Megkezdődött a Nexus 5 hazai forgalmazása, így ennek apropójából körbejártuk, hogy érdemes-e váltani.

Amilyen bizalmatlan volt a piac annak idején a Google referencia készülékeivel kapcsolatban, annyira megnőtt mára a jelentősége ezeknek a készülékeknek. A sorozat már az ötödik kiadásánál jár, az LG másodjára kapta meg a lehetőséget, hogy egy csúcsmodellének alapjait használva megépítse a Nexus 5-öt. A magyar piac továbbra is csak késleltetve, az egyik szolgáltatón keresztül kap az új készülékből, ezért igyekszünk segíteni az olvasóknak, hogy kinek és milyen esetben érdemes lecserélnie jelenlegi mobilját egy Nexus 5-re.

Kevésbé csillog, még kevésbé csúszik

Talán a cikk objektív kicsengését nem fogja befolyásolni, ha már az elején tudatom az olvasóval, hogy korábban egy Nexus S és egy Nexus 4 tulajdonosa voltam, és talán az sem véletlen, hogy marad az eddig mutatott sorminta. Azaz a Nexus készülékek fejlődése, evolúciója azt a képet mutatja, hogy minden második kiadás az, ami újat, fontos változást hoz, ami akkor is így van, ha a Nexus 5 végre 4G-s képességekkel is rendelkezik. A Nexus 4 egyik legnagyobb hibájaként az LTE hiányát rótták fel, ami a magyar piacon akkor annyira nem volt húsba vágó probléma, most azonban már fejlődtek annyit a hálóztok, hogy valóban ki lehet használni a 4G lehetőségeit.

Kicsit sarkosabb, mint a Nexus 4 volt

A Nexus 4 formáját, anyaghasználatát, a csúszós üvegborítást is rengeteg kritika érte – teljesen jogosan. A vízszintes felületekről lemászó, majd ripityára törő készülékek miatt a gyártó a soron következő gyártási szériát már egy műanyag pöcökkel látta el, de a hátlapon elhelyezett hangszórónyílásokra így sem volt orvosság. A Nexus 5 formavilágában alig, a készülékház milyenségében viszont nagyon is különbözik elődjétől, ami sajnos azt is jelenti, hogy az egyedi vonalat képviselő hátlapi mintázat teljesen eltűnt, helyette pedig jött a selymes tapintású, kétségtelenül jó fogást biztosító és az asztalról való lecsúszást teljesen megakadályozó műanyag hátlap.

A hangszórók alulra kerültek, ami pár fokkal jobb annál, amikor a készüléket letéve egyáltalán nem lehetett hallani, amikor hívás érkezett, azonban nekem többször sikerült úgy tartani a kezemet, hogy eltakartam a nyílásokat. A Nexus 5 papíron nem, de érzésre sokkal könnyebbnek tűnik a 4-esnél (130 g kontra 139 g), de ez csak az előnyére válik a telefonnak. A unibody kialakítás sem változott, a SIM kártyát a jobb oldalon lévő kis tálcán helyezhetjük be, memória kártyának nem jutott hely, így marad a 16 és a 32 gigabájtos választási lehetőség vásárláskor.

Kezelhető méret

Finomhangolás mindenhol

A Google és az LG igyekeztek visszafogni magukat a kijelző méretezésekor és még bőven a használható szinten tartották az 5 colos (4,95 egészen pontosan), full HD felbontású Nexus 5-öt. Az előző modell IPS+ paneljébe sem lehetett nagyon belekötni, és mostani, még nagyobb képpontsűrűségű, szép, nem harsány, hanem inkább a természetes színekkel operáló megjelenítővel kapcsolatban sem nagyon lehet hibáról beszámolni. A Nexus 5 egy kicsit szélesebb is, magasabb is lett, de pár tized milliméterrel keskenyebb, ahogy a kijelző kávája is sokat keskenyedett. A kezelőszervek továbbra is alul, a kijelzőn találhatóak, és aki szerette az alsó középső részen elhelyezett értesítő LED beépítését, az örülhet, mert ugyanezt a megoldás kapja itt is.

A kamera körüli dudor nehezen magyarázható körülmény

Az egyéb hardveres képességeket tekintve nincs ok a panaszra: az izmos, négymagos, magonként 2,3 GHz-es Snapdragon 800 chipset csak úgy repíti a mobilt. A Nexus 4 is versenyképes vas a mai napig, de az utóddal összevetve már érzékelhetőek azok a kisebb akadások, ami a tesztünk alanyánál egyáltalán nem voltak érezhetők. Nem nagyon sikerült kifogni rajta, egyedül a kelleténél nagyobb fokú melegedés volt az, ami kicsit kellemetlen és ami a Nexus 4-nél a gyengébb hardver, illetve üveg hátlap miatt jóval kevésbé volt jellemző.

A kamera továbbra is 8 megapixeles, de a képek minősége sokat javult a korábbiakhoz képest. A fókuszálás sebessége és pontossága egyaránt fejlődött, de összességében azt mondanám, hogy a képek korrekt szintet hoznak, aminél van jobb is, de az átlagból nem lóg ki annyira (negatív irányban), ahogy az előző Nexus modell esetében.

Előlapi kamera, hangszóró és egyéb szenzorok

KitKat a dobozban

A telefonnal megkapjuk az Android legfrissebb (4.4.2) verzióját, ami úgy újult meg, és frissült fel, hogy az ember alig veszi észre. Ahogy az iOS a harsányság felé vette az utat, úgy az Android egyre inkább a minimalizmusnak hódol, ami az átrajzolt, megnövelt méretű ikonokban, az új animációkban és a fehér állapotjelzőkben mutatkozik meg. Furcsa egy kicsit a kijelző alsó és felső szélének árnyékolása, ahogy azt is el kell fogadni, hogy alapból csak három kezdőképernyő jár, amiből a baloldalit állandóra elfoglalta a Google Now.

A lockscreen és a főképernyő

Balra lapozva tehát a Now kártyáit kapjuk meg, ha akarjuk, ha nem, viszont a Home gomb hosszú megnyomásával, majd felhúzásával is megkapjuk a legfrissebb sporteredményeket, tőzsdei árfolyamokat, vagy amit éppen beállítottunk magunknak. A widgetek kezelése is megváltozott, mivel a modulokat már nem az alkalmazásokból kell kibányászni, hanem a régi, jó öreg módon. A home screen bármelyik szabad felületét hosszan megnyomva három lehetőséget kapunk, amelyekkel a Google beállításai közé vándorolhatunk, widgetet választhatunk, vagy a háttérképek között válogathatunk.

Még könnyebb a Google Now előcsalogatása és a widgetek kihelyezése is egyszerűsödött

Van lehetőség további képernyő hozzáadására, de ezt a Google alaposan eldugta, és külön menüponttal nem segítette ebbéli törekvésünket. Ha szeretnénk még egy felületet, akkor annyi a dolgunk, hogy egy tetszőleges widgetet nem egy már meglévő felületre teszünk, hanem elkezdjük jobbra húzni, aminek következtében kapunk egy új oldalt. A felsoroltakon kívül átalakult a tárcsázó felüket, a legutóbbi szoftverfrissítéssel a kamera is kapott javításokat, végül markáns újítás, hogy az üzenetek kezelése a Hangoutsba került, eltűnt a korábban megszokott Üzenetek szekció, így meg kell barátkozni a chat és SMS egy alkalmazásba való öntésével.

Korrekt munka

Radikális, forradalmi újításokkal nem szolgált a Nexus 5, de azt sem lehet mondani, hogy egyszerűen újracsomagolták volna a Nexus 4-et. Sok részletében javult, erősebb, jobb lett az új kiadás, de, aki jelenleg is Nexus 4-et használ, neki csak nagyon kevés olyan indokot lehetne összegyűjteni, ami miatt érdemes váltani. Aki a fővárosban, vagy 4G-vel jól ellátott környéken lakik, annak meggondolandó a váltás, de sajnos a beszerzéssel kapcsolatban szinte szóról szóra ide másolhatnám azt, amit annak idején a Nexus 4 tesztben írtam.

A 8 megapixeles kamera objektívje és a LED vaku

Akkor is az volt a helyzet, hogy egyedül a Telenor vette fel a kínálatába (fekete, 16 GB-os), aki 100 ezer forint körüli árakat szabott, ami mellé értelemszerűen jár a két éves szerződéskötés és a választott havi díj fizetése. Ha ezt a kötöttséget nem szeretnénk, akkor maradnak a hazai GSM boltok, ahol 100-120 ezer körül mozog az ára, vagy a Play Store-ból való rendelés külföldi segítséggel, ahol a 16 gigás verzió 349 dollárba (kb. 78 ezer forint), vagy 349 euróba (kb. 109 ezer Ft) kerül.

Fontos részlet, hogy az összes Nexus készülék, így az 5-ös sorszámú is kártyafüggetlen, így bárhol is szerezzük be, azt bármelyik szolgáltató micro SIM-jével használatba vehetjük. A Nexus 5 hatalmas előnye a többi androidos mobilhoz képest, hogy a frissítésekre legalább 18 hónapon át lehet számítani, az Android új verzióit ezek a készülékek kapják meg elsőként, és az is nagyjából garantált, hogy az Android folyamatos csiszolásának, tökéletesítésének (mert azért bőven van mit) eredménye ezeken a mobilokon élvezhető ki legteljesebben. 

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.