Három napos üzemidőt ígér a Lenovo brutál akksival szerelt mobilja. Lássuk, mi igaz ebből!

Új szereplővel bővült a hazai okostelefon kínálat, tetejében egy olyan gyártó lépett be hivatalosan a magyar piacra, amely nemzetközi viszonylatban is egyre komolyabb tényezőnek számít. Régóta várunk erre, a Lenovo mobilok megjelenéséről már évek óta szó van, sőt, tavaly konkrét bevezetési terveket is rebesgettek. Némileg csalódást keltő, hogy nem az IFA-n bemutatkozó csúcsmobilokkal kezd nálunk a kínai gyártó, helyette azonban itt van a kínálat jelenlegi csúcsa, az S860.

Izomból 2 nap

Nem könnyű kitűnni a zsúfolt mezőnyből, ezért ha egy mobilról azt mondhatjuk, hogy a szokásosnál jóval erősebb akkumulátor dolgozik benne, ami a többieknél lényegesen hosszabb üzemidőt biztosít, az nyerő ügynek tűnik. Az okostelefonokkal kapcsolatos egyik elsődleges panasz, hogy egy nap alatt lemerülnek, gondolom ezt az igényt a Lenovo is észlelte, körbekutatta, és ennek eredményeként született meg a 4000 mAh-s akkuval szerelt, akár 3 napos üzemidőt is elérő S860-os.

Ahol ez a tulajdonság szerepel a készülék marketing anyagaiban, ott megtalálható egy csillagozott mondat is: „Az akkumulátoros üzemidő szimulációs eredményeken alapul és egy becsült maximum üzemidő.” Többször nekifutottam e mondat értelmezésének, és a pontos megértés hiányában a becsült szót tudtam hiánytalanul felfogni, ezért olvasóinknak azzal tudok segíteni, ha leírom az én személyes szimulációs eredményeimet. Amelyek valójában nem szimulációk, hanem valós használaton alapuló, de természetesen az én mobilhasználati szokásaimat tükröző eredmények.

Ezek szerint a Lenovo S860 nem bírja három napig egy feltöltéssel. A Lenovo S860 napi 6-8, egyenként átlagban 5 perces telefonbeszélgetés, gyakori mobilnet használat, közösségi appok elindítása, böngészés mellett két napot, azaz kétszer 24 órát bírt ki addig, amíg töltőre nem kellett tenni. Ez feltétlenül több annál, amit az átlag nyújt, és az is egyértelmű, hogy spórolósabb, kíméletesebb használat mellett, a hálózati kapcsolatok tiltása és egyéb intézkedések mellett ki lehet tolni 3 nap közelébe, illetve ennél jóval intenzívebb nyüstölés mellett bizony ennyi sem lett volna.

Az mindenesetre megnyugtató, hogy egy munkanap után nem kell feltétlenül töltőre tenni a készüléket és neki lehet futni egy újabb napnak anélkül, hogy napközben lemerülnénk. Az igazi előnye ennek a nagy teljesítményű akkunak talán inkább az, hogy egy napon belül, még egy extrémebb használat mellett sem hagy cserben bennünket a telefon, ami egyértelmű plusz pont (esetleg csillag) az S860 neve mellett.

Masszív elegancia

Ami előny, az valahol hátrányként jelentkezik: ez a veretes igazság a Lenovo mobiljánál is érvényes, mivel sajnos még nem tart ott az akkumulátor technológia, hogy egy 4000 mAh-s energiaforrást kis méretben létre tudjanak hozni. Ennek eredményeképpen az S860 meglehetősen vaskos, nehéz (190 gramm), a kialakítás unibody, azaz az akku és a hátlap házilag nem eltávolítható. A minőségre probléma nélkül megadom az ötöst (akár csillagost is), mert ez a masszív ház jó minőségű anyagokból áll össze, a fémes bevonatú hátlap mindig sokat dob az igényességi rátán, és azt sem felejtették el a tervezésnél, hogy a sztereó hangszóró ne a hátlapra, hanem az alsó peremre kerüljön.

Mivel a ház nem bontható meg, a SIM kártyákat a baloldalon lévő kis tálca kihúzásával helyezhetjük el a telefonban. Ebből két dolog következik: egyrészt a 16 gigabjtos belső memória microSD-vel nem bővíthető, másrészt az S860 dual SIM rendszerű. Egyes gyártókkal ellentétben itt nincs lehetőség különböző méretű SIM-ek használatára, mindkettő micro méret, cserébe azonban mindkét kártya kezeli a 3G hálózatokat, 4G támogatás azonban nincs.

A kijelzőméretet valószínűleg meghatározta a méretes akku használata, így egy 5,3 colos, HD felbontású IPS panellel kell megbirkóznia annak, aki kisebb kezekkel van megáldva. Ezt egy kicsit nehezíti a készülék vastagság, ezért aki úgy érzi, hogy kisebb kezekkel rendelkezik, az feltétlenül próbálja ki vásárlás előtt, hogy el tud-e bánni vele. A megjelenítő szép színekkel, markáns kontraszttal bír, a betekintési szögek is rendben vannak, a hardveres rész itt a legmeggyőzőbb.

Azok a fránya névlegyek!

Chipset és processzor téren érezhető a költséghatékonysági törekvés (értsd: spórolás), mivel az összetevők (MTK chipset, négymagos, Cortex-A7 CPU, 1,3 GHz) elegendők ugyan az alapfeladatok elvégzésére, de érezhető, hogy olyan komoly szufla nincs a rendszerben. A listák görgetésekor, böngészéskor, videók megtekintésekor jönnek a finom akadások, de egy 100 ezer forint alatti androidos mobilnál ezt (bármilyen rosszul hangzik is) el kell fogadni.

Ezen a téren tehát minden olyan, milyen egy ilyen kategóriájú telefonnál lenni szokott, viszont a kezelőfelülettel sokkal több problémám akadt az átlagosnál. A hardver is fontos, de ennél nincs fontosabb, hogy a mobillal való elsődleges találkozási pont, a UI (user interface) rendben legyen. Az S860 esetében több ponton problémák vannak, amelyek közül az ikonok kinézete egyértelműen személyes kérdés, így ez vagy tetszik valakinek, vagy nem.

A Huaweinél megszokhattuk már, hogy az appok listája nem kap külön felületet, így azok a lapozható képernyőkön helyezkedek el, mi pedig legfeljebb azt tudjuk eldönteni, hogy hova kerüljenek, milyen mappákban landoljanak. A Lenovo ugyanezt az utat választotta: az ikonok hosszanti megnyomása után nem nyílik meg egy kuka, vagy egy törlési zóna, legfeljebb elmozgathatjuk, vagy mappába rendezhetjük őket, a bizonyos appok sarkában megjelenő x jel pedig az alkalmazások eltávolítására szolgál.

Az ikonok rendezése és a cellatelefon

Ez egy adottság, amivel nem lehet mit kezdeni, viszont a felület magyarításába több ponton kisebb, nagyobb bakik csúsztak. Az alkalmazás nevek elírását („akkumlátor, névlegyek, üzenetkzelés”), a gombokról igénytelenül lefutó feliratokat az ember még csak-csak megbocsátja, de azt, hogy a készülék önmagát cellatelefonnak titulálja, már egy kicsit nehezen nyeltem le. Egy magyar piacon debütáló készülék esetében igenis elsődleges szempont, hogy a magyar nyelv mindenhol pontosan, hiba nélkül jelenjen meg, a cellphone angol szó félrefordítása pedig szinte arculcsapásként hat.

Szoftverből, gesztusból jeles

De hangozzék el dicséret is, mivel a Lenovo több ponton a kategórián túlmutató pluszokkal látta el a cellatelefont mobiltelefont. A szoftveres kínálat kifejezetten bőséges: ott van a dokumentumok kezelésére szolgáló Kingston Office, a kicsit nehezen megregulázható saját biztonsági szoftver, az eszközök közötti fájlátvitelt megkönnyítő SHAREit, a névjegyek felhőbe való mentését segítő SYNCit, vagy az a pár játék (Asphalt 7, Real Football 14), ami előretelepítve várja a felhasználót.

Multitasking nézet és a testre szabható értesítési sáv

A másik, kiemelendő terület a gesztus alapú vezérlési megoldások, amelyek több esetben megkönnyítik a kezelést. Ilyen a képernyő bekapcsolására bevethető oldalsó hangerő gombok, vagy a képernyő aljának végigsimítása ugyanebből a célból. De lezárhatjuk a készüléket annak megrázásával is, vagy aktiválhatjuk a Zsebben léti módot (sic!), ami automatikusan növeli a csengetései hangerőt, ha a mobil a zsebben van.

A fentiekből valószínűleg jól kiérezhetők az S860-tal kapcsolatos ambivalens érzéseim: egyedülállóan erős, több napig üzemelő akkumulátor, a középkategóriához képest gazdag szoftveres felszereltség, igényes anyagok, tűrhető kamera, amit egy kicsit idézőjelbe tesznek a kezelőfelület hiányosságai. Az a hatalmas szerencse, hogy e hibák többsége egy szoftveres frissítéssel könnyedén orvosolható és ha ez megtörténik, illetve az ár egy kicsit leesik a szerintem túlzott 90 ezres szintről, akkor egy kiváló vétel lesz az S860-ból.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.