A közösségi hálózatnál házon belül már bemutatták azt az MI alapú rendszert, ami néhány mondatba sűrítené a cikkek tartalmát.

A BuzzFeed keddi beszámolója szerint a Facebook házon belül demózta illetékes vezetőinek azt az új fejlesztését, ami a hosszabb lélegzetvételű hírek rövid összefoglalásának automatizálását célozza. A TL;DR néven hivatkozott, mesterséges intelligenciára alapuló renszer ennek alapján egy rövid bekezdésben foglalná össze az egyes anyagok tartalmát, hasonlóan azokhoz a kiadványokhoz, amelyek az elfoglalt vagy türelmetlen olvasókat célozva eleve a néhány mondatos hírekkel operálnak.

A TL;DR (Too Long, Didn't Read – túl hosszú, nem olvastam el) kifejezés az internetes szlengben eredetileg arra utalt, ha egy hozzászóló a hossza miatt nagyrészt figyelmen kívül hagyott egy olyan szöveget, amire éppen reagál. Utóbb azonban már így hivatkoznak azokra a rövid összefoglalókra is, amelyeket a hosszú cikkek elejére vagy végére biggyesztenek, néhány mondatba sűrítve a lényegét mindannak, amit az írásban részletesebben is kibontanak.

Ez egyrészt praktikus, figyelembe véve, hogy mennyi információ ömlik a felhasználókra, és esetenként mennyire nincs idejük elmélyedni a több oldalas cikkekben. Másrészt csak ritkán lehetséges minden lényeges információt belezsúfolni egyetlen bekezdésbe, különösen, hogy a legtöbb sztorinak több oldala is van: amikor a félrevezető vagy eleve hamisított hírek virális terjedése a közösségi média egyik legnagyobb problémája, ez a lebutított tálalás nem feltétlenül tűnik előremutató dolognak.

Elméletileg hasznos, gyakorlatilag borzasztóan veszélyes

Ezzel a Facebooknál azt az érvet állítják szembe, hogy a hosszú anyagokat a legtöbb felhasználó amúgy is csak felületesen futja át, és könnyen átsiklik a fontos információ fölött, miközben meg van róla győződve, hogy tökéletesen tájékozottá vált az adott témában. Ennél pedig sokkal jobb egy lényegre törő összefoglalás, különösen, hogy a TL;DR egy olyan MI-támogatott digitális asszisztens lenne, ami a feldolgozott tartalom alapján válaszolni is tud a cikkekkel kapcsolatos kérdésekre.

Ez utóbbi azt jelentené, hogy a mesterséges intelligencia segíthet az olvasónak tisztázni a homályos pontokat, bár ehhez azt is igazolni kellene, hogy maga az algoritmus nem működik azokkal az eleve belekódolt vagy a tanulási folyamat során kialakult elfogultságokkal, amelyek valamilyen szinten az összes jelenleg működő MI-renszerre jellemzők. Ugyanilyen fontos a források értékelése vagy a kontextus értelmezése, vagyis a fokozott óvatosság a nem megbízható tartalmakkal és a környezetükből kiragadott idézetekkel szemben, hiszen ezek éppen hogy a dezinformáció terjesztését segítenék elő még hatékonyabb, automatizált módon.

Figyelembe véve, hogy a Facebook manapság az álhírek terjesztésének első számú platformja világszerte, és tekintettel arra, hogy a közösségi hálózatnak eddig nem sikerült hatékonyan fellépnie a virálisan terjedő álhírek ellen, az első beszámolók meglehetősen pesszimisták, és katasztrofális következményeket vetítenek előre egy ehhez hasonló megoldás bevezetését illetően. A TL;DR persze még nem egy publikus szolgáltatás, és a Facebook sem volt hajlandó kommentálni a BuzzFeed értesüléseit, így hivatalosan semmit sem tudunk a hírek tartalmát összefoglaló algoritmusról.

Annyi biztos, hogy a Facebook sok tekintetben a mesterséges intelligenciától vár eredményeket a hatékonyság javításában és az egyre halmozódó problémák megoldásában, az adatközpontok működésének felgyorsításától a moderációig és a gyűlöletbeszéd kiszűréséig. A társaság november végén például azt közölte, hogy a legutóbbi negyedévben több mint 22 millió esetben lépett fel ilyen tartalmak ellen, és a megjelenések 95 százalékát proaktív módon azonosították – vagyis az MI segítségével még azelőtt megjelölték vagy el is távolították, hogy egy-egy felhasználó bejelentést tett volna velük kapcsolatban.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.