Ha okosan használja, nem károsodik az akku. Ha okosan használja…

Miközben intenzív kutatások folynak, hogy a világ növekvő akkumulátoréhségét ki lehessen elégíteni, a telefonok akkuja az elmúlt tíz évben szinte semmit sem változott. A gyártók a telefonok energiatakarékos megoldásaival javítják az akkus üzemidőt, és a töltési idő rövidítésével is segítik a rugalmasabb használatot. Egyre több készülékhez adnak alapból ún. gyorstöltőt. De hogyan hatnak ezek az akku élettartamára?

A CNet szakértőket kérdezett meg, hogy néhány tévhitet eloszlasson.

Nem a gyorstöltéstől károsodik az akku

A hagyományos töltők teljesítményét 5-10 watt közé kalibrálják. A gyorstöltők azonban ennek sokszorosára képesek. Az iPhone 11 Pro és a Pro Max gyorstöltője 18 wattos, a legújabb Galaxy Note-okhoz 25 wattos töltő jár, de lehet hozzájuk venni némi felárért 45 wattosat is.

A gyorstöltő segít a napi használatban, de sokan félnek attól, hogy rövidíti az akku élettartamát. Szakértők szerint azonban ez nem igaz, már ha az akkumulátorban és/vagy a töltő elektronikájában nincs valamilyen hiba.

A gyorstöltők ugyanis két fázisban töltik az akkukat. Az első fázisban valóban gyorsan dolgoznak. Egy teljesen vagy közel teljesen lemerült akkumulátort az első 10-30 percben nagyjából 50–70 százalékra lehet feltölteni velük, mivel ilyenkor maga az akku is gyorsabban tudja felvenni a töltést. (A Samsung 45 wattos töltője egy Note-ot nulláról 70 százalékra tölt fél óra alatt, az iPhone 11 Pro saját töltőjével pedig 50 százalékra töltődik ennyi idő alatt.) Utána azonban, a második fázisban lelassul a töltés.

A folyamatot a iFixit mérnöke, Arthur Shi szerint úgy kell elképzelni, mint amikor vizet folyatunk szivacsra. Amíg a szivacs száraz, gyorsan felszívja a vizet – ez a gyors töltési szakasz. Amikor azonban a szivacs telítődik, a folyadék felgyülemlik a felületen, és egyre nehezebben talál magának utat a szivacs belsejébe.

Ha az akku felületén is felgyülemlene a töltés, az rövidzárlatot vagy egyéb problémákat okozhatna. Csakhogy az akkuknak van egy olyan töltési menedzsment rendszere, amely figyeli a töltöttséget, és amikor az eléri a kritikus szintet, csökkenti a töltési sebességet, hogy időt biztosítson az akkunak a töltés felszívására. Az utolsó pár százaléknyi töltés felvételéhez akár 10 perc is kellhet.

A korszerű töltőkkel nem lehet túltölteni

Sokan félnek attól is, hogy esetleg túltöltik az akkut, ha például egész éjszaka töltőn hagyják a telefonjukat, amitől szintén csökkenhet az akkumulátor élettartama, vagy esetleg túlmelegszik, és akár ki is gyulladhat.

Ez azonban szintén tévhit. A töltésvezérlést ugyanis úgy alakítják ki, hogy leállítsa a töltési folyamatot, ha a töltöttségi szint eléri 100 százalékot. Ezért egy hibátlan akkunál és töltőnél  nem következhet be túltöltés.

Ugyanakkor a teljes töltöttség nem éppen ideális állapota egy akkunak. A töltési folyamat során ugyanis az akkuban megnő a feszültség, ami stresszhatást okoz, különösen a töltés utolsó 20 százalékában. Az elektromos autók töltési rendszeri például jellemzően csak 80 százalékos szintre töltenek. Ezt az utat követi az Apple is: az iOS 13-ban bevezették az optimalizált töltés lehetőségét, amely folyamatosan 80 százalékon tartja a töltöttségi szintet akkor is, ha a telefon folyamatosan az elektromos hálózatra kapcsolódik.

És még néhány jó tanács

Sokan próbálkoznak azzal, hogy teljes lemerítéssel frissítsék fel telefonjuk akkuját. A szakértők szerint ez nem igazán jó. A teljes lemerítés ugyanis olyan kémiai reakciókat válthat ki az elektrolitban, amelyek rövidíthetik az akkumulátor élettartamát. A modern akkumulátormenedzsment rendszerek éppen ezért eleve megakadályozzák ezt, és előbb kikapcsolják a telefonokat, mintsem az akkujuk nullára merülne. Az legtöbb szakértő szerint az ideális az, ha már akkor töltőre tesszük a telefont, ha az akkuja 30 százalék körüli szintre merül. Így ugyanis az akkut kevesebb stressz éli, ami növeli az élettartamát.

A melegedés ellenben károsíthatja az akkumulátort. Ezért a telefonokat nem célszerű erős napsugárzásnak (pl. az autó műszerfalán) kitenni. Egyes szakértők szerint már 30 Celsius-fokos közvetlen hőhatás is csökkenti egy akkumulátor hatékonyságát.

Az viszont nem igaz, hogy a minden telefonhoz csak a saját töltőt szabad használni. Ha például vendégségben ráfanyalodunk egy másik gyártó telefontöltőjére. Legfeljebb olyan problémába ütközünk, hogy lassabban tölt, mintha a telefonunk saját töltőjét használtuk volna. A gyorstöltőkre ez hatványozottan igaz, különösen a Huawei és az OnePlus telefonoknál. A Samsung telefonok ellenben bármilyen kompatibilis kábellel és töltővel hatékonyan tölthetők.

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.