A helyszínt még keresik, a kiválasztott nagyváros a seattle-i tapasztalatok alapján nagyon-nagyon jól fog járni.

Második észak-amerikai központjának felépítésére készül az Amazon, ezzel kapcsolatban pedig ajánlattételi felhívással fordult az állami és városi kormányzatokhoz, hogy kijelölje a leendő óriási projekt helysznét. A vállalat 5 milliárd dollárt (nagyjából 1250 milliárd forintot) szánna az Amazon HQ2-nek nevezett új létesítményre, ami nem csak a beruházás nagyságrendje miatt lesz főnyeremény a választott régiónak, hanem azért is, mert a társaság csütörtöki közleménye szerint 50 ezer embert foglalkoztatna a HQ2-ben.

Ez az Amazon elképzelései szerint ráadásul több tízezer kapcsolódó munkahely létrejöttét és több tízmilliárd dollárnyi egyéb befektetést vonzana az új főhadiszállás környékére, vagyis jelentős hatással lesz a szélesebb környezetére is. A cég jelenlegi, Seattle-ben működödő központja állítólag már 38 milliárd dollárra tehető plusz tőkét hozott a város gazdaságába 2010 és 2016 között,  és a 750 ezer négyzetméteren 33 épületet magában foglaló szörneyeteg több mint 40 ezer dolgozója már 43 milliárd dollárt hagyott ott a városi (tömeg)közlekedésben.

Az ajánlatokat október közepétől fogadják, és valamikor a jövő évben hoznak döntést a végleges helyszínről. Konkrét terveket még nem hoztak nyilvánosságra, de a seattle-i fejlesztések alapján látványos dolgokra számíthatunk – a fenti képen például a külvárosban tavasszal épített új kampusz részlete látható, amire egyébként összesen 4 milliárdot költenek.

Elképesztő sok embert vesznek fel

Az Amazon az év elején jelentette be, hogy a következő 18 hónapban 55 százalékkal növelné az Egyesült Államokban foglalkoztatott dolgozóinak létszámát, ami így végül elérné a 280 ezer főt. A héten egy új elosztóközpontot jelentettek be a New York-i Staten Islanden, és néhány hónappal ezelőtt egyedül Észak-Amerikában 50 ezer raktári állást hirdettek meg. Mindehhez jön a mostani terv az Amazon HQ2-ről, amivel a társaság újabb súlyponti régiót alakítana ki működésében az alapítása óta központi helyen álló Seattle mellett.

Seattle jelentős technológiai központnak számít az USA-ban, az Amazon mellett a Microsoft főhadiszállása is arrafelé található, de a hírek szerint az Amazon egyszerűen kinőtte a rendelkezésére álló teret. Az alapító elnök-vezérigazgató Jeff Bezos szerint a HQ2-t sem egy fióktelepnek szánják, hanem a mostani központtal egyenértékű csomópontnak. Ehhez most keresik a megfelelően "stabil és vállalkozásbarát", legalább egymilliós népességű nagyvárosi lokációt, amelynek alkalmasnak kell lennie arra is, hogy magához vonzza a tehetséges technológii szakembereket.
 

Másik kép az új seattle-i kampuszról, éppen egy jó nagy gödröt ásnak


Mindennek két szempontból van jelentősége: egyrészt az új helyszínre nem a meglévő munkaerőt telepítenék át, hanem nagyrészt toborzással népesítenék be. Másrészt a toborzás sikerességét nagyban befolyásolhatja, ha a cég nem csak versenyképes fizetéseket kínál, de olyan környezetet is, ahol a megélhetési költségek is elmaradnak a nem éppen alacsony seattle-i áraktól.

Az Amazon július végén tette közzé második negyedéves eredményeit, közel 38 milliárd dolláros forgalma 25 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A teljes vállalat üzemi profitrátája ismét nagyon alacsony, 1,7 százalékos volt, az AWS cloud üzletág viszont már a csoportszintű forgalom több mint 10 százalékát szállította, és 22 százalékos profitrátával működött. A befektetők a gyenge kulcsmutatók ellenére sem estek pánikba, valószínűleg úgy látják, hogy az Amazon jól költi el a befolyt pénzt – hosszabb távon pedig még több bevétellel, és idővel rendes profittal is kalkulálhatnak.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.