2024-ben nemcsak a bitcoin árfolyama emelkedett, de a kriptopénzeket célzó bűncselekmények száma és értéke is. A lopott vagyon több mint fele Észak-Koreában landolt.

Még ugyan nincs vége az évnek, de a blokklánctechnológiák elemzésére fókuszáló Chainalysis már kihozta éves jelentését a kriptopénzekkel kapcsolatos bűncselekményekről. A kirajzolódó trendek szerint a kiberbűnözők nagy potenciált látnak a területben, amit jelez, hogy tavalyhoz képest mind a nyilvánosságra került ügyek számában, mind az eltulajdonított vagyon értékét tekintve növekedést regisztráltak.

Felszálló ágban

A Chainalysis szakértői 2024-ben 303 esetet azonosítottak be, amelyekben összesen 2,2 milliárd dollár értékű kriptopénzt tulajdonítottak el (eddig). Az esetszám tekintetében ez 7,5 százalékkal, értékben pedig 21 százalékkal haladja meg a 2023-as adatokat. A mostani volt egyébként zsinórban a negyedik olyan év, amikor legalább 1 milliárd dollárnyi kriptovalutának kelt lába a világban.

Idén a hekkerek számára legnagyobb sikert hozó akciók között kiemelkedik a japán DMM Bitcoin kriptotőzsdéről májusban ellopott több mint 305 millió dollár, illetve az a 235 millió dollárnyi kriptopénz, ami az indiai WazirX rendszeréből tűnt el a nyár közepén.
 

Kriptolopásokhoz köthető kibertámadások száma és a kár értéke amerikai dollárban (forrás: Chainalysis)


A fenti grafikonból ugyanakkor az is látszik, hogy a 2021-ben és 2022-ben produkált rekordszinteket egyelőre szerencsére nem sikerült újra megközelíteni. A hullámzásban nagyban szerepet játszhat a legnépszerűbb kriptoeszköz, a bitcoin árfolyamának alakulása. A 2021 őszén már 70 ezer dollár felett járó bitcoin 2022-ben látványosan összezuhant, ami érthető módon erősen csillapította a tolvajok kedvét is.

Az idei erősödésben viszont már vastagon közrejátszhatott az, hogy a bitcoin sosem látott magasságokba ért. Utóbbi nem kis részben annak a Donald Trumpnak köszönhető, aki előző elnöki ciklusa alatt még kifejezetten ellenségesen állt a kriptopénzekhez. A januártól második ciklusát kezdő amerikai politikus azonban egy tőle nem szokatlan éles fordulattal mostanra keblére ölelte a témát.

Phenjan a legnagyobb gengszter

A jelentés egyik legérdekesebb eleme, hogy a szakértők az elkövetett bűncselekmények jelentős részét közvetlen összefüggésbe hozzák az észak-koreai rezsimmel. A Chainalysis ezeknek az akcióknak az összértékét 1,3 milliárd dollárra taksálják, azaz a teljes "forgalom" 60 százaléka landol Phenjanban. A témában korábban is aktív észak-koreai hekkerek idén különösen szorgosak voltak, hiszen tavaly az idei összeg nagyjából felét sikerült felmutatniuk. A nemzetközi szankciókkal szorongatott kommunista rezsim számára különösen jó célpontnak számítanak a kriptopénzek, hiszen ezekkel sokkal könnyebben kijátszhatók a korlátozások.

Rakétafejlesztési és egyéb katonai célú programjait ugyanakkor nem kizárólag kriptotárcák elemelésével igyekszik finanszírozni Phenjan. Mint nemrégiben beszámoltunk róla, bevett szokás, hogy informatikusokat helyeznek el hamis papírokkal külföldi szervezeteknél. Ez egyrészt a dollárban utalt jövedelem miatt érdekes a rezsimnek, de egyre gyakrabban előfordul, hogy a cégektől adatokat lopnak, amivel aztán meg is zsarolják őket. A váltságdíjat pedig természetesen kriptovalutában követelik.

Biztonság

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.