Egy lépéssel közelebb került a csipgyártósorokhoz az Arm. A brit tervezőcég tegnap mutatta be új, 3 nm-es technológiájú platformját, a Compute Subsystems for Clientet (CSS for Client), valamit egy olyan szoftverkészletet, amely segíti a fizikai csipek teljesítményének optimalizálását mesterséges intelligencia és gépi tanulási feladatokhoz.
A tervezőcég állítása szerint a CSS for Clienttel eddigi leggyorsabb platformját tervezte meg, amelynek az előd TCS23 platformnál 36 százalékkal nagyobb a csúcsteljesítménye (Geekbench 6 szerint) az új Cortex-X925-nek köszönhetően. Emellett 33 százalékkal gyorsítja az alkalmazásindítást a tíz legfontosabb alkalmazás közül ötnél. A webböngészés 60 százalékkal gyorsabb, és 30 százalékos grafikus csúcsteljesítmény-javulást is mért a cég (további technikai részletek az Arm oldalán).
Az CSS for Client további teljesítmény- és energiaoptimalizálásához kiadtak egy új szoftverkészletet is. A KleidiAI olyan gépi tanulási kernelek gyűjteménye, amellyel MI-munkaterhelések futtatására lehet optimalizálni a csipet. Az Arm szerint az új Kleidi könyvtár kibővíti azoknak az eszközöknek a körét, amelyekre MI-alapú alkalmazásokat lehet építeni.
A platform jól skálázható, akár a piacra kerülő legnagyobb teljesítményű fogyasztói eszközökben is megállja a helyét, ígéri a tervezőcég. Így nemcsak mobilokba, hanem például AI PC-k következő generációjába is kiváló választás lesz.
Gyorsabban, magasabbra, erősebben... (forrás: Arm)
A fentiek csak az ilyenkor kötelező "gyorsabban, magasabbra, erősebben" körnek tekinthetők. A bejelentésnek azonban volt az egész piac szempontjából izgalmasabb eleme: változott az Arm értékesítési stratégiája.
Csak a gyártósorra kell tenni
A CSS for Client lesz ugyanis a brit cég első olyan csipdizájnja, amelynek a gyártásra kész tervei is megvásárolhatók, azaz kis túlzással csak fel kell tenni a gyártósorra, és a végén lejön a kész termék.
Korábban az Arm lényegében csak absztrakt terveket vagy specifikációkat adott a csipdizájnokhoz, és azok alapján a végső gyártási terveket már a vásárlónak kellett előállítania. Így készült az Amazontól az Apple-ig minden Arm-ügyfél saját csipje. Ez a modell azonban be is szűkítette a lehetséges ügyfelek körét. A gyártásra alkalmas fizikai terv elkészítése ugyanis még mindig bonyolult, komoly szaktudást igénylő és költséges fázis. Most ezt a munkát elvégzi az Arm, amelyhez a szaktudást részben a TSMC és a Samsung biztosítja. Az Arm velük kooperációban készíti a fizikai terveket.
A Reuters ezzel kapcsolatban idézi Chris Bergey-t, az Arm kliens üzletágának vezetőjét, aki hangsúlyozta: nem az ügyfeleikkel akarnak versenyezni; csupán abban akarják őket jobban segíteni, hogy gyorsabban piacra vihessék a termékeiket.
Ami a jövőt illeti, az Arm elsősorban az MI-hez egyre fontosabb neurális feldolgozóegységek fejlesztésére koncentrál, ahol az Armnak van némi lemaradása.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak