A szegmens trónját természetesen az MI-hájp hullámain a világ egyik legértékesebb cégévé hízó Nvidia foglalta el. Mindeközben az eddig vezető Intel már csak a dobogó aljába kapaszkodik.
Hirdetés
 

A Gartner számításai szerint tavaly összesen közel 656 milliárd dollárnyi értékben vásárolt a világ félvezetőket. Ez meredek, 21 százalékos mértékű növekedésnek felel meg az egy évvel korábban elért bő 542 milliárd dolláros forgalomhoz képest. Az összességében komoly átlagtempó azonban az egyes gyártók esetében jelentős különbségeket mutat, aminek közvetlen következménye az lett, hogy új szereplő foglalhatta el a szegmens képzeletbeli trónját.
 

 

Ahogy a fenti táblázatból kitűnik, az Nvidia szó szerint állva hagyta az eddigi első Intelt. A korábbi évek csipgyártó óriása mostanság meglehetősen rossz állapotban van, ellentétben a mesterséges intelligenciához köthető feladatok elvégzésére alkalmas grafikus feldolgozóegységek (GPU) és az adatközponti alkalmazásokban (szerverek és gyorsítókártyák) használt AI processzorok iránti erős keresletet meglovagoló Nvidiával, amely tavaly már a legértékesebb vállalat címét is elhódította egy időre.

A Samsung Electronics eközben két legnagyobb riválisának átlagát hozta teljesítményben. A 60 százalék körüli forgalomnövekedés persze így is magasan meghaladja a szintén nem gyenge globális növekedési ütemet, így nem lehet ok panaszra Dél-Koreában.

A legnagyobbak mellett említést érdemel a szintén dél-koreai SK Hynix és az amerikai Micron Technologies tavalyi teljesítménye. A főként memóriákra fókuszáló két kisebb gyártó bevételei ugyanis több mint 90, illetve 70 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi szinthez képest.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.