A New York-i tőzsde (NYSE) január első napján jelentette be, hogy megkezdi három meghatározó kínai telkó részvényeinek kivezetését, vagyis azt a folyamatot, amelynek eredménye a telekommunikációs vállalatok eltávolítása lesz a tőzsdén jegyzett cégek listájáról. A jelenlegi állás szerint a papírok kereskedelmét már január 7-én vagy 11-én felfüggesztik, de az érintett társaságoknak, a China Telecomnak, a China Mobile-nak és a China Unicomnak a szabályok szerint lehetőségük lesz a döntés felülvizsgálatát kérni.
Ahogy korábban írtuk, a távközlési szolgáltatások felügyeletét ellátó Szövetségi Hírközlési Bizottság (FCC) tavasszal már úgynevezett "show cause ordert" küldött az Egyesült Államokban tevékenykedő kínai távközlési szolgáltatóknak, amelyeknek a hatósági eljárás során hitelt érdemlően bizonyítaniuk, hogy az amerikai nemzetbiztonságra nézve nem jelent veszélyt a működésük. Az NYSE mostani lépése azonban Trump elnök múlt havi döntésének következménye, ami az amerikai befektetések korlátozásáról szól a kínai hasereg tulajdonában vagy irányítása alatt álló cégekben.
Újabb apró lépés az elmérgesedő küzdelemben
Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban a Trump-adminisztráció erős kártyához jutott, miután a Pentagon a nyáron listát készített az USA-ban is jelenlévő, a kínai hadsereggel kapcsolatban álló vállalatokról, rajta mások mellett a China Mobile-lal és a China Telecommal. Ennek eredményeként a múlt év végére már több tucat kínai nagyvállalatot távolítottak el a részvény- és kötvényindexekből, miután az említett rendelet összesen 31 kínai társaság részvényeinek vásárlását tiltotta meg az amerikai illetőségű befektetőknek, illetve az amerikai könyvvizsgálati standardoknak való megfeleléshez kötötte a kínai vállalatok papírjainak listázását.
A Reuters által idézett, kormányközeli amerikai források szerint a mostani tőzsdei kivezetés nem tekinthető nagy horderejű lépésnek, de annál nagyobb jelentősége van, ha ráirányítja a figyelmet a nemzetbiztonsági vagy emberi jogi kockázatokra. A három telekommunikációs szolgáltató a hongkongi tőzsdén is jelen van, és a nagyobb volumenű tranzakcióikra is általában ott kerül sor. A kettős listázás különösen azóta általános gyakorlat, hogy az Egyesült Államok és Kína mélyebbre ásta magát az évek óta zajló politikai-kereskedelmi konfluktusba; a BBC riportja szerint egyébként több mint 200 kínai társaság van jelen az amerikai értékpapír-piacon, összesen 2,2 ezer milliárd dollárnak megfelelő kapitalizációval.
A kínai gazdasági minisztérium szombati közleménye szerint Kína megteszi majd a szükséges lépéseket az érintett hazai cégek érdekeinek védelmében. A Reuters beszámolójából kiderül, hogy a kínai kormány a már megszokott módon a nemzetbiztonsági ürügyekkel való visszaéléssel és az általános piaci szabályokkal való inkonzisztenciával vádolja az amerikaiakat. A két nagyhatalom viszonya a várakozások szerint a leendő amerikai elnök, Joe Biden alatt sem enyhül majd, sőt a hírügynökség által is idézett vélemények szerint akár erőteljesebbé is válhat az egymással szembeni fellépés.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak