Új filozófiát, célokat és módszereket hirdetett a dolgozókhoz címzett lelkesítő levelében Satya Nadella, a Microsoft nemrég kinevezett vezetője. A hangsúly nem az eszközökön, hanem a produktivitáson lesz.

Terjedelmes, lelkesítő üzenetekkel teli levelet írt munkatársainak a cég élére idén februárban kinevezett Satya Nadella. A tegnap délután szétküldött vezetői iránymutató sok tekintetben teljesen átlép az alig egy évvel ezelőtt, még Steve Ballmer irányítása alatt meghirdetett stratégián.

A múltra nem lehet építeni

Nadella írása elején világossá teszi, hogy ebben az iparágban el lehet felejteni, milyen nagyszerű eredményeket értek el a múltban. Tradíció helyett az innováció a kulcs a jövőbeli sikerekhez. Ezt a szemléletet kell tükröznie a Microsoftnak, amelynek a vezető szerint sok dologban változnia kell. A konkrét lépésekről, esetleges strukturális vagy döntéshozatali változásokról azonban majd csak a július 22-én nyilvánosságra hozandó negyedéves pénzügyi jelentéssel egy időben ígért tájékoztatás.

A szlogen szintjén azonban már most megtörtént az őrségváltás. A Ballmer idején bevezetett devices & services (eszközök és szolgáltatások) önmeghatározást gyorsan nyugdíjazzák, helyette a productivity & platform (termelékenység és platform) kettőssel deifiniálja magát a továbbiakban a világ egyik legmeghatározóbb informatikai vállalata.

Mobil és cloud

A cég stratégiájának a fókuszába a mobil technológia és a cloud computing adta lehetőségek kerülnek. Mindent ennek a két meghatározó trendnek a vetületében kell fejleszteni, tökéletesíteni. A végső célnak pedig a termelékenység előremozdítását tűzi ki Nadella, teljesen függetlenül attól, hogy azt milyen eszközön, felületen, alkalmazással kapcsolatban éri el a végfelhasználó.

A régi Microsoftot sokszor érte az a vád, hogy túlságosan bezárkózik a saját fala (megoldásai) mögé. Nadella útmutatásából azonban inkább a nyitás politikájának az erősödése olvasható ki. A szervezetek informatikai részlegének például azt üzente, hogy az Enterprise Mobility Suite segítségével könnyen és biztonságosan kezelhetik a cég dolgozói által használt eszközöket, legyenek azok iOS, Android vagy éppen Windows rendszerűek. Ugyanez az üzenet a szoftverszolgáltatások esetében, ahol a külső fejlesztők által készített programok zökkenőmentes és biztonságos integrálása a "selling point". Ez a nyitás persze könnyen értelmezhető kényszerűségként is, hiszen a Microsoft láthatóan képtelen volt megállítani az Apple megoldásainak és az androidos eszközöknek a beszivárgását a vállalati környezetbe.

Kettős élet

Az új stratégia különös figyelmet fordít arra, hogy az emberek (szinte) kivétel nélkül kettős életet élnek. Már abban az értelemben, hogy van a munka és van a magánélet, amely a technológiai fejlődés következtében egyre inkább egymásba fonódik, kölcsönösen hat egymásra. Ezt a fajta határelmosódást viszont a biztonság növelésével és a különböző célú adatok megfelelő szintű elválasztásával igyekeznek majd egyensúlyban tartani. A biztonság és az adatkezelés egyébként is kiemelt területnek látszik, hiszen az ezekkel kapcsolatos kifejezések szinte minden második mondatban felbukkannak az írásban.

Ami a szórakozás részét illeti a dolgoknak, ott is történt egy fontos bejelentés. Nadella teljesen egyértelművé tette, hogy a korábban felröppent pletykákkal ellentétben a cégnek esze ágában sincs megválnia az Xbox platformtól.

Teljesítmény és felelősség 

A levél utolsó része kifejezetten a belső viszonyokkal és a munkavállaló személyes érintettségével foglalkozik. A vállalatvezető kiemeli, hogy az új irány új gondolkodásmódot, képességeket igényel majd a dolgozóktól, de ehhez reményei szerint minden segítséget megadnak majd az elkövetkező hónapokban, például képzések, oktatási kurzusok formájában. Felvillant továbbá néhány elemet, amelyek mentén igyekeznek majd újraszervezni a cég működését. Ezek egyike a gyorsabb, kevesebb személyt érintő döntéshozatal, illetve a teljesítményhez kötött, egyértelmű felelősséggel delegált feladatok.

Ha átszervezésről, új irányról van szó, minden esetben felmerül a leépítések kérdése is. A pletykák szintjén már Nadella kinevezésekor elindult a találgatás, hogy mikor és milyen mértékben karcsúsítja magát a Nokia mobilos üzletágának felvásárlásával immár 127 ezer munkavállalót foglalkoztató cég. A mostani levélből erre egyértelmű választ nem kapunk, ám a felvázolt döntéshozatali finomhangolás burkoltan azt is jelentheti, hogy a közeljövőben ilyen irányú változások sem elképzelhetetlenek. Az is lehet, hogy a 22-ei bejelentéskor a többi felvillantott téma mellett már erről is többet fogunk tudni.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.