A Motorola és a Sony tulajdonosok nyugodtak lehetnek, az LG és a Samsung még kivár.

A Google külön rendezvény megtartása nélkül jelentette be a Nexus készülékek következő generációját és szokásához híven ezzel együtt hivatalossá vált az Android legújabb verziója is. A korábban csak L néven futó rendszer a Lollipop, azaz nyalóka elnevezést kapta, mostanra pedig több gyártó közzétette, hogy mely készülékei kapják meg a frissítést.

Nexus, Motorola, Sony 

Az Android 5.0-át elsőként azok használhatják, akik a Nexus 6, vagy Nexus 9 valamelyikét megvásárolják, mert ezek a készülékek gyárilag a Lollipoppal érkeznek. A régebbi kiadású Nexus tulajok is megnyugodhatnak, mivel a Nexus 4, 5, 7 (2012 és 2013-as kiadás egyaránt), valamint a nexus 10 is megkapja a frissítést.

A többiekkel szemben előnyt élveznek azok a nem Nexus eszközök, amelyek a Google Play Edition vonalba tartoznak: ezek a két HTC One (M7, M8), a Samsung Galaxy S4, a Moto G, a Sony Z Ultra, illetve az LG G Pad 8.3. Végül ott vannak a hazai piacot nem érintő, Android One kiadású készülékek (Micromax Canvas A1, Spice Dream UNO, Karbonn Sparkle V), amelyek az indiai piacra készült, olcsó referencia sorozat első tagjai.

Xperia Z3: biztosan jön rá a Lollipop

A következő nyilatkozó a Motorola, akinek a mobiljai Európában, de hazánkban sem különösebben gyakoriak, ettől függetlenül biztosan akad pár hazai Moto tulajdonos. Számukra jó hír, hogy a már kínai (Lenovo) kézben lévő gyártó összes fontos készüléke (Moto X, X 2. generáció, Moto G, G 4G LTE, Moto G 2. generáció, Moto E, stb.) kap a nyalókából. A Sony úgy döntött, hogy a teljes Z sorozat (többek között az Xperia Z, Z1, Z Ultra, Z1 Compact, Z2, Z2 Tablet, Z3, stb.) megkapja az 5.0-ás Androidot, ami komoly vállalkozás, és az első frissítésekre 2015 elején lehet számítani.

A többiek még nem teljesen biztosak

A HTC-nek nincs különösebben nehéz dolga, mivel nem rendelkezik annyira kiterjedt portfóliója, hogy a főbb modelleket ne tudná ellátni az új verzióval. A tajvani gyártó eddig azt közölte, hogy a One sorozatból az M7, M8, One mini, mini 2 modellek kapják meg a Lollipopot, ami azt jelenti, hogy a phablet kategóriás One Max valamilyen oknál fogva kimarad a szórásból.

A többiek egyelőre kérdésesek: az LG hivatalosan nem közölt infókat, de csodálkoznánk, ha az aktuális csúcsmodell (G3) ne részesülne a jóból, sőt, az is esélyes, hogy a G2, és a G3 Beat is csatlakozik a frissülőkhöz. A Samsung sem nyilatkozott még a témában, de a koreaiaknál is várható, hogy a csúcs, vagy a közeli Galaxy széria megkapja a frissítést. A kínai Huawei, valamint a hazánkban mobiljaival nemrég elindult Lenovo sem osztott meg még részleteket a témával kapcsolatban, de ahogy új bejelentések érkeznek, frissíteni fogjuk a cikket.

Minden felületre érkezik a Material design és az új Android

A témához tartozik még, hogy a Google kiadta az Android 5.0 immáron teljes fejlesztői csomagját (SDK), amivel megindulhat az appok készítése. Ezzel párhozamosan elérhetővé vált a rendszer fejlesztői képfájlja Nexus 5 és a 2013-as Nexus 7 készülékekre, illetve az Android emulátor, amivel már el lehet kezdeni dolgozni. Az Android Lollipop elsőként november folyamán jelenik meg a Nexus 6-tal és 9-cel, a Material design egy új, kártya alapú megjelenést hoz, de emellett több olyan újítást is tartalmaz, ami tovább növeli a készülékek és alkalmazások teljesítményét.

Konzumer tech

Rongyosra használják A Gyűrűk Urát a megfigyelőrendszereket fejlesztő cégek

Várólistán már jelentkezhet Sauron mindent látó robotszemére, aki megengedheti magának, és akit nem zavarnak az olyan idétlen reklámszövegek, mint hogy "Sauron megvédi otthonát és családját".
 
A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.