Az AWS Secret Region szolgáltatása az amerikai kormányzati biztonsági minősítéseknek megfelelő környezetet biztosít, egyelőre csak az amerikai kormányügynökségeknek.

Az Amazon Web Services (AWS) piacvezetőként a kormányzati megrendeléseket is komolyan veszi, sőt hétfőn új szolgáltatást jelentett be kifejezetten az amerikai kormányzati szervezeteket célozva. A Secret Region elnevezés így nem arra utal, hogy maga a szolgáltatás lenne titkos, hanem hogy alkalmas a "secret" kormányzati biztonsági besorolásnak megfelelő, a "top secret" alatti szinten minősített adatok vagy szoftverek hosztolására.

Magukhoz kötik a kormányügynökségeket

A vállalat Top Secret régiója egyébként már 2014 óta működik, és egy 600 millió dolláros keretösszegű megállapodás értelmében kifejezetten az amerikai titkosszolgálatok részére állt fel. (Régiók alatt egyes kiszolgálói zónák összességét kell érteni, amelyek együtt biztosítják az adott szolgátatáshoz a redundanciát és a hatékony terheléselosztást.) A mostani Secret Region elindítása is tulajdonképpen ennek az együttműködésnek a kiterjesztése.

Lényeges különbség azonban, hogy ez már nem csak a 17 titkosszolgálati szervezet, hanem minden kormányügynökség által elérhető, ezzel pedig az Amazon előtt is nagy lehetőségeket nyit meg a kormányzati modernizációs projektekbe való bekapcsolódással. A Secret Region semmilyen szempontból nem keverendő össze a GovCloud felhővel, amit az Amazon már 2011 óta futtat, és ami tulajdonéppen ellenőrzött, de nem minősített adatkezelést nyújt ugyanennek a csoportnak.

A minősített cloud adatkezelés jelentősége többek között az elmúlt időben napvilágra került, esetenként az Amazonhoz köthető adatbiztonsági incidensek is jelzik. Májusban egy védelmi beszállító hanyagsága miatt vált több tízezer fájl nyilvánosan hozzáférhetővé az Amazon felhőjében, nemrégiben pedig a CNN számolt be róla, hogy a Pentagonhoz köthető, az internetről gyűjtött anyagot fedeztek fel egy ugyancsak nem megfelelően biztosított amazonos szerveren.

Nemsokára ledobhatnak egy kisker bombát is

Az AWS mára az Amazon nyereségességéért egymagában felelős üzleti egységévé vált. A szegmens bevételei az idei negyedévek mindegyikében minimum 40 százalékkal bővültek éves összehasonlításban, legutóbb éppen 44 százalékos éves bevételnövekedésről számolt be, ami így már 4,6 milliárd dolláros forgalmat jelentett az idei harmadik negyedévben. Amit az e-kereskedelmi óriás különféle fejlesztéseivel eléget, azt tulajdonképpen az AWS-en keresi meg.

A Morgan Stanley egy hétfőn közzétett elemzésében eközben az Amazon új lehetőségeit, ezen belül is az egészségiparba való beszállást taglalta. A vállalat saját közlései és meghirdetett pozíciói alapján is eldöntött tényként kezelik, hogy az Amazon bele fogja vetni magát az egészségipari cikkek forgalmazásába. Ez alatt elsősorban a gyógyszerekre kell gondolni, a stratégia alapja pedig a 13,7 milliárd dollárért felvásárolt Whole Foods fizikai üzletlánca lenne.

Az elemzés szerint ez a kombináció nagyjából 80 millió, 55 évnél idősebb fogyasztóval kötné össze a céget az Egyesült Államokban az Amazon Prime tagságon keresztül, és a Morgan Stanley becslése alapján a gyógyszerek megjelenése a Whole Foods kínálatában akár évi 2,3 milliárd dolláros extra forgalmat jelenthet a társaságnak – nem beszélve arról a lökésről, amit a két órás határidővel vállalt Prime Now kiszállításoknak jelenthet majd.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.