Ismét feltörték annak az újságírónak a telefonját, aki az első között tette közzé, hogy megfigyelték az izraeli cég kémprogramjával.

Pont annak az újságírónak a telefonjára telepítették a nyáron a Pegasus új támadó eszközét, aki az elsők között írta meg, hogy megfigyelték az izraeli kémprogrammal. Bár az NSO Group a nyáron kirobbant botránysorozat hatására beígérte, hogy felülvizsgálja ügyfelei gyakorlatát, a Citizen Lab vizsgálatainak eredménye inkább azt mutatja, hogy továbbra is tolja a programját válogatás nélkül mindenkinek, aki eleget fizet.

Legalább hároméves történet

Magában a hekkelési sztoriban technikailag nincs sok újdonság. Valószínűsíthetően a Pegasus segítségével, ún. nulla kattintásos vagy zero-click (azaz felhasználói beavatkozást nem igénylő) módszerrel helyeztek el kémkedésre alkalmas programot a The New York Times újságírója, Ben Hubbard iPhone-ján.

Az újságíró, aki igencsak jó név a szakmában (2013-ban a szíriai háborús tudósításaiért Pulitzer-díjra is jelölték), és abban a "szerencsés" helyzetben volt, hogy az összes Pegasus-támadási eszközt kipróbálták rajta. A Citizen Lab kutatói 2018-ig tudták visszavezetni az NSO-hoz köthető kémeszközök jelenlétét telefonján. A coloradói születésű és a mesterdiplomáját a Berkeleyn szerző, arabul is jól beszélő Hubbard valószínűleg azért érdemelhette ki ezt a megtisztelőnek nem mondható, kiemelt figyelmet, mert ő vezeti az amerikai lap bejrúti irodáját.

Amiért azonban az ő esete különösen érdekes, hogy már 2018-ban panaszt tett az NSO Groupnál amiatt, hogy valószínűsíthetően megfigyelik a cég kémszoftverével, de a vállalat tagadta, hogy a támadáshoz bármi köze lenne.

A legutóbbi támadás Hubbard ellen június közepén történt. Akkor már azzal a Citizen Lab által szeptember publikált, Forcedentry nevű exploittal fertőzték meg a telefonját, amit az NSO valószínűsíthetően ez év februárjában szállított az ügyfeleinek.

Az ígéreteket nem követték tettek

A hekkelés azért is figyelemre méltó, mert az újságíró már 2020-ban nyilvánosságra hozta a The New York Timesban megfigyelései történetét. Az igazi nagy bomba azonban idén robbant, amikor a Forbidden Stories nonprofit oknyomozó szervezet összehangolt nyomozása után világszerte –  Magyarországon is – elkezdtek megjelenni a Pegasus-cikkek. Kiderült például, hogy még a francia köztársasági elnök ellen is kémkedhettek a szoftverrel.

Az NSO először perrel fenyegette a Forbidden Storiest, majd azt állította, hatalmában van megakadályozni, hogy ne használhassák rosszra a szoftverét (amit amúgy is csak demokratikus államok hivatalos hatóságainak értékesítenek), és ígért mindenféle átfogó vizsgálatot. Ez az eset azonban épp azt szemlélteti a Citizen Lab szerint, hogy az NSO Group emberi jogokkal és felügyelettel kapcsolatos nyilatkozatai és a valóság, azaz a cég gyakorlata között óriási az szakadék.

A kanadai cég szerint aggasztó, hogy a szoftvert egyre gyakrabban használják újságírók, ellenzékiek, civil aktivisták ellen (a támadásoknak több magyar célpontja is volt). Ez a kiterjedt és rutinszerű visszaélés a Pegasusszal újságírók közvetlen veszélyt jelent a sajtószabadságra világszerte, mivel biztonsági kockázatot jelent az újságírók és forrásaik számára.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.