Január elsején még arról volt szó, hogy nemsokára kipenderítik a nagy kínai távközlési szolgáltatókat, de kedden már azt közölték, hogy egyelőre mégsem kerül sor a részvények kereskedelmének felfüggesztésére.

Bár a New York-i tőzsde (NYSE) alig néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy a kínai hadsereggel való kapcsolataik miatt január 7-én vagy 11-én felfüggeszti a China Telecom, a China Mobile és a China Unicom részvényeinek kereskedelmét, eltávolítva a kínai távközlési szolgáltatókat az amerikai tőzsdén jegyzett cégek listájáról. Bár véglegesnek ezt a döntést sem lehetett nevezni, hiszen az érintett vállalatoknak lehetőségük lett volna az intézkedés felülvizsgálatát kérni, a legújabb hírek szerint arra egyáltalán nem is kerül sor: a NYSE kedden már azt közölte, hogy mégsem készül a kínai telkók részvényeinek kivezetésére.

Azt pontosan nem lehet tudni, hogy mi történt január 1. és január 5. között, mivel a tőzsdei bejelentés mindössze arról szól, hogy további egyeztetésekre van szükség az illetékes szabályozó hatóságokkal. Ez persze azt jelenti, hogy nem sokkal később akár ismét nekifuthatnak a dolognak, de a témában megszólaló elemzők szerint a visszakozás meglehetősen nagy bizonytalanságról árulkodik a szabályozók részéről várható iránymutatásban, különösen az új kormányzat és az új amerikai elnök beiktatása körüli időszakban.

A várakozások szeirnt a kínai-amerikai kereskedelmi háborúban Joe Biden elnöksége sem feltétlenül hoz majd enyhülést. Különösen nem a mindig meghatározó jelentőségű első száz napban, amikor a megörökölt helyzetben az új adminisztráció semmiképpen sem a Kínának adott látványos engedményekkel akar majd villogni. A Reuters beszámolójában nyilatkozó alapkezelő is úgy látja, hogy a konfliktusban nem várható egyhamar enyhülés, és mindenkiazokat a befektetéseket kutatja, amelyek a lehető legkevésbé kitettek a kínai-amerikai feszültségnek.

Rengeteg pénz és még több bizonytalanság

Ahogy a hírügynökség jelentéséből kiderül, a három kínai telekommunikációs nagyvállalat részvényei látványos, 5-7 százalékos pluszba ugrottak az NYSE friss döntése nyomán – igaz, nem New York-ban, hanem a hongkongi tőzsdén. A szolgáltatók természetesen ott is jelen vannak, de a kettős listázás amúgy is általános gyakorlattá vált, mióta az Egyesült Államok és Kína viszonya látványosan megromlott. Ahogy nemrég írtuk, a BBC adatai szerint több mint 200 kínai társaság van jelen az amerikai értékpapír-piacon, összesen 2,2 ezer milliárd dollárnak megfelelő kapitalizációval.

A China Unicom és a China Telecom azóta közleményben jelezte, hogy tudomásul vette a helyzetet, és a szabályoknak megfelelően tájékoztatást tesz majd közzé a befektetőket érintő kockázatokról. A China Mobile egyelőre nem reagált az NYSE újabb bejelentésére, mint ahogy a New York-i tőzsde képviselője sem volt hajlandó további részleteket elárulni a Reuters kérdéseire. A kínai külügy korábban már meggondolatlannak, önkényesnek és és az általános piaci szabályokkal ellenkező lépének nevezte a három vállalat részvényeinek kizárását, a piacok pedig a politikai feszültség enyhüléseként értelmezték a tőzsdei bejelentést, így az amúgy is felszállóágban lévő kínai jüan még tovább erősödött.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.