A Stalker 2-ről azt igyekeznek elterjeszteni a neten, hogy a lövöldözős játék felhasználóinak adatai az ukrán hadseregnél landolnak.

A korunk konfliktusaira jellemző hibrid hadviselés égisze alatt rengeteg különleges módszert és meglepő célpontot találtak már az egymással szemben álló felek arra, hogy valamilyen formában gyengítsék a másik pozíciójat. A 2022 februárjában indított orosz támadás előtt már bőszen dolgoztak a hekkerek, ami aztán a fegyverek eldördülése után csak fokozódott mindkét irányban.

Az immár a harmadik évfordulójához közeledő háborút természetesen nem csupán túlterheléses támadások és egyéb kibertámadások kísérik, hanem aktívan dolgoznak a különböző álhírgyárak is. Ennek egyik ékes példája az a napokban – minden bizonnyal Oroszországból – indított kampány, amely a legendás posztapokaliptikus akciójáték, az ukránok munkáját dícsérő Stalker nemrégiben debütált új részét veszi célba.

A kamu hír arról szól, hogy játék tulajdonképpen csak az ukrán hatóságok eszköze arra, hogy személyes információk és a számítógép helyadatai alapján azonosítsák a "mozgósításra alkalmas állampolgárokat". Mindez úgy lehetséges, hogy a játékot fejlesztő GSC Game World "alkut kötött az állammal" a felhasználói adatok továbbítására, amit a Stalker 2-ben elhelyezett kód tesz lehetővé.

A sajtóbeszámolók szerint mindezt egy rövid filmben igyekeznek világgá kürtölni, ami a Wired magazin vízjelével van (hamisan) ellátva. A pontosan be nem azonosított elkövetők a dezinformációs kampányt a közösségi platformok használata mellett azzal próbálják erősíteni, hogy a videót számos orgánumnak direktben elküldték.

Szálka a szemükben

A Stalker 2 és különösen az azt készítő stúdió nem véletlenül került az orosz hibrid hadviselés célkeresztjébe. A GSC Game World eredetileg 2022-ben tervezte kihozni a folytatást, ám a munka a háború miatt jelentős késést szenvedett. Az orosz inváziót minden platformon élesen elítélő csapat egy része ideiglenesen Prágába költözött, míg mások a frontra mentek (az egyik fejlesztő a Bahmutért folyó harcok során esett el).

A játékot természetesen hivatalosan nem forgalmazzák Oroszországban, sőt a Stalker 2 weboldala sem elérhető a komolyan szabályozott orosz interneten. És ha mindezek mellett valaki arra vetemedne, hogy például VPN használtával mégis kipróbálja a játékot, az a politikusi nyilatkozatok szerint a terrorizmus támogatásának minősíthető, ami súlyos börtönévekkel fenyeget.  

A játék egyébként kisebb-nagyobb technikai gyermekbetegségei ellenére kiváló értékeléseket kap a gamerektől, akik közül egy időpontban több mint 100 ezren merészkednek be a radioaktív katasztrófától sújtott, mutánsoktól hemzsegő Zónába.

(Kép: GSC Game World)

Konzumer tech

Annyira nem megy a Cybertruck, hogy szabadságra küldik a gyári dolgozókat

Korábban már lerövidítették a műszakokat, az alkalmazottak pedig esetenként másféle feladatokat kaptak, hogy kitöltsék a munkaidejüket.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.