A Francia Köztársaság elnöke három hónappal ezelőtt kért fel egy szakértői bizottságot, hogy mérje fel a képernyőnek való kitettség hatásait a fiatalokra, és tegyen ajánlásokat ezzel kapcsolatban. Az ennek nyomán elkészült, 142 oldalas jelentést április utolsó napján tették közzé az Élysée-palota hivatalos oldalán "Az elveszett idő nyomában" címmel, külön kiemelve, hogy az abban megfogalmazott 29 javaslat összességében kell értelmezni, egyik-másik kiemelése ugyanis tévedés lenne.
A döntéshozók szerte a világon próbálkoznak a gyerekek technológiahasználatának szabályozásával, szülői beleegyezéshez kötve vagy esetenként teljesen tiltva a közösségi médiához való hozzáférésüket. Nemrég mi is beszámoltunk a brit távközlési hatóság, az Ofcom saját kutatásáról, ami riasztó képet festett róla, hogy a legfiatalabb felhasználókat is egyre nagyobb arányban szippantja be az online világ: az ottani 5-7 évesek 24 százalékának például már saját okostelefonja is van.
A 10 tagú francia bizottság a Business Insider összfoglalója szerint csaknem 150 fiatallal találkozott, és több mint 100 szakember véleményét szondázta meg, köztük a szolgáltatói oldal, így a Google, a Meta, a TikTok, az X, a YouTube, a Snapchat és a Samsung képviselőit is. Utóbbiak azonban nem lehettek valami meggyőzőek, mert a jelentás leszögezi: elfogadhatatlan, hogy a gyerekeket "végtelenített értesítés célpontjává" teszik, digitalizálva a szabadidejüket.
Nem finomkodnának a szolgáltatókkal
A dokumentumban viselkedéskutatók által ellenállhatatlannak tervezett jutalmazási rendszerekről írnak, és további kutatásokat szorgalmaznak az addiktív algoritmusokról és a gyerekek idegrendszeri fejlődéséről, mivel a képernyőfüggőség fogalmát a tudomány egyelőre nem ismeri. A bizottság sehol sem engedné meg a "gyerekeket közbezáró mechanizmusok" működését, a jelentést pedig az első lépésnek nevezik egy "koherens" és "offenzív" szabályozás kialakítása felé.
Az ajánlások között szerepel a gyerekek mobilhasználatának és okostelefon-használatának tiltása 11, illetve 13 éves korukig, a közösségi oldalakat pedig ennél is szigorúbban kezelnék: nem csak a 13 éven aluliakat tiltanák ki onnan, de még a 15-18 évesek hozzáférését is az "etikusan gondolkodástúl" tennék függővé. A képernyőkről szólva egyébként a 3 év alattiak expozíciójának teljes mellőzését javasolják, és csak 6 éves kortól mozdulnának a mérsékelt, kontrollált bevezetés irányába.
Részletek a PDF formában letölthető, francia nyelvű jelentésben »
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak