A WSJ szerint a nagy techcégek egyre inkább olyan infrastruktúra-vállalatokká alakulnak, mint amilyenek a korábbi vasút- vagy acélipari óriások voltak, és nehezen indokolható összegeket tolnak a mesterséges intelligenciába.

A mesterséges intelligenciában utazó vállalatok beruházásai már olyan nagyságrendben mozognak, hogy a szakértők szerint az már a teljes amerikai gazdaságot meghatározza. A Wall Street Journalnek nyilatkozó befektető például olyan statisztikára hivatkozik, amelynek alapján az MI-infrastruktúra fejlesztésére fordított kiadások arányaikban meghaladják a másfél évtizeddel ezelőtti, a dotkomlufi kialakulásához vezető telekommunikációs és internetes infrastrukturális kiadások értékét. Ez pedig nyilvánvalóan felveti egy újabb lufi lehetőségét is, tekintettel a beruházások minimum kétséges megtérülésére.

A cikk szerint ezek a beruházások egyelőre még Donald Trump vámpolitikájának hatásait is mérsékelik egyfajta "magánszektor-ösztönző programként". A Renaissance Macro Research kutatási arról beszélt a lapnak, hogy a mesterséges intelligenciára fordított tőkekiadások az év eddigi részében jobban hozzájárultak az amerikai gazdaság növekedéséhez, mint az ottani fogyasztói költések összessége. Ilyen felállásban pedig könnyű belátni, hogy ha az mesterségesintelligencia-iparág nem lesz képes szállítani a vezetői által ígért óriási hozamokat, az a teljes amerikai gazdaságot nagyon nehéz helyzetbe hozhatja.

A Futurism riportja ezzel kapcsolatban felhívja a figyelmet azokra a jelzésekre, amelyek szerint az MI-cégeket az ezredfordulós szintnél is jobban túlértékeli, ahogy az MI-lázban égő befektetők egyre emelik a részvények árfolyamát. 2018-ban még szenzáció volt, hogy az Apple piaci kapitalizációja elérte az 1 billió dollárt, de azóta már kilenc MI-vel foglalkozó vállalat jutott el ugyanerre a szintre – sőt a Microsoft és az Nvidia már a négyszeresére is, utóbbi egyetlen év alatt megháromszorozva addigi értékelését. Azt azonban egyikük sem bizonyította még, hogy ennek megfelelő hasznot hozhat a részvényeseknek.

Egy B terv biztosan nem ártana

Igaz, hogy az MI-chatbotok rövid idő alatt hihetetlenül népszerűvé váltak, de továbbra is rendkívül drágák a képzésük, az üzemeltetésük és a karbantartásuk. A technológia meghatározó hiányosságait sem sikerült kiiktatniuk, ami nyilvánvalóan korlátozza az üzleti lehetőségeket, összességében pedig a növekvő forgalom még gyorsabban növekvő költségeket termel. Lényegében még a Microsoft sikerei is arra épülnek, hogy számítási teljesítményt ad el (részben) a mesterséges intelligenciából profitálni próbáló ügyfeleknek, ami az óriási beruházásokhoz viszonyítva nem tűnik annyira stabil dolognak.

A nagy piaci szereplők mindenesetre úgy égetik a pénzt, mintha teljesen biztosak lennének a dolgukban, és az adatközponti fejlesztéseken túl a tehetséges szakembereket is akár negyedmilliárd dolláros szerződésekkel próbálják átcsábítani a versenytársaktól. A WSJ itt kiemeli, hogy a Fehér Ház látszólag teljesen érdektelen az iparág szabályozását vagy a trösztellenes szabályok betartatását illetően, így a nemzetközi verseny (értsd: Kína) még nagyobb fenyegetést jelent az MI-kártyavárra nézve. Mindezek alapján legalább megfontolni érdemes lenne, milyen hatásai lennének egy összeomlásnak.

Piaci hírek

Csak azok nem szöszölnek állandóan a telefonjukkal, akik éppen alszanak

Az NMHH megrendelésére készült kutatás betekintést nyújt a mentális jóllét és a közösségi médiahasználati motivációk komplex összefüggéseibe és a korcsoportonként eltérő mintázatokba is.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.