A China Telecom, a China Mobile és a China Unicom uralja odahaza a távközlési piac nagy részét, de a hadsereggel való kapcsolataik miatt az USA-ban vége van a részvényeikkel való kereskedésnek.

A New York-i tőzsde (NYSE) január első napján jelentette be, hogy megkezdi három meghatározó kínai telkó részvényeinek kivezetését, vagyis azt a folyamatot, amelynek eredménye a telekommunikációs vállalatok eltávolítása lesz a tőzsdén jegyzett cégek listájáról. A jelenlegi állás szerint a papírok kereskedelmét már január 7-én vagy 11-én felfüggesztik, de az érintett társaságoknak, a China Telecomnak, a China Mobile-nak és a China Unicomnak a szabályok szerint lehetőségük lesz a döntés felülvizsgálatát kérni.

Ahogy korábban írtuk, a távközlési szolgáltatások felügyeletét ellátó Szövetségi Hírközlési Bizottság (FCC) tavasszal már úgynevezett "show cause ordert" küldött az Egyesült Államokban tevékenykedő kínai távközlési szolgáltatóknak, amelyeknek a hatósági eljárás során hitelt érdemlően bizonyítaniuk, hogy az amerikai nemzetbiztonságra nézve nem jelent veszélyt a működésük. Az NYSE mostani lépése azonban Trump elnök múlt havi döntésének következménye, ami az amerikai befektetések korlátozásáról szól a kínai hasereg tulajdonában vagy irányítása alatt álló cégekben.

Újabb apró lépés az elmérgesedő küzdelemben

Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban a Trump-adminisztráció erős kártyához jutott, miután a Pentagon a nyáron listát készített az USA-ban is jelenlévő, a kínai hadsereggel kapcsolatban álló vállalatokról, rajta mások mellett a China Mobile-lal és a China Telecommal. Ennek eredményeként a múlt év végére már több tucat kínai nagyvállalatot távolítottak el a részvény- és kötvényindexekből, miután az említett rendelet összesen 31 kínai társaság részvényeinek vásárlását tiltotta meg az amerikai illetőségű befektetőknek, illetve az amerikai könyvvizsgálati standardoknak való megfeleléshez kötötte a kínai vállalatok papírjainak listázását.

A Reuters által idézett, kormányközeli amerikai források szerint a mostani tőzsdei kivezetés nem tekinthető nagy horderejű lépésnek, de annál nagyobb jelentősége van, ha ráirányítja a figyelmet a nemzetbiztonsági vagy emberi jogi kockázatokra. A három telekommunikációs szolgáltató a hongkongi tőzsdén is jelen van, és a nagyobb volumenű tranzakcióikra is általában ott kerül sor. A kettős listázás különösen azóta általános gyakorlat, hogy az Egyesült Államok és Kína mélyebbre ásta magát az évek óta zajló politikai-kereskedelmi konfluktusba; a BBC riportja szerint egyébként több mint 200 kínai társaság van jelen az amerikai értékpapír-piacon, összesen 2,2 ezer milliárd dollárnak megfelelő kapitalizációval.

A kínai gazdasági minisztérium szombati közleménye szerint Kína megteszi majd a szükséges lépéseket az érintett hazai cégek érdekeinek védelmében. A Reuters beszámolójából kiderül, hogy a kínai kormány a már megszokott módon a nemzetbiztonsági ürügyekkel való visszaéléssel és az általános piaci szabályokkal való inkonzisztenciával vádolja az amerikaiakat. A két nagyhatalom viszonya a várakozások szerint a leendő amerikai elnök, Joe Biden alatt sem enyhül majd, sőt a hírügynökség által is idézett vélemények szerint akár erőteljesebbé is válhat az egymással szembeni fellépés.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.