Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta a Kreml igyekszik a lehető legszorosabbra fogni a gyeplőt, ami leginkább a kormányzati állásponttól eltérő vélemények üldözését, törvényi erővel történő betiltását jelenti. Mindez komoly kihatással van olyan mindennapi cselekvésekre is, mint amilyen a videójátékozás.
Veszélyes játszmák
A legendás lövöldözős sorozat, a Stalker második része néhány napon belül debütál szerte a világban, ám Oroszországban több szinten is igyekeznek elfojtani a program iránti lelkesedést. Az ukrán GSC Game World stúdió fejlesztését természetesen hivatalosan nem is forgalmazzák, de a politikusi megnyilatkozások alapján a kiskapuk használatától is szeretnék elrettenteni az érdeklődőket.
A videójátékokra fókuszáló VGC beszámolója szerint a Duma egyik képviselője meglehetősen szigorúan fogalmazott az orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva. Anton Gorelki "kemény intézkedéseket" ígért, amennyiben beigazolódik, hogy a játék a szélsőseges, terrorista eszméket támogatja, vagy éppen oroszellenes kinyilatkoztatásokat tartalmaz. Ebben az esetben a játék mindenféle terjesztése büntetőjogi cselekménynek minősül majd.
Az előzetesen kiváló szakmai értékeléseket kapó folytatás kapcsán Mihail Muszajlev jogi tanácsadó még egy veszélyes aspektusra hívta fel a figyelmet. Mivel a játékot ukránok készítették, önmagában a játék megvásárlása (például Steamen VPN-en keresztül) "ellenséges erő anyagi támogatásának" minősülhet, ami az orosz törvények értelmében egyenlő a terrorizmussal.
Premier helyett költözés
A Stalker 2 nem véletlenül került az orosz kormányzat célkeresztjébe. A játék készítői ugyanis deklaráltan és teljes mellszélességgel támogatják az ukrán fegyveres erőket. A csapat eredetileg két évvel korábban tervezte piacra dobni a folytatást, ám a háború közbeszólt, a cég pedig úgy döntött, hogy részben Csehországba költözve fejezik be a projektet.
(Kép: GSC Game World)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak