A két vállalat még 2013. szeptember 3-án robbantotta a bombát, amely szerint a finnek Devices & Services üzletága, azaz a teljes mobilgyártás átkerül a Microsofthoz közel 5 és fél milliárd euróért cserébe. A hír a vásárlókat, Nokia rajongókat és az elemzőket is alaposan felzaklatta, akik egészen a mai napig reménykedhettünk abban egy kicsit, hogy mégsem történik meg az egész tranzakció.
Pénteken nyélbe ütik, amit kell
A Nokia és a Microsoft tegnap kiadott közleménye azonban minden kétséget eloszlatva azt jelentette be, hogy az iparági, szabályozási és egyéb akadályokon túljutva a megállapodás ezen a héten pénteken, április 25-én lezárul, azaz ezzel a nappal a Microsoft tulajdonába kerül a Nokia teljes mobilgyártása, az ahhoz tartozó termékekkel, szakembergárdával és brandekkel együtt. A finnek a bejelentést a sajtótörténelem talán egyik legszűkszavűbb közleményében intézték el, a MS azonban tett néhány kiegészítést az eredeti szerződés pontjaihoz képest.
Ezek szerint a Nokia online kiadványainak kezeléséről eddig nem esett szó, így a két cég abban állapodott meg, hogy az új korszakban legfeljebb egy éven keresztül a Microsoft fogja gondját viselni a Nokia.com weboldalnak, illetve a finnek összes közösségi oldalának. A másik módosítás 21 Kínában dolgozó mérnök pozícióját érinti (ők is csatlakoznak a redmondiakhoz), végül arról is rendelkeztek a felek, hogy a az eredeti tervekkel ellentétben a MS nem szerzi meg a Nokia egyik, Koreában működő gyárát.
A legfrissebb csúcsmodell, ami még a Nokia nevet viseli: Lumia 930
Az április 25. után következő időszakról egyelőre csak nagyon keveset lehet tudni, többek között azt sem, hogy a jövőben piacra kerülő készülékek milyen néven látnak majd napvilágot. Annyi már kiszivárgott egy beszállítóknak kiküldött körlevélből, hogy a jövőben a folyamatok semmiben sem változnak, mindössze annyit kell a cégeknek megtanulniuk, hogy a Nokia helyett a Microsoft Mobile nevet kell használniuk a hivatalos levelezések során.
Kivel mi lesz?
A termékek, márkanevek tekintetében van egyfajta iránymutatás, ami nagyjából lehetetlenné teszi, hogy a Nokia a közeljövőben a saját nevében visszamerészkedjen a mobilpiacra. A Microsoft a jól csengő, évtizedek óta használt Nokia nevet csak a „nem okos” készülékek és az Asha mobilok esetében használhatja, a Lumia modelleknél azonban meg kell elégednie ezzel a névvel, hacsak nem tesznek hozzá valami egyéb elnevezést. A Nokia azt is vállalta, hogy 2015 végéig egyetlen mobileszközön sem tünteti fel a cég nevét. Ennek ellenére sokaan arra tippelnek, hogy a pár év múlva a cég igenis vissza fog jönni egy Jolla, vagy egy androidos készülékcsaláddal.
És ha már Android: a Nokia az elmúlt időszakban egyáltalán nem úgy viselkedett, mint akit megvásároltak kilóra. A gyártó rendületlenül jelentette be és dobott piacra olyan újdonságokat, mint a fotózásra kihegyezett 1020, a phablet kategóriába belekóstoló 1320 és 1520, a különleges, de inkább furcsa, Androidot futtató X termékcsalád, valamint a legújabb csúcskészülék, a Lumia 930-cas. A jövőhöz a Microsoft is hozzáteszi a magáét, mivel hamarosan napvilágot lát a sok újdonságot hozó Windows Phone 8.1, de hogy szervezetileg, vagy akár termékkínálatban pontosan milyen változások várhatók a Microsoft (Mobile) mobilos portfóliójában, azt még mindig nem lehet tudni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak