Miközben a hatóságok és a politikusok körében egyfajta hisztéria alakult ki a TikTok nemzetbiztonsági kockázata körül, az amerikai hírszerzés kezében semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a közösségi oldal kapcsolatban állna a kínai kormánnyal, írja a The Intercept oknyomozó portál. A hisztéria mértékét mutatja, hogy a múlt héten az amerikai képviselőház kétpárti egyetértésben szavazta meg azt a törvényt, amely – törvényerőre emelkedése esetén – hat hónapot ad a közösségi oldal kínai anyavállalatának, a ByteDance-nek, hogy eladás útján leválassza magáról az alkalmazás amerikai részét.
A lap szerint az FBI, a CIA és a nemzeti hírszerzési igazgató interjúkban és a kongresszusi meghallgatásokon is nagyon ügyeltek arra, hogy a TikTok jelentette nemzetbiztonsági fenyegetést hipotetikusnak minősítsék.
Titkos adatgyűjtés, célzott kémkedés, befolyásolás...
A fent említett képviselőházi döntés mögött az a meggyőződés áll, hogy a ByteDance-t a pekingi kormány kényszerítheti arra, hogy a TikTokot célzott műveletekben használják. Szóba került a közvélemény manipulálása, a tömeges adatgyűjtés amerikai polgárokról, valamint egyéni felhasználók utáni kémkedés is. Erre a nemzetbiztonsági szervezetek vezetői is gyakran célozgattak, de soha nem állították kategorikusan, hogy a ByteDance adatokat adott volna át a kínai kormánynak. Helyette mindig arról a lehetőségről beszéltek, hogy mit tehetne Peking a TikTokon keresztül.
Az FBI vezetője, Christopher Wray egy 2022-ben tartott előadásában például azzal illusztrálta a TikTok veszélyeit, hogy képes irányítani az ajánlási algoritmusát, és ezáltal lehetővé teszi a tartalmak manipulálását befolyásolási műveletekre. Az FBI-igazgató ugyanebben az előadásában arról is beszél, hogy a közösségi oldalon keresztül adatokat gyűjthetnek a felhasználókról, amelyeket akár hagyományos kémkedési műveletekhez is fel tudnak használni, vagy az appon keresztül hozzáférhetnek a felhasználói eszközökhöz. Amikor pedig egy kongresszusi meghallgatáson az egyik képviselő rákérdezett, hogy Kína használja-e kémkedésre az oldalt, Wray csak azt tudta megerősíteni, hogy meg tudná tenni. A The Intercept azt is árulkodónak tartja, hogy az FBI 2025-ös költségvetésében, amelyben a proiritásokat is megjelölik, nem említik sem a TikTokot, sem Kínát.
De a titkosszolgálati vezetők is hasonlóan nyilatkoztak: rendre lehetőségről beszéltek, és nem konkrét támadásokról.
Nem a kínai tulajdon a probléma
A kockázatokat az oknyomozó portál sem akarja kisebbíteni. Mint írják, Kína igenis használta a TikTokot az amerikai közvélemény befolyásolására, sőt meg is próbált beavatkozni az amerikai választásokba, például az 2022-es amerikai félidős választások során. Ez azonban nem úgy történhetett, hogy a ByteDance egyeztetett a pekingi kormánnyal. A kínai propagandagépezet kihasználta a közösségi média nyújtotta lehetőségeket – ahogy az USA is –, hogy befolyásolja a külföldi közvéleményt.
A neves biztonsági szakértő, Bruce Schneier azt nyilatkozta a portálnak, hogy a TikTok problémája nem a tulajdonosának kilétében gyökerezik, hanem a természetében: "ez a felügyeleti kapitalizmus problémája, és ez minden közösségimédia-cégre igaz". 2016-ban Oroszország ugyanígy használta a Facebookot, és ehhez nem kellett megvenni a céget, hanem csupán sok hirdetést, mint bárki másnak.
A titkosszolgáknak annyi kijár, hogy az ő feladatuk elvileg nemcsak a támadások elhárítása lenne, hanem – ahogy egy jó biztonsági szisztémánál elvárható – az is, hogy folyamatos kockázatelemzéssel felmérjék a várható veszélyeket, és felkészüljenek rá.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak