Forintos ötletek windowsos laptopokhoz, hogy tovább kitartson az áramforrástól távol használt gép.

Valószínűleg sokan megfigyelték: amikor egy család kirándulni indul, a gyerekek olyan izgalomba jönnek, hogy jellemzően a start utáni első öt percben elpusztítják a vészhelyzetre csomagolt szendvicsek és csokik zömét. Mert az utazás maga a vészhelyzet. Ennek megvan a menedzseres megfelelője: felbőgnek a hajtóművek, megmozdulnak a kerekek, a laptop teteje pedig magától felpattan, mert ha az élet nem is áll meg a munkahelyen a vezető személyes jelenléte nélkül, az iroda a távollétében nyilván jobban emlékeztet egy kedves olasz kisváros népszerű kávéházához, mint egy olyan helyhez, ahol komoly emberek komoly ügyekben komoly munkát végeznek. Az otthon maradottak egyetlen szerencséje, hogy a főnök laptopja a sok használattól még azelőtt lemerül, hogy kitalálhatná, kire milyen plusz – és nyilván halaszthatatlan – feladatot osszon ki.

Mi azonban megértőek vagyunk, ezért segítünk az ilyen főnököknek, hogy a laptopjuknak is legyen holnapja, és bizonyíthassák fáradhatatlanságukat és rátermettségüket, ezáltal nyilvánvalóvá tegyék az amúgy is nyilvánvalót: nélkülözhetetlenségüket.

Szóval jöjjön néhány ötlet az akkuüzemidő meghosszabbítására. Az alábbi tippek alapvetően Windows 11-re (a MacBookok köztudottan a levegőből veszik ki) és nem zsír új gépekre vannak kihegyezve.

Sokat javult az energiamenedzsment

A mobilizáció terjedésének egyik pozitív velejárója, hogy a gyártók folyamatosan igyekeznek javítani a hordozható eszközök energiamenedzsmentjét, azaz tolják ki az akkus üzemidőt. A processzorfejlesztések egyik legfontosabb iránya, hogy úgy növeljék a teljesítményt, hogy párhuzamosan szignifikánsan csökkenjen az energiaigényük. Az akku azonban így is, úgy is fárad-öregszik, ezért érdemes már a mobil eszközök használatba vételekor figyelni az energiamenedzsmentre.

Ennek legkézenfekvőbb módja, hogy bekapcsoljuk az energiatakarékos üzemmódot, azaz a Windowsra bízzuk az energiamenedzsmenthez kötődő feladatok többségét. Ilyenkor az operációs rendszer automatikusan optimalizál: például korlátozza a háttérben zajló tevékenységeket, és csökkenti a képernyő fényerejét. Alapértelmezésben a Windows ezt az üzemmódot csak akkor aktiválja, ha az akkumulátor töltöttsége 20 százalékra csökken (ez kézzel feljebb tolható 50 százalékig), de konfigurálható úgy is, hogy akkus üzemmód esetén mindig energiatakarékos módban működjön a gép. A beállítópanel a tálca akkumulátor ikonjára jobb egérgombbal kattintva hívható elő. (A másik lehetőség a Gépház / Rendszer / Energiaellátás és akkumulátor út végigkattintgatása.)

Ugyanezen a panelen lehet kiválasztani, hogy milyen energiatakarékossági szinttel akarunk dolgozni. Az alapértelmezett a Leghatékonyabb energiafelhasználás, de választhatjuk a Kiegyensúlyozott vagy a Legjobb teljesítmény módot is. Értelemszerűen utóbbi meríti le a leggyorsabban az akkut.

Sokat lehet nyerni azzal, ha a képernyő fényerejét nem toljuk fel csutkára. A kijelző az egyik legnagyobb energiazabáló alkatrész, amely annál többet fogyaszt, minél nagyobb a fényereje. Bónusz track: ezzel a szemünket is kíméljük. A modern laptopokon már van fényerőállító funkcióbillentyű. Ha ez hiányozna, ismét a Gépház / Rendszer útvonalon kell végiglépkedni a Kijelző beállítópanelig. Ott a fényerőállítás mellett további lehetőségeket is találunk, melyek befolyásolhatják az akkus üzemidőt (pl. a HDR szolgáltatás beállításai).

Érdemes egy füst alatt a hibernálást is beállítani, azaz szabályozni, hogy a rendszer milyen hosszú inaktivitás után küldje el aludni a képernyőt, illetve a rendszert. Ez szintén a Gépházban lehet megadni a Beállítások / Rendszer / Energiagazdálkodás és akkumulátor / Képernyő és alvó állapot panelen. Itt kiválasztható, hogy hány perc múlva kapcsoljon le a képernyő, és hány perc múlva a rendszer. Ez a funkció a biztonságot is szolgálja, mert előfordulhat, hogy a gép azért inaktív, mert épp felügyelet nélkül maradt néhány percre.

Nézzünk rá a szoftverek étvágyára

Vannak energiazabáló szoftverek is, melyek sokszor a háttérben lapulva szívják az akkumulátor "vérét". Erről a Windows tájékoztat is a Beállítások / Rendszer / Energiagazdálkodás és akkumulátor / Akkumulátor pontban. Ám a kezelés itt nehezebb: vagy tudomásul vesszük, hogy adott alkalmazás sokat fogyaszt, vagy keresünk energiatakarékosabb alternatívát, ami vállalati gép esetében nem feltétlenül járható út. Azt azonban meg lehet csinálni, hogy a soha nem használt alkalmazásokat töröljük, mert lehet közöttük olyan, amely a háttérben energiát fogyaszt.

Akkus üzemmódban egyébként érdemes a Feladatkezelő (Ctrl + Shift + Esc) Indítási alkalmazások pontjában minden olyan fölösleges alkalmazást kilőni, amely a rendszer indításakor automatikusan elindul. Ha szükség lenne valamelyikre, két kattintás, pár másodperc, és máris használhatjuk.

A Feladatkezelőben az alkalmazások aktuális energiafogyasztására is rá lehet nézni. A "Név" oszlopra jobb egérgombbal kattintva hívható elő az "Energiafogyasztás", valamint az "Energiafogyasztási trend" oszlop. A Feladatkezelőben finomhangolható továbbá a folyamatok prioritása, aminek szintén lehet hatása a fogyasztásra, de ehhez érdemes tapasztaltabb felhasználó segítségét kérni.

És a végére még egy jó tanács: a tengeri napfény nem biztos, hogy jót tesz (pontosabban: biztosan rosszat tesz) a gép akkujának, azaz a tengerparton inkább a pihenéssel, és ne a gépével foglalkozzon. Ha pedig a gépe töltése 20 százalék alá esne, ideiglenesen búcsúzzon el tőle, kapcsolja ki. A modern akkuk nem szeretik, ha nullára merülnek: az ilyen használatot gyors öregedéssel bosszulják meg.

Konzumer tech

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.