Az Egyesült Királyság a világon elsőként tette közzé globális ajánlásként lefektetett irányelveit az MI-rendszerek védelmét és biztonságát illetően. A brit és az amerikai kibervédelmi kormányügynökségek (NCSC, CISA) által kidolgozott szabályrendszer már 17 másik ország jóváhagyását is elnyerte, beleértve a G7-csoport tagjait, a benne megfogalmazott ajánlások pedig a mesterséges intelligenciát fejlesztő és használó szervezetek számára írják elő, hogy a kiberbiztonságot milyen módon építsék be a technológia tervezésének és alkalmazásának egyes szakaszaiban – olvasható az AI News riportjában.
A "secure by design" megközelítés alapján a kiberbiztonságot nem valamilyen utólagosan beépíthető funkcióként kell kezelni, hanem hanem eleve ilyen szemlélettel kell tervezni a modelleket, ami aztán a tervezési szakaszon túl is végigkíséri azokat. A konkrét irányelvek négy kulcsterületet határoznak meg a tervezést, a fejlesztést, a telepítést és az üzemeltetést, illetve a karbantartás illetően, az egyes fázisokat pedig a megfelelő magatartásoktól a bevált gyakorlatokig részletezik. A hétfőn Londonban tartott bemutatóra több mint száz iparági és kormányzati partner előtt került sor.
Minden földrészről támogatást kaptak
Az NCSC vezérigazgatója az eseményen a proaktivitás szükségességét hangsúlyozta az MI gyors felfutása közepette, ahol a biztonság már nem "a fejlesztés utóirata", hanem alapvető követelmény. Az új irányelvek ezzel párhuzamosan az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vezető szerepét hivatottak megerősíteni a mesterséges intelligencia területén. Az amerikai belbiztonsági miniszter szerint inflexiós ponthoz érkeztünk az MI fejlődésében, ami korunk legmesszebbre ható technológiájává válhat, így a józan észre épülő kiberbiztonság kulcsfontosságú lesz a rendszerek felépítésében.
A támogató országok között már az első körben ott van Ausztrália, Chile, Csehország, Dél-Korea, Észtország, Franciaország, Izrael, Japán, Kanada, Lengyelország, Németország, Olaszország, Nigéria, Norvégia, Szingapúr és Új-Zéland, természetesen az USA és az irányelveket bemutató Egyesült Királyság mellett. Végrehajtásukat a rendeltetésszerű működés, a rendelkezésre állás és a bizalmas adatok védelmének szempontjából is fontosnak tartják, így a kockázatfelelősöket, adattudósokat, fejlesztőket és döntéshozókat is a megismerésükre ösztönzik. A dokumentum PDF formában innen töthető le.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak