak el többet, mint egy éve. Sikeres az otthoni Office 365 is: a most zárult negyedévben 1 millió új előfizetést gyűjtöttek, így már 5,6 milliónál is több felhasználója van az irodai csomagnak. Az Office lakossági értékesítése szintén megugrott, 21 százalékkal bővültek az ebből származó bevételek. A cég magyarázata szerint ehhez az XP támogatásának leállítása is hozzájárult, ami sok kisvállalkozást szorított új PC vásárlására, amivel együtt az Office-t is frissítették.
A lakossági hardver szegmense, amit újabban Computing and Gaming Hardware-nek neveznek, szintén bővült: 23 százalékkal nőttek a bevételek. A külön kezelt telefonos üzletágban a mennyiséget a hagyományos mobilok adták, ezekből több mint 31 milliót értékesítettek, míg Lumiából 5,8 milliót (ez több mint 1 millióval kevesebb, mint amennyit a Nokia eladott egy éve).
A Microsoft is erősen felhősödik
Ahogy a vállalati piacokon mozgó vállalatok többsége, a Microsoft is nagy energiákat fordít a cloud computingra. Ennek ellenére a szoftverlicenc-eladások is szépen nőttek (6 százalékos bővülés). A szervertermékek növekedését elsősorban System Center és a SQL Server hajtotta, így összességében 14 százalékos növekedést hoztak össze.
Kiemelkedően, 44 százalékkal nőtt az "egyéb" vállalati kategória. Ennek egyik fontos eleme a cloudszolgáltatások 147 százalékos bővülése, amiből a Microsoft éves szinten 4,4 milliárd dollárt keresett. (A Microsoft részletes adataiban sem tüntenti fel külön a cloudhoz köthető bevételeket, de az ezeket tartalmazó "Commercial Other" tételek a fenti grafikonon is láthatók.)
Satya Nadella elnök-vezérigazgató a pénzügyi eredmények kapcsán arról beszélt, hogy a cég átszervezésének a jövő évben már látszanak majd az eredményei: jelentősen csökkennek majd a költségek. Ezzel nem okozhatott meglepetést, hiszen a 18 ezer dolgozó – köztük 12 500 egykori nokiás – elbocsátását már bejelentették, és az új stratégia elvi alapjait is már néhány hete közzétette a cég vezére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak