Az LG Optimus G szinte teljesen azonos a Nexus 4-el, mégis egészen eltérő felhasználói élménnyel szolgál. Megnézzük, hogy miért.

Elsőként akár korrigálhatnám is a címben foglaltakat, hiszen az Optimus G előbb került a nemzetközi piacra, mint a Nexus 4, ugyanis előbbit 2012 augusztusában jelentették be, utóbbit pedig két hónappal később. Hazánkba hivatalosan mégis a Nexus 4 jutott el előbb, bár az is csak valamikor az idei év elején és a hivatalosan a Telenor kínálatában (volt) elérhető, mivel Magyarország a Google Play áruház hardveres részlege számára még mindig láthatatlan. Most pedig eljött az a pillanat, amikor az Nexus 4 alapjaiul szolgáló előd is megérkezett, miközben annak már a Pro verziója is elkészült és piacra került a világ bizonyos országaiban.
 

Sarkos, de stílusos
(a kép nagyítható)

Helló, tesó!  No, ha most már kellően összezavartam a kedves olvasókat, akkor annyiban egyszerűsíteném is a képletet, hogy az Optimus G szinte teljesen azonos a Nexus 4-el, csak néhány apró különbség adódik – de csak szigorúan hardveresen. A Nexus 4 8/16 gigabájtos háttértára helyett az Optimus G 32 gigabájttal szolgál, noha ebből a felhasználó csak 25-höz férhet hozzá, a többit a rendszer kisajátítja magának. Abban egyébként a telefonok szintén megegyeznek, hogy a memóriakártyával nem lehet megoldani az adatbővítést (az akku sem távolítható el), így ebből a szempontból egyértelműen az Optimus G tűnik nyerő választásnak. Van még különbség a kamera felbontásában (13 megapixel kontra 8 megapixel) az Optimus G javára, de nem gondolnám azt, hogy ez döntő érv lenne abban, hogy melyik modellt válasszuk. 



Hasonló hátlapi elrendezés, mint a Nexus 4-nél
(a kép nagyítható)

(Amennyiben a többi hardveres részletre kíváncsiak, úgy ajánlom, a Nexus 4 tesztünk meglátogatását, így a továbbiakban a dizájnbeli és a kezelőfelülettel kapcsolatos eltérésekre fogok koncentrálni, hogy ez alapján eldönthető legyen: melyiket érdemes választani a kettő közül.)

Máshogy ugyanolyan  Mivel jómagam egy Nexus 4 tulajdonosa vagyok most már hónapok óta, így a teszt minden perce az összevetés jegyében telt. A készülékház kialakításának, formáinak megítélése erősen szubjektív kategória, így csak azt tudom megállapítani, hogy az Optimus G szögletesebb, kicsit szigorúbb, merevebb formákkal dolgozik, mint a Nexus 4, viszont alapvetően ugyanazok az anyagok találhatók meg mindkét mobilnál.



A kamera kissé kiemelkedik a hátlap síkjából
(a kép nagyítható)

Az Optimus G már az előlapon hirdeti az LG-t és örömteli, hogy szerencsére teljesen elmaradtak a műanyagelemek (4X HD, valaki?), a hátlap itt is egy Gorilla Glass üvegfelület, sőt, még az alatta lévő csillogó betét is hasonló a Nexus 4-hez, bár itt más mintát álmodtak meg a tervezők. Fogásra, érzetre nagyon hasonló az élmény, a tapasztalat szerint pedig az Optimus G kevésbé akarta levetni magát a teljesen sík felületekről, ahogy azt a Nexus 4 többször is megtette velem. 

Optimus UI  A két mobil között legfontosabb különbséget az LG Optimus kezelőfelületének használata képezi. Nem akarok feltétlenül közös pontokat keresni vonni az átlag ázsiai és európai ízlés között, de az LG felületének szín és ikonvilága alapján nem is nagyon találnék. Ez nem jelenti azt, hogy az Optimus G felülete nem fog tetszeni a magyar felhasználóknak, de arra érdemes készülni, hogy az LG dizájnerei nem spóroltak az élénk színekkel és feltűnő hanghatásokkal. Míg utóbbi kikapcsolható, addig az előző legfeljebb tompítható azzal, hogy más témákat választunk, vannak visszafogottabbak is, illetve biztosan lesz olyan, akinek ez a harsányság kifejezetten be fog jönni.


Színes egyéniség: a lock screen és a főképernyő
(a kép nagyítható)

Ezen túllépve az Optimus UI több olyan elemmel szolgál, ami a Nexus 4-en nem található meg, így említhetném a testre szabható értesítési felületet, a látványosan feloldható képernyőzárat, a (változatosan testre szabható) lock screenről egy érintéssel indítható alkalmazásokat. Ugyanakkor az is igaz, hogy ezek mindegyike helyettesíthető a Nexus 4-en is egy jobb fajta launcher alkalmazás telepítésével, sőt, abban az esetben még az ízlésünknek is meg tudunk felelni. Látványos felület ide, vagy oda, az igazi fokmérője inkább az a dolgoknak, hogy ez a csillogó-villogó felület mennyire lassítja, akasztja meg az Optimus G-t.
 

Az alkalmazások listája és az értesítési felület is egyedi 
(a kép nagyítható)

Villámgyors  Tapasztalatom szerint egy pillanatra sem: az alkalmazások kezelése, böngészés, képek készítése közben nincs megállás, bizonytalanság, az Optimus UI megbízhatóan, gyorsan teszi a dolgát, és szerencsére komolyabb melegedéssel sem találkoztam, amikor erőforrás igényes alkalmazásokkal teszteltem a teljesítményt. Azt még érdemes megjegyezni, hogy noha mindkét telefon 4,7 colos kijelzővel rendelkezik, a Nexus 4 ebből egy csíkot beáldoz a virtuális kezelőszerveknek, hiszen ezek nem a készülékházra, hanem Nexus módra magára a kijelzőre kerülnek rá. Az Optimus G esetében ezt már úgy oldották meg, hogy a kijelző alatt sorakozik a vissza nyíl, a home és a menü gomb hármasa.



Minőségi anyagok és gyors működés
(a kép nagyítható)

Fényképezés terén sajnos nem sokkal tudott többet nyújtani az Optimus G, mint a Nexus 4, hiszen ugyanaz volt a képlet: fénnyel bőven ellátott helyszíneken, nappal nem volt probléma, de rossz fényviszonyok között indult a zajosodás, és a képek alig voltak értékelhetők sajnos. (A telefonnal készített fotók galériája ezen a linken vagy a cikk végén található dobozban tekinthetők meg.) Amiben azonban egyértelműen jobb az Optimus G, az az előretelepített, LG által fejlesztett alkalmazások: a jegyzetek készítésére szolgáló Quick Memo, az fájlokról, SMS-ekről, beállításokról biztonsági másolatot készítő Backup, a dokumentumok kezelésére szolgáló, teljes verziós Polaris Office, a DLNA alapú tartalommegosztást segítő SmartShare, és ha mindez nem lenne elég, akkor böngészhetünk az LG saját alkalmazásboltjában, a SmartWorldben.
 

Rokonok: jobbra a Nexus 4
(a kép nagyítható)

Verdikt  És akkor melyiket érdemes megvásárolni? Az Optimus G kártyafüggetlenül 105-110 ezer forintért már beszerezhető, a Nexus 4 ügye viszont már messze nem ilyen egyszerű. Magyarországon egyedül a Telenor árusítja hivatalosan a készüléket, de megvehető egyéb forrásból, viszont a 16 GB-os verzió jellemzően ugyanannyiba, de inkább többe kerül, mint az Optimus G. Egyedül a Google Play Store-ból, külföldi ismerős igénybevételével érdemes berendelni a Nexus 4-et, mert egyéb esetben az Optimus G nyeri az összehasonlítást. A szoftverezettség is az Optimus G felé billenti a mérleget, azt azonban fontos észben tartani, hogy a Nexus 4 egy referenciakészülék, vagyis az Android legújabb verziója itt fog megjelenni elsőként, míg az Optimus G még sokáig a 4.2.1-es verzión fog vesztegelni.
 


8,5 vs. 9.1 mm: ennyivel vékonyabb az Optimus G
(a kép nagyítható)

Az Optimus G a versenytársakat nézve kifejezetten jó vételnek tűnik, így ha a kezelőfelülettel, illetve a külső kialakítás stílusával valaki meg tud barátkozni (és miért ne tudna?), akkor egy olyan gyors, megbízható mobil lehet a társa, aminek már a presztízse is sokkal jobb, mint pár hónappal ezelőtt.
 

Google Nexus 4 teszt: a csillogó negyedik 
LG: nem lesz több Nexus, jöjjenek a táblagépek
A mobil menti meg az LG üzleti eredményeit 



A képeket, kiválasztásuk után, a jobb alsó saroikban talákható "Go full screen" gomb megnyomása után nézhetik meg teljes méretben.
Konzumer tech

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.