Elon Musk elektromos autós üzlete szépen kezd felpörögni. A legutóbbi negyedév számai alaposan meglepték még a szakértőket is.

A Teslánál utoljára 2013 elején fordult elő, hogy egy negyedévben ne mínusz szerepeljen a nettó nyereség soron. Az idei harmadik negyedév beszámolója azonban nem csak ezért érdekes.

Munkaversennyel kevert rezsiharc

A csúcskategóriás elektromos járműveiről ismert gyártónál alaposan belehúztak, hogy csodás álmok és víziók mellett nyers pénzügyi adatokkal is elkápráztassák a befektetőket. A 2003-ban alapított, 2010-től tőzsdei cégként működő Tesla első számú embere állítólag nagyon erőteljesen agitált a dolgozók körében, hogy mindent tegyenek meg azért, hogy a cég a lehető legkisebb költség mellett tudja tartani az ambíciózus gyártási tervszámokat. Elon Musk valószínűleg jó érzékkel megszimatolta, hogy a Wall Street kezdi türelmét veszteni, és most kell bizonyítani, hogy a modell üzletileg nyereséges pályán tartható.

A vállalat a kiadott jelentés szerint az idei harmadik negyedévben 2,3 milliárd dollárnyi forgalmat ért el, ami két és félszerese az egy évvel ezelőttinek. A közel 25 ezer eladott autó egyben azt is jelzi, hogy a Tesla képes lehet hozni a második félévre ígért 50 ezres értékesítési mennyiséget. Világosan látszik a működési költségek lefaragást célzó változtatások eredménye is: a bruttó profitráta 21,6 százalékról 27,7-re javult egy év alatt.

Ez végezetül trendfordulót hozott, hiszen a cég 2013 legeleje óta kizárólag veszteséget termelt, ráadásul az utóbbi idők erőteljes beruházásai miatt egyre nagyobb mértékűt. A forgalomhoz képest elenyésző, 21,9 millió dolláros nettó profit pontosan ezért, az előjele miatt érdekes. No meg azért, mert a szakértők egyáltalán nem számítottak erre. Az előzetes elemzői konszenzus az egyszeri tételektől megtisztított, egy részvényre jutó eredményt 54 centes veszteségre várta. Ehhez képest igencsak jól mutat a végül ténylegesen összehozott részvényenkénti 71 centes nyereség.

Hegyen-völgyön át

Meglehetősen mozgalmas éve van idén a cégnek, amelyben egyaránt voltak ígéretes, izgalmas és tragikus momentumok. Például folyik az előkészítése egy második gigagyárnak, miközben az első már ontja magából az olcsóbb akkumulátorokat. Emlékezetes még a szintén Elon Musk-érdekeltségű Solar Cityre tett felvásárlási ajánlat. Ezek mellett azonban sokkal nagyobb visszhangot kapott az a májusi baleset, amelyben életét vesztette a sofőr, aki a cég Autopilot elnevezésű vezetéssegítő algoritmusára bízta a kormányzást.

Mintegy a tragikus eseményre válaszul, alig néhány napja a vállalat bejelentette, hogy mostantól minden gyárból kigördülő Tesla olyan műszaki felszereltséggel rendelkezik majd, amely a megfelelő szoftveres támogatással valóban képes lehet teljesen önálló közlekedésre. A ténylegesen emberi beavatkozás nélkül elboldoguló autókhoz még szükséges az algoritmus finomítása, de a raklapnyi új szenzor beépítésével elvileg ez már egy egyszerű szoftverfrissítéssel aktiválható lesz a gyártó járművein.

Piaci hírek

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.