A cukorbetegség Európa lakosságának egyre nagyobb részét érinti. A magyarok 8,1 százaléka tartozik ebbe a körbe, ami közel 2 százalékponttal magasabb az uniós átlagnál. Rajtunk kívül a franciák, a portugálok, a görögök, a törökök, és a máltai tartoznak még a leginkább érintettek kategóriájába. Szakértők szerint nálunk még további 8 százalék jutott már el a cukorbetegség előszobájába, inzulinrezisztenciája révén.
Aki tesz érte, ne kelljen magasabb biztosítási díjat fizetnie
Itthon a cukorbetegek többsége még papíron jegyzi vércukorszint-méréseinek az eredményét, ami meglehetősen időrabló és nehézkes a kiértékelése. Ezen kíván segíteni az a prototípus és tesztfázisban lévő mobilapplikáció, amelynek részleteiről ma számoltak be a sajtónak.
Az alkalmazás az NN Biztosító idén februárban indult inkubátor programjának, a Sparklabnek az első olyan fejlesztése, amelybe fejlesztő partnerként bekapcsolódott a Vodafone is. A közös munka eredménye egy olyan mobil alkalmazás, amely bluetoothon keresztül csatlakozik a vezeték nélküli kapcsolattal rendelkező vércukormérő eszközökhöz.
Aaz NN Biztosító elnök-vezérigazgatója, Sztanó Imre szerint a most kifejlesztett megoldással az érintettek már felhasználóbarát módon rendszerezhetik a mérések eredményeiket. A társaság jövőbeni célja, hogy mindazok, akik rendszeresen használják az alkalmazást (és megfelelően karbantartják az állapotukat), ne fizessenek magasabb biztosítási díjakat, mint a nem cukorbeteg ügyfelek. A minden mobil operációs rendszerre elkészülő app fejlesztése egyébként nem itt áll majd meg, mivel már azon is dolgoznak, hogy a alkalmazás a későbbiekben kiegészülhessen a beteg szénhidrátfogyasztását, inzulinadagolását, sportolását, mozgásmennyiségét is figyelő megoldásokkal, akár cloud alapú változatban is.
Előtérben az életminőséget javító innovációk
Az inkubátorprogram az NN holland anyavállalatánál született meg, a leányvállalatok között viszont elsőként a magyar biztosító vitte tovább. A programmal a cég azt kívánja bizonyítani, hogy nyitottak az életminőséget javító innovációkra, bárhonnan is jöjjenek. Az ötletgazda lehet egy startup, de lehet cégen belüli, vagy – mint a diabétesz-napló esetében – nagyvállalati együttműködés is. A startupokra külön odafigyelnek, az induló vállalkozások a három hónapos professzionális mentorálás mellett 5 ezer euró támogatást is kapnak az NN-től.
A hazai Sparklab csapatának a tagjai az elmúlt hónapokban országjárást tartottak, hogy felkutassák a legjobb ötleteket, amelyekből több mint százat is találtak. A másik két dobogósról szólva Südi István, a Sparklab vezetője bemutatott egy szintén startupos fejlesztést. A Sparklab által felkarolt induló vállalkozás csapata azon dolgozik, hogy lehetne segíteni azoknak a nőknek, akiknek a szülések után szétnyílt a hasizmuk. Tapasztalatok szerint a probléma az egy gyerekes anyák felét sújtja, és minden további szüléssel 50 százalékkal nagyobb a valószínűsége a kialakulásának.
Ebben is egy mobil alkalmazás segíthet az érintetteknek: a fejlesztő csapat másfél évtized rehabilitációs tapasztalatait építette bele a Potzak App nevű mobil alkalmazásba. Az appon keresztül videók és instrukciók formájában szerezheti meg a szülő nők a felépüléshez szükséges tudást és gyakorlatokat.
A biztosítón belülről indult harmadik kezdeményezés célja az ügyfélszolgálatot segítő chatbot alkalmazás fejlesztése. Az app segítségével az ügyfelek azonnal választ kaphatnak a leggyakrabban előforduló 10 kérdésre, amely jelenleg az ügyfélszolgálat idejének a 60 százalékát érinti.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak