Miközben az X körül egyre magasabbra csapnak a lángok, Elon Musk másik vállalkozása, a SpaceX múlt hét pénteken komoly skalpokat gyűjtött be.
Egy ágyban az ellenséggel
Utóbbiak közül az egyik az Amazonhoz kötődik. A világ legjelentősebb e-kereskedelmi és cloudos vállalat ugyanis bejelentette, hogy a remények szerint a közeljövőben internetszolgáltatást biztosító műholdflottájának egy adagját a SpaceX részben újrahasznosítható Falcon 9 hordozórakétái segítenek majd pályára állítani. (Az első tesztpéldányokat egyébként néhány héttel ezelőtt sikerült beüzemelni.)
A szerződés szerint a még 2019-ben bejelentett Project Kuiper több mint 3200 darabosra tervezett szatellitseregének egy számszerűleg meg nem nevezett részét viheti az űrbe a SpaceX három fellövésre elosztva, amelyek közül az első a tervek szerint 2025 közepén startolhat.
Az ügylet azért különösen érdekes, mert a SpaceX-hez köthető, és már javában üzemelő Starlink miatt a két vállalat egymás közvetlen riválisa a műholdas internetszórás területén. Így talán jobban érthető, hogy a Kuiper-flotta első részének feljuttatására kiírt tender nyertesei között miért nem szerepelt a SpaceX neve.
2022 tavaszán ugyanis összesen három vállalkozással állapodott meg az Amazon (ezt illusztrálja nyitóképünk). A trióba az európai Arianespace, a Boeing és a Lockheed közös leányvállalata, a United Launch Alliance (ULA), valamint a Blue Origin tartozik. Utóbbi igen szoros szálakkal kötődik az informatikai óriáshoz, hiszen azt szintén az Amazon alapítója, Jeff Bezos gründolta.
A részvényesek egy csoportjának azonban nem tetszett ez az üzlet, így a megállapodás miatt idén nyáron pert is indítottak a cég ellen. A vádak szerint az Amazon a tulajdonosok gazdasági érdekeivel ment szembe azzal, amikor nem megfelelően mérlegelte a SpaceX-et, mint potencionális űrszállítmányozási partnert.
Ugyan a vállalat szerint a fentiek minden alap nélkülöző vádaskodások, ám egészen érdekes egybeesés, hogy az augusztusban indult per következő eseménye éppen ezen a héten esedékes. Az Amazon képviselőinek ugyanis most kell konkrétumok szintjén beszámolniuk a bíróságnak arról, miért kérték az ügy ejtését közvetlenül annak megindítását követően.
Kémjátszma
A másik SpaceX-hez köthető komoly fegyvertény (szó szerint és átvitt értelemben is) egy dél-koreai megbízás teljesítése volt. Az ázsiai ország első katonai kémműholdját egy Falcon 9 segítségével állította Föld körüli pályára még múlt hét pénteken. Dél-Korea ezzel északi szomszédja hasonló irányú törekvéseire igyekszik válaszolni. Szöul a tervek szerint 2025-ig összesen öt műholdat üzemel be a SpaceX támogatásával, ami lehetővé tenné a Koreai-félsziget 24 órás megfigyelését.
(Illusztráció forrása: Amazon)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak