A szoftvercég történelmének legnagyobb leépítéséhez kezd hozzá, ami 2015-re fejeződik be teljesen.

Pontosak voltak a Bloomberg két nappal ezelőtt megjelent információi, mivel a lap úgy tudta, hogy a Microsoft fennállása legnagyobb létszámleépítésére készül. Azt akkor még nem lehetett tudni, hogy pontosan hány munkavállalónak mond fel a cég, de a tipp az volt, hogy biztosan meghaladja a 2009-es, 5800 főt érintő elbocsátásokat.

A Nokia állományának fele távozik

Satya Nadella (lásd felső kép), a Microsoft CEO-jának mai hivatalos bejelentéséből kiderült, hogy igazak voltak a híresztelések, arra azonban nem sokan számítottak, hogy ilyen nagy arányú lesz a leépítés. Nadella visszautal a múlt héten megjelent, a vállalat átszervezéséről, újrapozicionálásáról szóló levelére, és emlékeztet arra a gondolatra, hogy átalakítás esetében nem a folyamatok végén, hanem rögtön a legelején kell egyértelművé tenni a szándékokat.

Ennek szellemében a Microsoft átszervezi munkaerő állományát és összesen 18 ezer alkalmazottól búcsúzik el a vezetőség. Ahogy arra számítani lehetett, ennek nagy részét a Nokia Devices & Services divízió munkatársai teszik ki, ami 12 500 embert jelent. Emlékeztetőül: a Nokia felvásárlásával a Microsoft 25 ezernél is több alkalmazottat vett át, azaz e döntés értelmében ennek a fele kénytelen elhagyni a céget. A leépítés egyaránt érinteni fogja a gyári munkásokat, és a képzett munkaerőt is. A következő hetekben, hónapokban 13 ezer pozíció szűnik meg, a fennmaradó 5 000 embernek pedig 2015 folyamán kell elhagynia a céget.

Nokia X2: valószínűleg máris vége az androidos korszaknak

Nadella arra hívja fel a figyelmet levelében, hogy a munkakörök megszüntetésével párhuzamosan más, stratégiailag fontos területeken új pozíciók jönnek létre, bár az alkalmazottak esetleges átképzésről, áthelyezéséről nincs szó. Minden munkavállaló megkapja a neki járó végkielégítést és azt is megígéri a cég, hogy segíteni fogják az elküldött emberek munkakeresését.

Kellenek a mobilok, de Android nélkül

A CEO elsősorban a Nokia készülékgyártó részlegének integrálásával magyarázza a leépítések szükségességét: Nadella szerint csak akkor maradhat gyors és rugalmas a vállalat, ha egyszerűsítenek a szervezeten, ami a vezetői réteget is érinteni fogja. A jövőben a menedzsment sokkal kevesebb szinttel fog rendelkezni, aminek hatására várhatóan gyorsul az információ áramlás, és ezzel együtt a döntések meghozatala is. Arról nem esik szó, hogy a Nokián belül, illetve azon kívül pontosan mely részlegeket érintik a változások, Nadella ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy a MS teljes állományát (ez értékesítést is beleértve) átszervezik.

A Nokia komáromi üzeme: 15 év után vége a dalnak

A levélben szóba kerül viszont a Nokia sorsa, amivel kapcsolatban Nadella megjegyzi, hogy folyamatosan zajlik a Devices & Services részleg integrálása a Microsoft szervezetébe, és azt is tisztába teszi, hogy a mobilgyártás stratégiai fontosságú lesz/marad a vállalat számára. A sorok közt megbújó egyik mondatból pedig az derül ki, hogy „bizonyos Nokia X modellek Windows Phone-t futtató Lumia mobilokként folytatják” életciklusukat, ami azt jelenti, hogy a MS nagy valószínűséggel megszabadul az androidos portfóliótól, de az X márkát megtartja a belépőkategória részére.

Komárom is elesett

A Nokia komáromi üzemét is érintik a változások: a Nol.hu úgy tudja a helyi szakszervezettől, hogy  szeptemberben indulnak meg a leépítések a gyárban, november végére pedig be is zárják azt. A 15 éve működő üzem leállításával várhatóan 1600 munkahely szűnik meg, a termelést valószínűleg Ázsiába telepítik át. A változásokkal összefüggésben összesen 2000-nél is több munkaviszony szűnhet meg, mivel az érinti a jelenleg inaktív dolgozókat, valamint a beszállítói és vállalkozói kört is, adta hírül a Nol.hu.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.