Kormányzati nyomásra az Apple kivette a Meta két alkalmazását kínai alkalmazásboltjából. A helyi hatóságok szerint mind a Threads, mind a WhatsApp nemzetbiztonsági aggályokat vet fel, ezért nem használható a "Nagy Tűzfal" mögött. Az Apple az érdeklődő lapoknak egyenközleményt küldött magyarázatként: a vállalat akkor is köteles betartani azoknak az országoknak a törvényeit, amelyekben működnek, ha azokkal nem ért egyet.
A két alkalmazás pénteken már nem is volt elérhető. Ugyanakkor a Meta másik kommunikációs appját, a Messengert egyelőre letölthetik a kínai felhasználók.
Nem csak a kínai tömegeknek fáj
Mindkét kitiltott alkalmazás nagyon népszerű: a WhatsAppnak több mint 2 milliárd havi aktív felhasználója van, a Threads pedig még decemberben is a negyedik legtöbbet letöltött szolgáltatás volt világszerte.
A két app több más platformmal együtt eddig egyfajta senkiföldjén működött. Bár használatukat hivatalosan tiltották (a WhatsAppét pl. 2017-től) a kínai hatóságok, a felhasználók hozzáférhettek azokhoz, mert ott voltak például az Apple alkalmazásboltjában. Ez a kiskapu most bezárult, azokat letölteni és használni is csak VPN-en keresztül lehet.
Mint a Financial Times írja, az appokat azért távolíthatták el most, mert Kínában április 1. után csak az illetékes hatóságnál regisztrált alkalmazásokat lehet kínálni. A store-okban csak olyan appok maradhatnak, amely mögött helyi fejlesztő vagy kiadó cég (is) áll, és az alkalmazás backendjét Kínában hosztolják. Ha az Apple meg akar felelni ennek, egy szakértő szerint több százezer alkalmazást kell eltávolítania a kínai App Store-ból. A legtöbb fejlesztő, aki a kínai piacon akar maradni, valószínűleg azt az utat követi majd, hogy létrehozza appjának egy dedikáltan Kínára szabott változatát.
Egy pekingi székhelyű befektetési tanácsadó cég munkatársa arra hívta fel a CNN figyelmét, hogy ez az egész helyzet azoknak a vállalkozásoknak is kellemetlen, melyek tengerentúli vagy európai ügyfeleket szolgálnak ki, és ehhez használják például a WhatsAppot.
Kevés volt, hogy Zuckerberg mandarinul is tud köszönni
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a népszerű platformok körül régóta megy Peking és Washington között a huzavona. Míg Peking a WhatsAppot, Washington a TikTokot nyírná ki. (Miközben egyre több jel utal arra, hogy a TikTokkal kapcsolatos veszélyek erősen elméletiek.)
De ahogy a ByteDance-nek fontos az amerikai, úgy az Apple-nek és a Metának is fontos a kínai piac. Épp annyira, hogy érdemes legyen akár kicsit mélyebbre is hajolni érte. Mint a Financial Times felidézi, Mark Zuckerberg mandarinul kezdett tanulni, hátha úgy hatásosabban tud lobbizni platformjai visszaengedéséért Hszi-Csin-pingnél – egyelőre hiába.
De talán még fontosabb az Apple-nek, amelynek az országban működnek a legjelentősebb gyártóbázisai, és az ottani értékesítése is meghatározó. Az utóbbi időben azonban komoly nehézségekkel küzd, az év elején például drámaian esni kezdtek az ottani iPhone-eladások, vélhetően részben kormányzati korlátozások miatt. Az Apple és Tim Cook ezért minden alkalmat megragad, hogy bizonyítsa a kínai piac iránti elkötelezettségét, ami részben a pekingi politika elfogadását is jelenti.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak