A másfél évtizede alapított analitikai vállalkozás nem szereti reklámozni, mivel foglalkozik. Ha igaznak bizonyulnak a tőzsdére menetelről szóló hírek, akkor a titkolózásból is fel kell majd adni valamicskét.

Vannak vállalkozások, amelyeknél nem első számú szempont, hogy a címlapra kerüljenek. Ilyen az amerikai Palantir Technologies is, amely big datára épülő analitikai szolgáltatásokat nyújt. Ha hozzátesszük, hogy ezt például kormányzati hírszerző ügynökségeknek teszi a megfigyelési képesség fokozására, akkor jobban érthető, miért nem lehet találkozni a cég hirdetéseivel.

Jöhet a nyilvános kereskedés?

A Wall Street Journal értesülései szerint a 2003-ban alapított vállalkozásnál a tőzsdére menetelt készítik éppen elő. A lapnak nyilatkozó banki szakemberek szerint 41 milliárd dolláros értékeléssel lépnének parkettre. Egy korábbi, 2015-ös értékeléskor még "csak" 20 milliárd szerepelt a cég neve mellett. 

A források elmondása alapján a nyilvános részvénykibocsátás még nem eldöntött kérdés, de a pénzügyi szereplőkkel folytatott megbeszélésből az derül ki, hogy ha zöld utat kap a terv, akkor az már jövőre megtörténhet.

Ehhez érdemes hozzátenni, hogy épp a napokban röppent fel a hír, hogy az Uber szintén ezt teszi, ráadásul meglehetősen sokkoló, 120 milliárdos értékelési szintet kitűzve. Azaz a korábbi években ezen a területen igen visszafogottan viselkedő technológiai szektorban újra jöhet egy IPO-hullám.

Kényes terepen dolgoznak

Amennyiben tényleg tőzsdei céggé válik a Palantir, erdekes lesz megfigyelni, hogy árazza be a piac a magáról sokat soha nem eláruló, de mégis híres és hírhedt szerepkörben emlegetett vállalkozás. A cég születésénél a PayPal-t felvirágoztató Peter Thiel bábáskodott, de már az elején feltűnt a támogatók között az amerikai hírszerzési ügynökség (CIA) is. Nem véletlenül, hiszen a Gyűrűk Ura mindent látó varázserejű kövéről elnevezett startup szofisztikált megfigyelésre alkalmas adatbányász szoftverek fejlesztésére szakosodott.

Fő termékük, a Palantir Gotham a titkosszolgálatok, rendőri szervek kedvelt fegyvere a terrorizmus és bűnözés elleni küzdelemben, de említést érdemel a Palantir Foundry is, amely a bankok, pénzügyi szolgáltatók elemzési fegyvere. Bár a titkosszolgálatok és az elhárítási szervek kedvelik a cég szolgáltatásait, a piacon vegyes a fogadtatása. Például a Coca-Cola, az American Express és a Nasdaq sem volt megelégedve a szolgáltatás ár-érték arányával, és felbontották a szerződést.

A cég legnagyobb dobása valószínűleg az volt, hogy az ő algoritmusuknak is köszönhetően sikerült elkapni Oszáma bin Ládent, ám ezt hivatalosan nem erősítették meg. A serpenyő másik oldalán is találni "súlyokat", ilyen például a New Orleansban történt titkos megfigyelési projekt. Az ottani rendőrség által alkalmazott prediktív rendszerről sokáig csak a polgármester és néhány kiválasztott tudott, ám végül a sajtónak köszönhetően elég komoly nyilvános ügy lett belőle.

Cloud & big data

Fémmel is tudnak már nyomtatni az űrben

A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.