A hatóságoknak nincs bizonyítékuk arra, hogy a közösségi oldal be lenne kötve Pekingbe. De ettől még kockázatot jelent az amerikai portál.

Miközben a hatóságok és a politikusok körében egyfajta hisztéria alakult ki a TikTok nemzetbiztonsági kockázata körül, az amerikai hírszerzés kezében semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a közösségi oldal kapcsolatban állna a kínai kormánnyal, írja a The Intercept oknyomozó portál. A hisztéria mértékét mutatja, hogy a múlt héten az amerikai képviselőház kétpárti egyetértésben szavazta meg azt a törvényt, amely – törvényerőre emelkedése esetén – hat hónapot ad a közösségi oldal kínai anyavállalatának, a ByteDance-nek, hogy eladás útján leválassza magáról az alkalmazás amerikai részét.

A lap szerint az FBI, a CIA és a nemzeti hírszerzési igazgató interjúkban és a kongresszusi meghallgatásokon is nagyon ügyeltek arra, hogy a TikTok jelentette nemzetbiztonsági fenyegetést hipotetikusnak minősítsék.

Titkos adatgyűjtés, célzott kémkedés, befolyásolás...

A fent említett képviselőházi döntés mögött az a meggyőződés áll, hogy a ByteDance-t a pekingi kormány kényszerítheti arra, hogy a TikTokot célzott műveletekben használják. Szóba került a közvélemény manipulálása, a tömeges adatgyűjtés amerikai polgárokról, valamint egyéni felhasználók utáni kémkedés is. Erre a nemzetbiztonsági szervezetek vezetői is gyakran célozgattak, de soha nem állították kategorikusan, hogy a ByteDance adatokat adott volna át a kínai kormánynak. Helyette mindig arról a lehetőségről beszéltek, hogy mit tehetne Peking a TikTokon keresztül.

Az FBI vezetője, Christopher Wray egy 2022-ben tartott előadásában például azzal illusztrálta a TikTok veszélyeit, hogy képes irányítani az ajánlási algoritmusát, és ezáltal lehetővé teszi a tartalmak manipulálását befolyásolási műveletekre. Az FBI-igazgató ugyanebben az előadásában arról is beszél, hogy a közösségi oldalon keresztül adatokat gyűjthetnek a felhasználókról, amelyeket akár hagyományos kémkedési műveletekhez is fel tudnak használni, vagy az appon keresztül hozzáférhetnek a felhasználói eszközökhöz. Amikor pedig egy kongresszusi meghallgatáson az egyik képviselő rákérdezett, hogy Kína használja-e kémkedésre az oldalt, Wray csak azt tudta megerősíteni, hogy meg tudná tenni. A The Intercept azt is árulkodónak tartja, hogy az FBI 2025-ös költségvetésében, amelyben a proiritásokat is megjelölik, nem említik sem a TikTokot, sem Kínát.

De a titkosszolgálati vezetők is hasonlóan nyilatkoztak: rendre lehetőségről beszéltek, és nem konkrét támadásokról.

Nem a kínai tulajdon a probléma

A kockázatokat az oknyomozó portál sem akarja kisebbíteni. Mint írják, Kína igenis használta a TikTokot az amerikai közvélemény befolyásolására, sőt meg is próbált beavatkozni az amerikai választásokba, például az 2022-es amerikai félidős választások során. Ez azonban nem úgy történhetett, hogy a ByteDance egyeztetett a pekingi kormánnyal. A kínai propagandagépezet kihasználta a közösségi média nyújtotta lehetőségeket – ahogy az USA is –, hogy befolyásolja a külföldi közvéleményt.

A neves biztonsági szakértő, Bruce Schneier azt nyilatkozta a portálnak, hogy a TikTok problémája nem a tulajdonosának kilétében gyökerezik, hanem a természetében: "ez a felügyeleti kapitalizmus problémája, és ez minden közösségimédia-cégre igaz". 2016-ban Oroszország ugyanígy használta a Facebookot, és ehhez nem kellett megvenni a céget, hanem csupán sok hirdetést, mint bárki másnak.

A titkosszolgáknak annyi kijár, hogy az ő feladatuk elvileg nemcsak a támadások elhárítása lenne, hanem – ahogy egy jó biztonsági szisztémánál elvárható – az is, hogy folyamatos kockázatelemzéssel felmérjék a várható veszélyeket, és felkészüljenek rá.

A The Intercept cikke »

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.