Szerdán komolyabb fázisba lépett az Egyesült Államokban az a TikTok elleni kampány, amely néhány év csendes izzást követően az utóbbi napokban lángolt fel újra. Tegnap ugyanis a képviselőház kétpárti egyetértésben, nagy többséggel szavazta meg azt a törvényt, amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva döntéshelyzet elé állítja a közösségi alkalmazás tulajdonosát.
A képviselők által most elfogadott jogszabály törvényerőre emelkedés esetén hat hónapot ad arra a TikTok kínai anyavállalatának, a ByteDance-nek arra, hogy eladás útján leválassza magáról az alkalmazás amerikai részét. Ennek elmaradása esetén az USA kormányzata elrendelheti a platform betiltását az országban. (Amelyet egyébként egy sor kormányzati szervezetnél és beszállítónál már korábban tiltólistára tettek.)
A kongresszuson villámgyorsan átfutó törvényjavaslat következő állomása a szenátus lesz, ahol egyelőre nem világos, hogy a testület demokrata vezetője, Chuck Schumer mikor terjeszti szavazásra a javaslatot. Amennyiben ezen a szinten is zöld utat kap a tervezet, akkor Joe Biden aláírásával aktivizálódhat a TikTok "méregpirulája". Az újraválasztására hajtó amerikai elnök egyébként már jelezte, hogy ha elé kerül, alá fogja írni a törvényt.
Alkotmányos sérelmek
A ByteDance természetesen élesen kritizálta a tegnapi szavazás eredményét. A cég szerint a minden alapot nélkülöző vádak csak a TikTok betiltását akarják elérni, ami súlyosan érintené a hálózat 170 millió amerikai felhasználóját és mintegy 8 millió vállalkozást.
Our CEO Shou Chew's response to the TikTok ban bill: pic.twitter.com/7AnDYOLD96
— TikTok Policy (@TikTokPolicy) March 13, 2024
A ByteDance vezérigazgatója a szavazás után néhány órával a fenti videó közzétételével üzent, amelyben arra szólította fel a felhasználókat, hogy "védjék meg alkotmányos jogaikat". Shou Chew arra is utalt, hogy a jogi lépéseket tesznek, amennyiben a törvényjavaslatot több szinten is elfogadnák.
Trump most is Trump maradt
Amennyiben a fentiek ismerős emlékeket ébresztenek az olvasóban, az nem véletlen, hiszen a TikTok és az USA viszonya egyszer már pontosan ugyanitt tartott. Donald Trump elnöksége alatt, 2020-ban már sikertelen kísérletett tettek a TikTok betiltására, ami más erőfeszítésekhez hasonlóan elhasalt a bíróságon, nem utosósorban a vállalat lobbitevékenységének köszönhetően.
A Fehér Házba való visszatérést tervező Trump ugyanakkor nem szeretne politikai ellenfelével egy platformra helyezkedni, ezért friss nyilatkozataiban közvetlenül nem is támadja a kínai alkalmazást. Az exelnök ugyan azt továbbra sem vitatja, hogy a TikTok használata kockázatokat hordoz, de szerinte az amerikai állampolgárokra nézve legalább akkora kockázatot jelent az amerikai Meta tulajdonában lévő Facebook. Utóbbi pedig csak még jobb helyzetbe kerülne riválisa ellehetetlenítésével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak