A cég tegnap mutatta be új, mesterséges intelligenciát támogató csipterveit, melyeket már gyártásra kész formában is kínál.

Egy lépéssel közelebb került a csipgyártósorokhoz az Arm. A brit tervezőcég tegnap mutatta be új, 3 nm-es technológiájú platformját, a Compute Subsystems for Clientet (CSS for Client), valamit egy olyan szoftverkészletet, amely segíti a fizikai csipek teljesítményének optimalizálását mesterséges intelligencia és gépi tanulási feladatokhoz.

A tervezőcég állítása szerint a CSS for Clienttel eddigi leggyorsabb platformját tervezte meg, amelynek az előd TCS23 platformnál 36 százalékkal nagyobb a csúcsteljesítménye (Geekbench 6 szerint) az új Cortex-X925-nek köszönhetően. Emellett 33 százalékkal gyorsítja az alkalmazásindítást a tíz legfontosabb alkalmazás közül ötnél. A webböngészés 60 százalékkal gyorsabb, és 30 százalékos grafikus csúcsteljesítmény-javulást is mért a cég (további technikai részletek az Arm oldalán).

Az CSS for Client további teljesítmény- és energiaoptimalizálásához kiadtak egy új szoftverkészletet is. A KleidiAI olyan gépi tanulási kernelek gyűjteménye, amellyel MI-munkaterhelések futtatására lehet optimalizálni a csipet. Az Arm szerint az új Kleidi könyvtár kibővíti azoknak az eszközöknek a körét, amelyekre MI-alapú alkalmazásokat lehet építeni.

A platform jól skálázható, akár a piacra kerülő legnagyobb teljesítményű fogyasztói eszközökben is megállja a helyét, ígéri a tervezőcég. Így nemcsak mobilokba, hanem például AI PC-k következő generációjába is kiváló választás lesz.
 

Gyorsabban, magasabbra, erősebben... (forrás: Arm)


A fentiek csak az ilyenkor kötelező "gyorsabban, magasabbra, erősebben" körnek tekinthetők. A bejelentésnek azonban volt az egész piac szempontjából izgalmasabb eleme: változott az Arm értékesítési stratégiája.

Csak a gyártósorra kell tenni

A CSS for Client lesz ugyanis a brit cég első olyan csipdizájnja, amelynek a gyártásra kész tervei is megvásárolhatók, azaz kis túlzással csak fel kell tenni a gyártósorra, és a végén lejön a kész termék.

Korábban az Arm lényegében csak absztrakt terveket vagy specifikációkat adott a csipdizájnokhoz, és azok alapján a végső gyártási terveket már a vásárlónak kellett előállítania. Így készült az Amazontól az Apple-ig minden Arm-ügyfél saját csipje. Ez a modell azonban be is szűkítette a lehetséges ügyfelek körét. A gyártásra alkalmas fizikai terv elkészítése ugyanis még mindig bonyolult, komoly szaktudást igénylő és költséges fázis. Most ezt a munkát elvégzi az Arm, amelyhez a szaktudást részben a TSMC és a Samsung biztosítja. Az Arm velük kooperációban készíti a fizikai terveket.

A Reuters ezzel kapcsolatban idézi Chris Bergey-t, az Arm kliens üzletágának vezetőjét, aki hangsúlyozta: nem az ügyfeleikkel akarnak versenyezni; csupán abban akarják őket jobban segíteni, hogy gyorsabban piacra vihessék a termékeiket.

Ami a jövőt illeti, az Arm elsősorban az MI-hez egyre fontosabb neurális feldolgozóegységek fejlesztésére koncentrál, ahol az Armnak van némi lemaradása.

Piaci hírek

Bejelentették az OpenAI új modelljét, és mindjárt kockázatosnak minősítették

Felhasználható például biológiai és nukleáris fegyverek gyártására. Annyit a cég is elismer, hogy technológiája "közepes kockázatú".
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.