Úgy tűnik, hogy a legfrissebb redmondi javításcsomag nem az év, hanem az évtized legbénább update-je címére pályázik.

Az áprilisról májusra áttolt update az áttervezés után sem lett tökéletes, írtuk nagyjából két héttel ezelőtt. Azt azonban akkor még nem tudtuk, hogy a több sebből is vérző frissítésről további problémák derülnek majd ki. Talán elaludtak a Microsoft minőségbiztosítási szakemberei, vagy az egész csapat egyszerre mondhatott fel, egyelőre nem tudni. Az viszont kétségtelen, ennél rosszabb patch-et már nagyon régen nem adott ki Redmond.

Itt az asztal, hol az asztal?

Habár pontos számok nincsenek, úgy tűnik, hogy nem minden felhasználót, csak egy kisebb részüket érinti az a bosszantó jelenség, melyet a legújabb update hoz a felhasználó életébe. Ez az egész Explorert lefagyasztja, sőt, véletlenszerűen a teljes asztalt eltünteti. A virtuális munkafelület távozását egy igen informatív hibaüzenet megjelenése erősíti meg:

„C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop is unavailable”

A Microsoft egyelőre nem nyilatkozott a probléma okáról, sem arról, mikorra készülhet el javítása. Egyesek szerint a háttérben az Avast antivírus szoftverével való inkompatibilitás állhat, de később kiderült, hogy erről szó sincs. Olyan felhasználók is szembesültek ezzel a bosszantó jelenséggel, akik nem telepítették az Avast semmilyen termékét. A probléma tőle való függetlenségét a szoftverfejlesztő szintén megerősítette; közölve, hogy nem tudja stabilan újra előidézni az eseményt.

Nem számíthatunk sok jóra a javítást illetően. A Microsoftnak ugyanis először izolálnia kell a problémát, ezt követően tudja csak felmérni az érintettek körét. Számukra letilthatja a frissítés telepítését – ám ez mostanáig még nem történt meg. Ebből következően a javítást javító javítás megjelenése optimális esetben is csak hetek múlva érkezhet meg.

Nem böngésző- és SSD-barát

Április közepén adtunk hírt arról, hogy elkészült a Windows 10 nagy tavaszi frissítése. A Spring Creators Update update számos tekintetben ígért előrelépést, azonban gyorsan kiderült, hogy még nem lehet alkalmazásba venni az upgrade-et. Amint arról májusban beszámoltunk, a Microsoft a frissítés gyenge minősége miatt döntött így. Az operációs rendszer a Spring Creators Update telepítését követően teljes rendszerlefagyást produkált bizonyos helyzetekben. Az okok feltárása során rájöttek, hogy elsősorban a Google Chrome-mal (és a Cortanával) való összeakadása okozza a jelenséget.

A hónap közepén aztán már úgy tűnt, minden sínen van. Ténylegesen elérhetővé vált a Patch Tuesday időpontjával együtt a nagy tavaszi frissítés, indulhatott az akár több tíz percig is eltartó telepítési folyamat. Aminek a végén számos felhasználó azzal a kellemetlen ténnyel szembesült, hogy a beígérttel ellentétben le-lefagy a rendszere.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Ennek gyökerei továbbra is a patch alacsony színvonalában keresendők. A Microsoft időközben ugyanis rájött, hogy egyes Intel és Toshiba SSD-k használata esetén a Windows 10 rendellenes működést produkál az áprilisi update telepítése után. Éppen ezért szinte azonnal letiltotta a frissítést az érintett felhasználói tábor számára.

Mit tehet az egyszeri felhasználó?

A szoftverfejlesztő vállalat fórumai tele vannak a hibákat kikerülő megoldásokkal és felhasználók által összerakott javításokkal. Ezek használata azonban csak fokozott óvatosság mellett javasolt, mivel a Microsoft nem adta áldását alkalmazásba vételükre.

Ha már telepítettük az update-et, akkor akad még egy megoldás: a rendszervisszaállítás. Ehhez egészen a Build 1709-ig kell visszamenni, ami a Windows 10 utolsó stabil verziója. A rollbackkel újra problémamentes lesz az operációs rendszer.

Azok számára, akik éltek ezzel a lehetőséggel, vagy még nem telepítették a legújabb patch-et, érdemes megfontolni a frissítés elhalasztását. A rendszerbeállításokban viszonylag egyszerűen meghatározható, hogy az eredetileg beütemezett időponthoz képest 35 nappal később legyen installálva. Ennyi idő alatt talán a Microsoft is előrukkol az összes hibát megszüntető javítással.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.