...ami azt jelenti, hogy elég gyakran. A közösségi oldal nemrég közzétett átláthatósági jelentésében már nem csak az azonosított szabálytalanságok számáról, hanem a hálózat működését figyelembe vevő, relatív gyakoriságokról is olvashatunk.

A Facebook múlt pénteken tette közzé soron következő átláthatóság jelentését (Community Standards Enforcement Report), amelyben a társaság különféle lebontásokban közöl statisztikát a hálózat felhasználási feltételeinek érvényesítéséről, és egy ideje már részleteiben is foglalkozik a szabályokat megsértő, akár pénzügyileg motivált vagy államilag szponzorált kezdeményezésekkel is a vizsgált időszakokban. A mostani anyag a július és szeptember közti három hónapról szól, és a benne szereplő – vagy éppen nem szereplő – adatok a november eleji amerikai elnökválasztás miatt különös figyelmet kaptak.

A Facebook szerint a legutóbbi negyedévben összesen 22,1 millió esetben léptek fel a gyűlöletbeszéd valamilyen megnyilvánulásának ítélt tartalmak ellen, szemben az április-júniusi 22,5 millió esettel. Ennél fontosabb azonban, hogy a Facebookon és az Instagramon ezúttal már az összes ilyen megjelenés 95 százalékát proaktív módon azonosították, vagyis még azelőtt eltávolították vagy megjelölték, hogy egy-egy felhasználó bejelentést tett volna velük kapcsolatban.

Ide tartoznak a felhasználói profilok felfüggesztései vagy az illetékes bejelentések is. Március 1-jétől november 3-ig 265 ezer bejegyzést töröltek közvetlenül az elnökválasztás szabálytalannak ítélt befolyásolására hivatkozva. Érdemes megjegyezni, hogy a fentiek értelmében az ilyen posztok vagy fiókok legnagyobb része sosem jelenik meg élesben, és a mesterséges intelligencával támogatott rendszer már a létrehozásukra irányuló kísérletek során kiszűri a visszásságokat.

A járvány a szűrőket is eltömítette

Az adatokból kiderül, hogy a Facebookon 10 ezer megtekintésből 10-11 esetben volt szó gyűlöletbeszédnek minősített tartalmakról, vagyis a felhasználók az egyes bejegyzéseket vagy megosztásokat olvasva 0,10-0,11 százalékos eséllyel futnak bele ilyen megnyilatkozásokba. Mindezt nem a posztok összeszámolásával, hanem egy véletlenszerű minta eléréseinek vizsgálatával hozzák ki, figyelembe véve, hogy bizonyos anyagok virális terjedését – más kérdés, hogy ezt az értékelés külső és a Facebooktól független forrásokból senki sem erősíthette meg.

A Facebook ez utóbbival kapcsolatban azt ígéri, hogy dolgozik egy ilyen irányú audit lehetővé tételén, amelynek lehetőségét valamikor jövőre teremtené majd meg. A közösségi hálózat az átláthatósági jelentések rendszeres publikálásával is rendszeres kritikát kap, mert sokak szerint az általa alkalmazott metrika nélkülözi azokat a fontos összefüggéseket, amelyek hiányában tényleges értékelést adhatna az oldal működéséről és teljesítményéről a felhasználási szabályok érvényesítésében.

Annak ellenére, hogy a Facebook eljárásai közel sem nevezhetők kielégítőnek, azt sem lehet elvitatni a szolgáltatótól, hogy a közelmúltban látványos erőfeszítéseket tett a helyzet javítására. Három évvel ezelőtt például a proaktív fellépések mostani, 95 százalékosnak mondott aránya még csak 24 százalékos volt; még 2019 utolsó negyedévében is csak 645 ezer megjelenést töröltek, szemben az idei harmadik negyedévre jelentett 6,5 millióval. Ezen belül is már külön kategóriát képviselnek a gyűlöletbeszédet terjesztő, szervezett csoportok, amelyekből 60 százalékkal többet hajítottak ki az oldalról ugyanebben az időszakban.

Érdemes megjegyezni, hogy a koronavírus-járvány ebben a tekintetben is különleges helyzetet hozott. A moderátorok nem férhettek hozzá bizonyos érzékenynek minősülő adatokhoz, a mesterséges intelligencia pedig ebben az esetben közel sem teljesített megfelelően – a blokkolt tartalom mennyiségének valamelyes csökkenése mellett ez derül ki abból a néhány nappal ezelőtt közzétett nyílt levélből is, amelyet 200 facebookos moderátor jegyez, és arra hívja fel a figyelmet, hogy ebben a felállásban bizonyos kártékony üzenetek simán átcsúsznak a hálózat szűrőin.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.