A mérföldkőnek nevezett megállapodás az első, nemzetközi jogilag is kötelező erejű egyezmény az MI-rendszerek használatáról, bár az aláírók közül még hiányzik néhány nehézsúlyú versenyző.

Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, az Európai Unió is csatlakozott ahhoz a mesterséges intelligencia biztonságáról szóló egyezményhez, amelyet az Európa Tanács dolgozott ki, és amit az első jogilag kötelező erejű nemzetközi megállapodás az MI-rendszerek demokratikus értékeket védő szabályozásához. A litván fővárosban aláírt dokumentum három fő területre összpontosít: az emberi jogokra, beleértve a magánélet védelmét és a diszkrimináció megelőzését, a demokrácia és a jogállamiság tiszteletben tartására, illetve a mesterséges intelligencia teljes életciklusára érvényes jogi keretekre az innováció és a kockázatok kezelésének tekintetében.

A keretegyezmény, melynek további aláírói közé tartozik Andorra, Grúzia, Izland, Izrael, Moldova, Norvégia és San Marino is, egyelőre háromlábú kecskére hasonlít a kínaiak, az oroszok és más meghatározó ázsiai vagy közel-keleti országok jóváhagyása nélkül, de a jövőben természetesen az utóbbiak is jogosultak lesznek csatlakozni hozzá, ha elkötelezik magukat a rendelkezések betartása mellett. A mostani megállapodás tárgyalásában egyébként részt vett Argentína, Ausztrália, Costa Rica, Japán, Kanada, Mexikó, Peru, Uruguay és a Vatikán is, a szerződés pedig három hónappal azután lép hatályba, hogy öt aláíró, köztük az ET legalább három tagállama ratifikálja.

Kis lépés az emberiségnek

Az Európa Tanács főtitkára a bejelentés kapcsán elmondta: a mesterséges intelligencia térnyerésének igazodnia kell a meglévő normáinkhoz, ahelyett, hogy aláásná azokat, az egyezmény pedig éppen ezt hivatott biztosítani különféle nézőpontok figyelembevételével. A maga nemében nem ez az első ilyen megállapodás, amennyiben a közelmúltban már beindultak a mesterséges intelligencia általános szabályozására irányuló erőfeszítések. Ilyen volt az Egyesült Királyságban rendezett MI-biztonsági csúcstalálkozó, a G7 által vezetett hirosimai folyamat vagy az ENSZ vonatkozó határozata is, bár a kritikusok szerint túl sokra egyikkel sem megyünk majd.

A Reuters Francesca tudósítása például a hágai székhelyű Európai Nonprofit Jogi Központ (ECNL) civil szervezet jogi szakértőjét idézi, aki úgy látja, hogy a legújabb MI-biztonsági egyezményt is "felvizezték", vagyis túlságosan általánosra sikerült: az alapelvek és kötelezettségek megfogalmazása annyira tág és annyira tele van fenntartásokkal, hogy komoly kérdések merülnek fel azok jogbiztonságával és hatékony végrehajthatóságával kapcsolatban. Ide sorolta mások mellett a mesterségesintelligencia-rendszerekre vonatkozó nemzetbiztonsági mentességeket, valamint a magáncégek még mindig korlátozott ellenőrzését az állami szektor szereplőihez viszonyítva.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.