Idén még mindenhol megmarad a korlátozások miatt kapott lendület, de az elkövetkező években már csak a notebookoknak terem babér.

Az IDC legfrissebb jelentése szerint idén még bőven marad kakaó abból a löketből, amelyet a koronavírus elleni küzdelem teremtett a személyi számítógépek és a táblagépek szegmensében. Az elkövetkező években azonban hasonló folyamatoknak lehetünk majd tanúi, mint amihez a járvány előtti években már hozzászokhattunk.

Lassuló, de így is jelentős idei tempó

Az amerikai piackutató számításai szerint idén a PC-knél még 14 százalékot is meghaladó lehet az éves növekedési ráta, ami különösen annak fényében tűnik erősnek, hogy tavaly sem alakultak rosszul az eladások. Számszerűleg ez egyébként közel 350 millió eladott készüléket jelent. Igaz, tavasszal még ennél is nagyobb, 18 százalék körüli bővülést jósoltak a szakértők, ám az elhúzódó csiphiány, illetve a logisztikai nehézségek mindezt mostanra már nem teszik reális forgatókönyvvé.

Ezzel párhuzamosan a tableteknél is marad még valami a távmunka és otthoni oktatás elterjedésével feltámadt keresletélénkülésből, ám az üveggömbben itt már jóval szerényebb, 3,4 százalékos növekedés rajzolódik ki 2021-re.

 

Az IDC előrejelzése a különböző termékcsoportok várható trendjéről

 

Az előttünk álló években a szegmensek normalizálódni látszanak. Az IDC szakértői szerint a 2021-től 2025-ig tartó periódusban a desktopokat, munkaállomásokat és notebookokat magában foglaló tradicionális PC-piac átlagosan 3,2 százalékkal bővülhet. Ugyanakkor a táblagépeknél mindez 1,5 százalékos éves zsugorodásként jelentkezik.

Ahogy a fenti grafikonból is kirajzolódik, a megmaradó növekedés a notebookok teljesítményének köszönhető. Ez a kategória az, amelyiknél az elkövetkő időszakban is szinte folyamatos bővülést prognosztizálnak, miközben a többi termékcsoportban évről évre kisebb lehet a leszállított eszközök száma.

Tartós löket

Az IDC úgy látja, hiába tér vissza (előbb vagy utóbb) az élet a normális kerékvágásba, a koronavírus okozta keresletélénkülés így sem múlik el nyomtalanul, mivel a fogyasztók szemében felértékelődött ezeknek a digitális eszközöknek a szerepe. Hogy mindez konkrétan mennyit ér, arra egy 2019 novemberében kiadott jelentés adhat választ. Akkor a piackutatónál 2023-ra 367 millió darabosra becsülték a személyi számítástechnikai eszközök piacát. Ugyanerre az időszakra a mostani jóslat nagyjából 500 milliós forgalmat valószínűsít. Azaz a világjárvány hosszabb távon is több mint harmadával tolta meg ezt a szegmenst.

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.