Bár a New York-i tőzsde (NYSE) alig néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy a kínai hadsereggel való kapcsolataik miatt január 7-én vagy 11-én felfüggeszti a China Telecom, a China Mobile és a China Unicom részvényeinek kereskedelmét, eltávolítva a kínai távközlési szolgáltatókat az amerikai tőzsdén jegyzett cégek listájáról. Bár véglegesnek ezt a döntést sem lehetett nevezni, hiszen az érintett vállalatoknak lehetőségük lett volna az intézkedés felülvizsgálatát kérni, a legújabb hírek szerint arra egyáltalán nem is kerül sor: a NYSE kedden már azt közölte, hogy mégsem készül a kínai telkók részvényeinek kivezetésére.
Azt pontosan nem lehet tudni, hogy mi történt január 1. és január 5. között, mivel a tőzsdei bejelentés mindössze arról szól, hogy további egyeztetésekre van szükség az illetékes szabályozó hatóságokkal. Ez persze azt jelenti, hogy nem sokkal később akár ismét nekifuthatnak a dolognak, de a témában megszólaló elemzők szerint a visszakozás meglehetősen nagy bizonytalanságról árulkodik a szabályozók részéről várható iránymutatásban, különösen az új kormányzat és az új amerikai elnök beiktatása körüli időszakban.
A várakozások szeirnt a kínai-amerikai kereskedelmi háborúban Joe Biden elnöksége sem feltétlenül hoz majd enyhülést. Különösen nem a mindig meghatározó jelentőségű első száz napban, amikor a megörökölt helyzetben az új adminisztráció semmiképpen sem a Kínának adott látványos engedményekkel akar majd villogni. A Reuters beszámolójában nyilatkozó alapkezelő is úgy látja, hogy a konfliktusban nem várható egyhamar enyhülés, és mindenkiazokat a befektetéseket kutatja, amelyek a lehető legkevésbé kitettek a kínai-amerikai feszültségnek.
Rengeteg pénz és még több bizonytalanság
Ahogy a hírügynökség jelentéséből kiderül, a három kínai telekommunikációs nagyvállalat részvényei látványos, 5-7 százalékos pluszba ugrottak az NYSE friss döntése nyomán – igaz, nem New York-ban, hanem a hongkongi tőzsdén. A szolgáltatók természetesen ott is jelen vannak, de a kettős listázás amúgy is általános gyakorlattá vált, mióta az Egyesült Államok és Kína viszonya látványosan megromlott. Ahogy nemrég írtuk, a BBC adatai szerint több mint 200 kínai társaság van jelen az amerikai értékpapír-piacon, összesen 2,2 ezer milliárd dollárnak megfelelő kapitalizációval.
A China Unicom és a China Telecom azóta közleményben jelezte, hogy tudomásul vette a helyzetet, és a szabályoknak megfelelően tájékoztatást tesz majd közzé a befektetőket érintő kockázatokról. A China Mobile egyelőre nem reagált az NYSE újabb bejelentésére, mint ahogy a New York-i tőzsde képviselője sem volt hajlandó további részleteket elárulni a Reuters kérdéseire. A kínai külügy korábban már meggondolatlannak, önkényesnek és és az általános piaci szabályokkal ellenkező lépének nevezte a három vállalat részvényeinek kizárását, a piacok pedig a politikai feszültség enyhüléseként értelmezték a tőzsdei bejelentést, így az amúgy is felszállóágban lévő kínai jüan még tovább erősödött.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak