Máshol azonban éppen hogy a térképen van, és egy darabig nem is kerül a technológiai fősodorba, később viszont aratni fog a mobil képernyőn keresztül.
Hirdetés
 

Egyre-másra jelennek meg az olyan felmérések és a felhasználási esetek, amelyek a kiterjesztett valóság (augmented reality, AR) hatékonyság- és termelékenység-növelő szerepéről szólnak a vállalati működésben. A technológia elsősorban a manuális feladatokra épülő munkafolyamatokat teszi gördülékenyebbé, növeli a biztonságot, és sok esetben az olyan technológiák lehetőségeinek teljes kihasználásához járul hozzá, mint amilyenek a technológiai fősodorba tartozó IoT-, CAD- vagy más digitalizációs megoldások.
 

Erről is hallhat november 20-án a ManufactureIT konferencián!

Hasonló témák november 20-án, a ManufactureIT konferencián is terítékre kerülnek. Ha ön is gyártóvállalatnál dolgozik vezető beosztásban, ott a helye. Regisztráljon a rendezvényre.


A PTC és az Aberdeen Group közös felméréséből például egészen pontosan kiderül, hogy a kiterjesztett valóságot alkalmazó szervezetek kétharmad részben kifejezetten az IoT-hoz kapcsolják az AR-alkalmazásokat, mondjuk a távolról végzett karbantartási munkák során. Összességében pedig az is elmondható, hogy a kiterjesztett valósággal dolgozó válaszadók több mint négyötödénél már az IoT-funkciók is a technológiai arzenál szerves részét képezik.

A spéci felhasználások állnak az általános célú megoldások útjában 

Bár a Gartner rendszeresen frissített hype-görbéjén, ami a technológiai újítások helyzetét írja le az idő függvényében, az AR  az úgynevezett kevert valósággal (mixed reality, MR) együtt éppen a kiábrándulás szakaszában jár, a vállalati felhasználás mérföldekkel megelőzi a többi szektort, ahol az AR valóban csak kapaszkodik, hogy némi relevanciát mutasson. Ezt jelzi a görbén elfoglalt helyzete is, ami az időközben megjelent mobil AR platformok ellenére sem változott semmit tavaly óta.

Érdemes ugyanitt megjegyezni, hogy a virtuális valóság (VR) a Gartner szerint már "kifutott" a hype-görbéről, vagyis az innovációs profilokat tekintve a behatárolt felhasználási kör ellenére sem igazán számít feltörekvő technológiának. Az AR esetében viszont, ahol az ipari vagy üzlei implementációk sokkal életszerűbbek, éppen a speciális feladatokra létrehozott vagy optimalizált célszoftverek és -hardverek nehezítik meg az általánosabb rendeltésű megoldások adaptációját.
 

forrás: Capgemini, Augmented and Virtual Reality in Operations - 2018. szeptember


Ez a Gartner szerint abba a kategóriába sorolja a kiterjesztett valóságot, amelynek tagjai csak 5-10 év múlva érik el az utolsó szakaszt, a produktivitás időszakát. A hozzáférhetőséget megteremtő és a fejlesztők munkáját egyszerűsítő eszközök viszont már itt vannak, mint amilyen mondjuk az Adobe Project Aero platformja, az ARKit és az ARCore mobil készletek vagy a webes fejlesztőket célzó WebXR API, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy a vállalati alkalmazások is néhány év alatt jutottak el a kísérletezgetéstől a valóságos, sőt kipróbált implementációkig.

A Capgemini szeptemberben kiadott, Augmented and Virtual Reality in Operations című összeállítása az utóbbiak kapcsán olyan felhasználási eseteket tárgyal, mint a Boeing, a Siemens vagy a GE megoldásai, illetve bemutatja, hogy az autóiparban a kiterjesztett valóság alkalmazása már széles körben elterjedt legjobb gyakorlatnak (best practice) számít. Még frissebb, októberi adatok alapján pedig az is világos, hogy a mobil AR a fejlesztői és a felhasználói tábor, illetve a szükséges infrastruktúra tekintetében is készen áll a több milliárdos piac meghódítására – a szervezetek is már háromnegyed részben bíznak a mobil AR megoldásokban, miközben az AR-szemüvegekben például csak kétharmaduk lát lehetőségeket.

Az áttörés valószínűleg az elérhetőség, a telepített bázis és a jelentős szoftvercégek (értsd: a mobil operációs rendszerek és a hozzájuk tartozó ökoszisztéma) miatt is a mobil eszközöknek lesz köszönhető, annak ellenére, hogy az ilyen megoldások nyilvánvaló korlátai miatt sokan zsákutcának tartják a mobilos AR-fejlesztéseket.

Cloud & big data

CIO Podcast #59: A megoldásszállítók is készülnek a NIS2-re

Egyrészt őket is érinti az Európai Unó új kiberbiztonsági direktívája, másrészt igyekeznek segíteni a felkészülésben ügyfeleiknek. A főbb lépésekről és a nehézségekről is beszélgettünk az Invitech szakértőivel.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.