Satya Nadella az alkalmazottaknak és egyben a piacnak írt levele kapcsán már sejthető volt, hogy az átszabott hitvallást, az új célkitűzéseket csak úgy lehet elérni, ha karcsúsítják a cég emberállományát. A CEO levelében erre még nincs (közvetlen) utalás, a Bloomberg értesülései szerint azonban a szoftvervállalat hamarosan bejelenti, hogy több ezer alkalmazottnak mond fel a közeljövőben.
10 százalékos leépítés jöhet
A leépítés egyértelműen összefügg a Nokia készülékgyártásának felvásárlásával és a források is úgy tudják, hogy elsősorban azok a területek érintettek, amelyek a 7,2 milliárd dolláros üzlet következtében közössé és redundánssá váltak a két cég szervezetében. Emellett számítani lehet arra, hogy a marketing, valamint a mérnöki pozíciók is érintettek lesznek a változásokban, sőt, ezen kívül valószínűleg szoftver tesztelői és az Xbox-on dolgozó szakemberektől is megválik a Microsoft.
Satya Nadella és Stephen Elop: közös út, közös terhek
Azt a Bloomberg informátorai sem tudják egyelőre, hogy pontosan milyen mértékű elbocsátások következnek, de az biztos, hogy az utóbbi idők legnagyobb volumenű (2009-ben 5800 alkalmazottat küldött el a MS) leépítését is meghaladhatja a mostani akció. Akkor a válság hatásait próbálta ellensúlyozni a vezetőség, így 2012-ben csak százas nagyságrendű, elsősorban az értékesítést és a marketing területét érintő elbocsátásokra került sor.
Nagy terhet jelent a Nokia
A június 5-i állapot szerint a Microsoftnak 127 ezer alkalmazottja van, amiben már benne van a Nokiától átvett, mintegy 25 ezres munkaerő állomány. Az eddig is világos, volt, hogy a részleg átvételével a Microsoft tetemes költséget vett a nyakába, így a 10 százalékosra tippelt leépítés ezt próbálja majd ellensúlyozni.
Elemzők szerint a Nokiával között üzlet éves szinten 1 milliárd dolláros költségtöbbletet jelent, ami még akkor is masszív teher, ha a Microsoft kifejezetten jó pénzügyi mutatókkal rendelkezett az elmúlt időszakban. Ezzel ellentétben a Nokia legutóbbi, a mobilos eredményeket is tartalmazó pénzügyi jelentéséből az derült ki, hogy a készülékgyártás ipari szinten viszi a pénzt, így ez most már a Microsoft vállát nyomja.
Nyitókép: Eric Risberg / AP
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak