A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

Hogyan lehet hatékonyan menedzselni az egyre komplexebb IT-infrastruktúrát? Míg egy-másfél évtizede főleg a nagyvállalatoknak kellett választ találniuk erre a kérdésre, ma, amikor már a kkv-k körében is általános, hogy on-premise rendszereiket egyszerre több felhőszolgáltatóval kapcsolják össze, a probléma általánossá vált, sőt: a (nemzetközi) helyzet fokozódott. Az architektúrák komplexitásával együtt exponenciálisan nőttek a kiberbiztonsági kockázatok – és kapcsolt nagyobb fordulatszámra az üzlet. Utóbbi leginkább az új alkalmazások gyors bevezetése, valamint a nagyobb munkaterhelések iránti igények növekedésén érezhető.

Májusban jelent meg a Ciscónak egy ezzel kapcsolatos globális kutatási anyaga, amely szerint ma a szervezetek ötöde ezt a komplexitást még mindig úgy kezeli le, hogy több silószerűen működő felügyeleti rendszert használ párhuzamosan. Önálló rendszere van a cégközponthoz, a fióktelephez, a WAN-hoz, az adatközponthoz, az egyik és a másik felhőhöz stb. De tíz szervezetből négy már legalább odáig eljutott, hogy az egyes hálózati tartományokhoz platformarchitektúrát használ. Miközben egy központi hálózati platform bevezetése a gyökerénél kezelné az egész problémát.

Ez a központi hálózati platform lenne az SD-WAN, amely egyesíti a szoftveres réteget, a házirendeket, a nyílt API-kat, valamint fejlett telemetriát (teljesítmény, felhasználói élmény, biztonság, költséghatékonyság stb.) és automatizálási lehetőségeket ad az üzemeltetők kezébe. Egy olyan API-vezérelt ökoszisztéma ez, amely megoldja a végpontok közötti hálózatmenedzsmentet és egyszerűsíti a működést. Segítségével rugalmasabb WAN-architektúrát lehet felépíteni, amely többféle hardverplatformmal és csatlakozási lehetőséggel működhet. Az SD-WAN irányító szoftvere ugyanis lényegében bármilyen hálózati hardverrel működik, legyen az széria vagy egyedi, speciális eszköz, esetleg meglévő legacy hardver. Ezáltal az SD-WAN olcsóbb, rugalmasabb és jobban skálázható, mint a hagyományos WAN.

A technológiában egyébként a Cisco kutatói által megkérdezett informatikai vezetők is látják a lehetőséget: közel háromnegyedük mondta, hogy cége át fog térni platformarchitektúrára, hogy egyszerűbbé tegye a hálózatmenedzsmentet, az új alkalmazások integrációját, vagy hatékonyabban kiaknázhassa a szervezeti adatvagyont.

De az igazi mozgatóerő a biztonság, amely egyre több szervezetnél válik prioritássá, és aminek integrált megoldását a vállalatok jelentős többsége a SASE (Secure Access Service Edge) keretrendszer bevezetésével, általában az SD-WAN és Security Service Edge (SSE) integrációjával kívánnak megoldani. (A SASE olyan felhő-natív keretrendszer, amely az SD-WAN-t olyan biztonsági funkciókkal integrál, mint a Secure Web Gateway, a CASB, azaz Cloud Access Security Broker, amely a felhőfogyasztók és a felhőszolgáltatók közé ékelődik, és a biztonsági házirendek betartását kényszeríti ki. De integrálja szolgáltatásként kínált tűzfalat és a zero trust hálózati hozzáférést is.)

A cégek egyébként gyors váltásban gondolkodnak: a Cisco felmérése szerint a válaszadók közel kétharmada azt tervezi, hogy két éven belül (azaz kb. 2026 közepéig) kiépíti a saját integrált többfelhős, hálózati és biztonsági felügyeleti platformját. Ettől olyan előnyöket várnak, mint a munkaterhelés biztonságos mozgatása különböző erőforrások között, a hálózatok és alkalmazások láthatóságának, valamint a szabályzatok kezelésének javulása.

Gratner: jöhet (valamikor) az egyszállítós modell...

Ezek után az sem meglepő, hogy a Cisco-kutatás megjelenése után mintegy fél évvel a Gartner érett piacnak minősítette az SD-WAN eszközök piacát. Az október második felében megjelent Magic Quadrant for SD-WAN című elemzésében a kutatócég az SD-WAN-t olyan funkcióként határozza meg, amellyel egy szervezet a fióktelepeit egymással, illetve felhőszolgáltatásokkal tudja összekapcsolni biztonságos módon. Azaz nagyon leegyszerűsítve az SD-WAN-termékek dinamikus útvonalválasztást (routing) biztosítanak az üzleti vagy alkalmazási irányelvek alapján. A szervezetek központilag tudják „hangszerelni” (orchestration) a házirendet, ún. zero-touch módon (távolról, központilag) helyezhetnek üzembe hálózati eszközöket, konfigurálhatnak VPN-eket stb. Azaz a Gartner ugyanazt fogalmazza meg általánosítva, amit az SD-WAN-vendorok saját termékeikre vonatkozóan a technika nyelvén.

A Magic Quadrant készítői szerint az SD-WAN-termékek általános jellemzője, hogy szolgáltató-agnosztikusak, így bármely szolgáltató fizikai WAN-kapcsolatán létre lehet hozni velük biztonságos adatutakat. Emiatt az SD-WAN-ok sok helyütt felváltják a hagyományos fióktelepi routereket, hogy segítsék a vállalati adatforgalom átterelését a privát adatközpontokból a nyilvános felhőbe és a SaaS jellegű megoldásokba.

Az SD-WAN hoz még egy fontos változást a Gartner szerint: a cégek csökkentik a hálózatieszköz-szállítóik számát. Jelenleg a kétszállítós modell terjedt el: azok a szervezetek, melyek SASE keretrendszerben gondolkodnak, ahhoz más-más szállítótól veszik az SD-WAN-t és az SSE megoldást, és azt házon belül integrálják. Ennek oka, hogy nagyon sok szervezet vezetett be SD-WAN és/vagy SSE megoldást, de ha csak az egyiket használja, akkor sincs garancia arra, hogy a másikat ugyanattól a cégtől veszi, mert egyelőre kevés vendor kínálja a két megoldást integrálva.

A fejlesztések azonban egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy a piaci szereplők egyszállítós SASE megoldásokat akarnak kialakítani. A jelentés kiadását megelőző egy évben sok gyártó fejlesztett vagy vásárolt fel Security Service Edge megoldásához SD-WAN-t.

Az SD-WAN jövője

A fejlesztésekből azonban nem csak a hálózat és biztonság egy magasabb szintű integrációja rajzolódik ki, hanem az is látszik, hogyan alakítják át az SD-WAN üzemeltetését az új technológiák. A legnagyobb hatása a mesterséges intelligenciának van/lesz: egyre több vendor fejleszt MI-alapú asszisztenst SD-WAN-jához. Ezektől az asszisztensektől azt remélik, hogy gyorsítják az üzemeltetést, növelik agilitását. Rövidülnek az átfutási idők (tervezéstől a konfigurálásig); nemcsak a hibajegyek száma csökken, hanem megoldásukhoz szükséges idő is.

Hasonlóan fontos irány, hogy sok gyártó integrál ún. DEM megoldást (Digital Experience Monitoring) SD-WAN-jába. A cél, hogy végfelhasználói szintű átláthatóságot biztosítsanak az alkalmazások teljesítményének monitorozásához. Jelenleg ezek többsége passzív: adatokat gyűjt utólagos kiértékeléshez. A gyártók azonban már dolgoznak azon, hogy DEM megoldásuk prokatívan működjön, azaz már azelőtt tegyenek javaslatot egy adott probléma megoldására, mielőtt az jelentkezne.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a Yettel támogatásával készült. Részletek »

 

Cloud & big data

Különleges célpontot talált az orosz álhírgyár

A Stalker 2-ről azt igyekeznek elterjeszteni a neten, hogy a lövöldözős játék felhasználóinak adatai az ukrán hadseregnél landolnak.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.