Vagyis pont annyira bizalmatlan vele, mint az idegen államokkal szemben – derül ki a Centre for International Governance Innovation globális felméréséből.

A Centre for International Governance Innovation és az Ipsos idén október és november között, több mint 23 ezer válaszadó bevonásával vizsgálta az internet relevanciáját, biztonságát és megbízhatóságát, illetve annak megítélését a felhasználók szempontjából. A globális kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy az emberek 83 százaléka szerint a megfizethető internet-hozzáférésnek az alapvető emberi jogok közé kellene tartoznia – ezzel szemben az internet jelentőségét azok a felhasználók becsülik a legkevesebbre, akiknek folyamatosan rendelkezésükre áll a megfelelő kapcsolat.

Annyira megszokták, hogy már nem is látják

A világ jelentős részén az internet-hozzáférés már egyszerű árucikké vált, és éppen annyira számít luxusnak, mint mondjuk a folyóvíz vagy más közműszolgáltatások. Azonban minél természetesebbnek veszik, annál kisebb horderejű dolognak tartják: míg a Közel-Keleten és Afrikában például kiemelt fontosságot tulajdonítanak neki az információszerzés, a szólásszabadság, a gazdaság vagy a személyes életminőség szempontjából, addig a G8-as országokban ugyanez a megkérdezettek alig több mint egyharmad részére igaz. A különbségek csak akkor mosódnak el valamennyire, ha figyelembe vesszük az "inkább igaz" válaszokat is, de a legtöbb kérdésben ezeket nem érdemes a támogató vélemények közé számítani.

A felmérés részletesen vizsgálja a biztonság és a bizalom kérdését. Ebből kiderül, hogy a válaszadók közel kétharmadát, 64 százalékát jobban aggasztják az online adatvédelem problémái, mint egy évvel korábban, és az internetet mindössze 36 százalékuk tartja ebből a szempontból biztonságosnak. Érdekes, hogy az arányok itt is nagyban különböznek a földrajzi régiók szerint: míg Európában a felhasználók 18 százaléka szerint kifejezetten nyugtalanító a helyzet, addig a Közel-Keleten vagy Latin-Amerikában 46 százalék aggódik a személyes adataira leselkedő veszélyek miatt.

A lehallgatási ügy hatásai

Ugyancsak mifelénk tartanak a legkevésbé attól, hogy valaki visszaél banki adataikkal, megszerzi online azonosítóikat és vissza is él azokkal, vagy kismillió egyéb módon veszélyezteti az internethasználókat. Igaz, Európában nem csak a nyugalom, de a szabályozó hatóságokba vetett bizalom is sokkal alacsonyabb: mindössze az emberek 5 százaléka biztos abban, hogy a helyi kormányzat mindent megtesz az internet biztonságosabbá tétele érdekében, szemben mondjuk az Afrikában mért 29 százalékkal.

Érdekes, hogy világszerte a válaszadók 62 százaléka aggódik az idegen államok kémtevékenysége miatt, de lényegben ugyanekkora részben, 61 százalékban úgy vélik, hogy saját kormányuk is kémkedik utánuk. Azt az emberek háromnegyede (74 százaléka) valószínűsíti, hogy magánvállalatok monitorozzák online aktivitását az információt pedig beleegyezése nélkül pénzzé teszik. A vélt vagy valós fenyegetések abból a szempontból is érdekesek, hogy az interneztezők mindössze 60 százaléka hallott valaha Edward Snowdenről, de ennek hatására a 60 százalék 39 százaléka – vagyis a teljes minta valamivel kevesebb mint negyede – tett lépéseket az online adatbiztonság növelésére.

Az internet szabályozásában és biztonságos működtetésében a többség egy technológiai cégekből, műszaki szakemberekből, kormányfüggetlen szervezetekből és intézetekből álló testületben bízna meg a leginkább. A feladatot csak a megkérdezettek kevesebb mint fele adná saját kormányának a kezébe, legkevésbé pedig az Egyesült Államokat tartják hiteles szabályozónak. Azok, akik feltétel nélkül megbíznak az USA-ban, alig 10 százalékot adnak ki a globális kutatásban, sőt maguk az észak-amerikaiak csak 5 százalékban támogatják feltétel nélkül az Egyesült Államok gyámkodását.

Közösség & HR

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.