Az idei Mobile World Congress és talán az egész év egyik legjelentősebb híre egy olyan, alig 40 ezer forintos, cserélhető műanyag hátlappal rendelkező mobilhoz kapcsolódik, ami úgy futtat Androidot, hogy közben nem is. A Nokia X család a mobilpiac egyik legérdekesebb hibrid készüléke, amivel a finnek olyan piaci igényekre válaszoltak, amelyek szerintük az utóbbi időben jelentkeztek, pedig valójában évek óta léteznek.
Ez lesz az első X
A Nokia X hazai bemutatóján Dankovics Tamás, a Nokia Kelet-Közép Európáért felelős üzletfejlesztési igazgatója szerint egy nemzetközi kutatás eredménye arra mutatott rá, hogy rengeteg Nokia rajongó létezik, aki nem szíveli a Windows Phone rendszert, viszont ragaszkodik a megszokott alkalmazásaihoz. Az X család az ő igényeiket elégítené ki és mivel a csúcsmodell kategóriát a Lumia mobilok már lefoglalták maguknak, valamint az elkövetkező években számottevő piaci növekedés az alsó kategóriás mobilok területén várható, adta magát az androidos Nokia X kifejlesztése.
Dankovics Tamás és a Nokia X
A bemutatón közelebbről megismerhettük a dual SIM-es Nokia X-et, aminek külső jegyei elsőre kísértetiesen hasonlítanak az Asha modellekre, viszont a felület inkább a Lumiákon megszokott csempés rendszerre hajaz. Ez nem véletlen, hiszen a Nokia szándéka szerint az X modellek elsősorban a Lumia sorozat mellett, annak kiegészítéseként értelmezhetők, hiszen az úgynevezett modern felülettel a felhasználók elégedettek, így azt alapjaiban az androidos készülékeken is meghagyták.
A kezelőfelület ezen verziója azonban sokkal egyszerűbb: a csempék átrendezhetők, nincs élő csempe, és mindössze két oldalból áll az egész. Az első az alkalmazások oldala, ahova minden telepítés után egy-egy új app kerül a kijelző aljára, a másik pedig az Asha mobilokból már ismert Fastlane, azaz a felhasználó tevékenységét naplózó lista, aminek tartalmát részletesen testre szabhatjuk. A rendszer lelke a Nokia Store, hiszen az Android csak mélyen, kizárólag a fejlesztők számára látható, elérhető módon húzódik meg, olyannyira, hogy az Android szó a menürendszer alapos átvizsgálása után egyszer sem tűnik fel.
Portolás: egyszerű, de nagyszerű
A rendezvényen jelen lévő Dr. Charaf Hassan, a BME docense az alkalmazások portolásának egyszerűségét méltatta, hiszen a Műszaki Egyetemen tanuló diákokkal pár nap alatt 10-nél is több androidos alkalmazás fordítottak át a Nokia felületére. A folyamat csak akkor bonyolultabb egy kicsit, ha az appok push üzeneteket küldenek, a térképet használják, vagy az alkalmazáson belüli fizetési lehetőséget biztosítanak. A Nokia szoftverboltjában jelenleg kizárólag ingyenes alkalmazások érhetők el, de később megjelenhetnek a fizetős verziók is.
Dual SIM, csempék, Fastlane: Nokia X
A Nokia törekvése most az, hogy az összes, Windows Phone-on hiányolt és kedvelt app az X-eken elérhető legyen, viszont aki nem tud élni a Google saját szolgáltatásai nélkül (Maps, Play Store, Drive), annak meg kell elégednie a HERE térképekkel, a Nokia Store-al, és a One Drive-al. A bemutatón kipróbáltuk az 5 colos kijelzővel szerelt Nokia XL-t, ami egy kicsit később jelenik meg a hazai piacon, viszont hardveres szempontból nem sok pluszt ad a kisebbik kiadáshoz képest. A felület egyelőre alaposan laggolt, de a Nokia szakemberei biztosítottak róla, hogy a végleges verziókban ilyet nem fogunk tapasztalni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak