A cég több mint 23 milliárd dollárt kasszírozott, de az átvett Nokia-részleg gyászosan teljesített, és lerontotta az egy részvényre jutó nyereséget.

Bár a bejelentett 18 ezres elbocsátás (az okokról részletesen egy kattintásnyira olvashat) némileg beárnyékolta a Microsoft tegnap kiadott gyorsjelentése fölötti örömöket, a befektetők alapvetően elégedettek lehettek a cég teljesítményével. A bevételek meghaladják a 23 milliárd dollárt a cég naptár szerinti második, üzleti év szerinti negyedik negyedévében. A Nokia Devices and Services (NDS), amely hivatalosan április 25-én került a Microsofthoz, 2 milliárd dollárral növelte a június 30-ával zárult negyedév bevételeit. A baj csak az, hogy eközben közel 700 milliós veszteséget is termelt.

Ez amúgy nem okozhatott nagy meglepetést annak fényében, hogy a részleg az ez évi első negyedévben, még a Nokia égisze alatt, csökkenő bevételek mellett megháromszorozta a veszteségeit az egy évvel korábbi időszakhoz képest: akkor 326 millió euró (mostani árfolyamon mintegy 440 millió dollár) veszteséget termelt – akkor még a Nokiának. Ezt a problémát ilyen rövid idő alatt a Microsoftnak sem sikerült megoldania. Például a Lumiák értékesítésének volumene is csökkent a nokiás időszakhoz képest.

A Microsoft ebben a negyedévben – az NDS-üzlettel együtt – közel 18 százalékkal növelte a bevételeit 2013. azonos időszakához képest. Ugyanakkor az egy részvényre jutó adózás utáni nyereség csökkent 7 százalékkal, 59-ről 55 centre – szintén az NDS miatt. Anélkül sokkal szebbek lennének a számok, a Microsoft szerint elérnék a 66 centet.

Továbbra is szoftverben jók

Növekedtek a Windows OEM-eladások (3 százalék), ami főleg a Pro változatok értékesítésének köszönhető. Ez utóbbiakból 11 százalékkal adtak el többet, mint egy éve. Sikeres az otthoni Office 365 is: a most zárult negyedévben 1 millió új előfizetést gyűjtöttek, így már 5,6 milliónál is több felhasználója van az irodai csomagnak. Az Office lakossági értékesítése szintén megugrott, 21 százalékkal bővültek az ebből származó bevételek. A cég magyarázata szerint ehhez az XP támogatásának leállítása is hozzájárult, ami sok kisvállalkozást szorított új PC vásárlására, amivel együtt az Office-t is frissítették.

A Microsoft bevételei és nyeresége, 2013-14 (naptári negyedévek) | Create Infographics

A lakossági hardver szegmense, amit újabban Computing and Gaming Hardware-nek neveznek, szintén bővült: 23 százalékkal nőttek a bevételek. A külön kezelt telefonos üzletágban a mennyiséget a hagyományos mobilok adták, ezekből több mint 31 milliót értékesítettek, míg Lumiából 5,8 milliót (ez több mint 1 millióval kevesebb, mint amennyit a Nokia eladott egy éve).

A Microsoft is erősen felhősödik

Ahogy a vállalati piacokon mozgó vállalatok többsége, a Microsoft is nagy energiákat fordít a cloud computingra. Ennek ellenére a szoftverlicenc-eladások is szépen nőttek (6 százalékos bővülés). A szervertermékek növekedését elsősorban System Center és a SQL Server hajtotta, így összességében 14 százalékos növekedést hoztak össze.

Kiemelkedően, 44 százalékkal nőtt az "egyéb" vállalati kategória. Ennek egyik fontos eleme a cloudszolgáltatások 147 százalékos bővülése, amiből a Microsoft éves szinten 4,4 milliárd dollárt keresett. (A Microsoft részletes adataiban sem tüntenti fel külön a cloudhoz köthető bevételeket, de az ezeket tartalmazó "Commercial Other" tételek a fenti grafikonon is láthatók.)

Satya Nadella elnök-vezérigazgató a pénzügyi eredmények kapcsán arról beszélt, hogy a cég átszervezésének a jövő évben már látszanak majd az eredményei: jelentősen csökkennek majd a költségek. Ezzel nem okozhatott meglepetést, hiszen a 18 ezer dolgozó – köztük 12 500 egykori nokiás – elbocsátását már bejelentették, és az új stratégia elvi alapjait is már néhány hete közzétette a cég vezére.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.