Az Egyesült Államokban a múlt év végén fogdták el azt a törvényt, amelyik az elnök aláírását követően 60 napos határidőt adott a szövetségi kormányhoz tartozó intézményeknek a TikTok letiltására a felügyeletük alatt működő eszközökön, de ahogy akkor írtuk, a törvényhozásban dolgozó alkalmazottak és a képviselők már aznap utasítást kaptak a program azonnali törlésére a közösségi alkalmazás potenciális nemzetbiztonsági kockázataira hivatkozva. Ezt a korlátozást utóbb kiterjesztették számos vállalkozó által használt, akár magántulajdonban lévő gépekre is – számolt be róla a The Register.
A NASA, a védelmi minisztérium és a szövetségi ügynökségek szerződéseit kezelő General Services Administration által közösen kiadott, ideiglenes rendelkezés értelmében a beszállítók eszközein sem lehet rajta a TikTok, annak bármilyen kapcsolódó alkalmazása, illetve a program kiadója, a kínai ByteDance által készített szoftverek egyike sem. A tilalom minden az eszközre vonatkozik attól függetlenül, hogy azok az állam, az érintett cégek vagy azok alkalmazottainak tulajdonában vannak, kivételt egyedül az olyan otthoni mobilok jelentenek, amelyeket nem használnak a szerződések teljesítése során.
Már a teljes tiltásra is vannak példák
A szabály június eleje óta minden szerződésre érvényes, még azokra is, amelyek nem érik el a 250 ezer dolláros "egyszerűsített beszerzési küszöböt", vagy amelyek kereskedelmi és késztermékek vásárlását, illetve kereskedelmi szolgáltatásokat érintenek. A már megkötött, de még nem teljesített szerződések esetében a szállítók egy hónapot kapnak a TikTok tiltásáról szóló rendelkezés érvényesítésére. A lap emlékeztet rá, hogy ezek az eddigi legszigorúbb korlátozások azon kívül, hogy néhány nemzet – köztük Afganisztán, Pakisztán és India – már a TikTok publikus felhasználását is tiltani próbálja.
Az Egyesült Államokon belül a kivétel Montana állam, ahol 2024 január elsejétől kezdve egyáltalán nem lehet majd letölteni az alkalmazást, a szabálysértők pedig nagy összegű pénzbírságra számíthatnak. A TikTok azóta a bírósághoz fordult az ügyben, alaptalannak nevezi azokat a vádakat, amelyek a kínai kormány befolyása alatt működne. Ezzel egyelőre nem csak az amerikaiakat, hanem az Európai Bizottságot sem sikerült meggyőzniük, ahol februárban utasították alkalmazottaikat az alkalmazás törlésére, és hasonló döntésre lehet számítani az Európai Parlament vagy a Tanács esetében is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak