A Microsoft 2009-ben készített promóciós anyagában bemutatta, milyennek képzeli 2019-ben az emberek életét. Bár a jóslatok több szempontból sem pontosak, a bemutatott tecgnológiák jó része valóban megvalósult.
Hirdetés
 

Tíz év az emberiség történetében semmi, de az informatika világában korszakváltásokat jelent. Éppen ezért bátor dolog kiállni a nyilvánosság elé egy jóslattal, és azt mondani, hogy mi így képzeljük el az életet tíz év múlva. A Microsoft 2009-ben ezt bevállalta, és ha zömmel nem is abban a formában és olyan széles körű elterjedésben, ahogy a kisfllm ábrázolja, de azért a megjövendölt műszaki megoldások nagyobb hányada már valóban itt van velünk.

Sok pipa, pár hiba

A felskiccelt vízió például sokat mutat a virtuális- és kiterjesztett valóság lehetséges felhasználási területeiből. Szerencsére ott még nem tartunk, mint amivel egy két éve készített kisfilmben riogattak minket, de a geolokáció, a dolgok internete és az analitika fejlődésével egyre többen kaphatnak egyre többféle személyre szabott ajánlatot, információt, mint ahogy a Microsoft koncepcióvideójában is látható.

A jövőkép felvillantja a hajtogatható telefonok lehetőségét is, ami mostanában kezd valósággá válni. Szintén a pontos jövendölések között említhető a valós idejű fordítás, amiben épp a Microsoft igyekezett úttörő szerepet kapni a korábban felvásárolt Skype fejlesztésével. Az igyekezet nem árt, hiszen mások sem tétlenkednek, hogy messzebb ne menjünk, elég a nagy rivális Google témába vágó impresszív törekvéseit említeni. A videó záró képsorai a nagyvárosi környezetek zöldövezettel történő házasítását vetítik előre, és ez szintén olyasmi, amivel kapcsolatban ma már számos megvalósult projektet lehet említeni. 

Természetesen minden azért nem jött be a kisfilmben látottakból. Az érintőképernyőként funkcionáló, de hagyományos újságnak kinévő hírfogyasztás valószínűleg sosem valósul meg. Maga a technológia sem tart ott, de amint ez lehetséges lenne, valószínűleg már nem lesz meg a tömeges igény az emberekben, hogy így értesüljenek a világ dolgairól. Túlzó és ma is futurisztikus a sok átlátszó kijelző, panel, virtuális tábla használata. Előkerül a hagyományos felületek, például egy asztal kijelzőként, beviteli eszközként történő felhasználása is. Ezen többek között maga Redmond is nagyjából egy évtizede dolgozik, ám egyelőre messze vagyunk a stabil működésre képes, gyakorlati megoldásoktól.

Végül jöjjön maga a videó, amelynek megnézését követően mindenki maga is eldöntheti, hanyast adna a Microsoftnak a tíz évvel ezelőtt megálmodott jövőképére.

Piaci hírek

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.