A Novartis után újabb partnert talált ehhez a vállalat: a francia Sanofival is megállapodott. Felhőalapú rendszert fejlesztenek.

Tavaly a svájci Novartisszal, a múlt héten pedig a francia Sanofival állapodott meg a Google, hogy közösen fejlesztenek cukorbetegség kezelését támogató új digitális eszközöket és módszereket – írta a Bloomberg. A diabétesz világszerte közel 400 millió embert érint. A betegség jellegéből adódóan (folyamatosan ellenőrizni kell a vércukor szintjét, és annak megfelelően adagolni az inzulint) a kezelésben sokat segíthet a technológia.

A cukorbetegség kezelése azért is fontos, mert egy sor járulékos betegségnek is okozója lehet. A diabéteszben szenvedők körében magasabb az infarktusbeszély, nagyobb a rákbetegségek kockázata, gyakoribbak a keringési rendellenességek. A vércukorszint ingadozásának kiküszöbölésével viszont mindezek megelőzhetővé válnak.

Jövőre már tesztelik a szenzoros kontaktlencsét

A Novartis egy éve még a Google speciális kontaklencséjére azért csapott le, hogy az öregkori távollátás kezelésére adjon egy hatékony eszközt, ám már akkor megállapodtak abban, hogy közös fejlesztésekbe is fognak. Az egyik legfontosabb ilyen irány a diabétesz kezelése, pontosabban a vércukorszint figyelése. Az okoslencse ugyanis a szemben lévő folyadék elemzésével képes mérni a vércukor szintjét, és az adatokat továbbítani is tudja. A tesztek várhatóan jövőre kezdődnek el.

Hasonló irányt követ a Google egy másik megállapodása is: nyár végén jelentették be, hogy a DexCommal közösen dolgozik egy szintén a cukorszint mérésére alaklmas, az információkat felhőbe továbbító szenzoros tapasz kifejlesztésén. (A kaliforniai székhelyű DexCom fő tevékenysége, hogy a cércukorszint folyamatos méréséhez fejleszt eszközöket, melyek Magyarországon is kaphatók.)

Az okos kontaklencsét is bevetik a diabétesz elleni küzdelemben

A Sanofi más oldalról került a képbe. A francia gyógyszercég gyártja az egyik legkeresettebb inzulint, a Lantust. Ők a Google-lal éppen ezért az inzulinadagolás újfajta módszereit fejlesztik. Többek között egy olyan bluetooth-os adagolón dolgoznak, amelynek a segítségével az orvos nyomon követheti, hogy a páciense mikor és mennyi inzulint adott be magának.

Komplex rendszerben gondolkodnak

A Google ugyanakkor komplex rendszerben gondolkodik. Az okos inzulinadagoló eszközök mellett okos cukorszintmérőket, ezekhez illesztő eszközt és egy integrált platformot akar felépíteni, amelyen keresztül a kezelőorvosok és a páciensek egyaránt figyelemmel kísérhetik a betegség állapotát – nyilatkozta a Bloombergnek a cég élettudományi részlegének vezetője. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a két cég a mérési adatok valós idejű elemzésére és tárolására keres komplex megoldást. Így ugyanis az orvos gyorsabban tud reagálni a váratlanul kiugró értékekre, és gyors beavatkozással megelőzheti azok mellékhatásait. 

A Sanofi egyébként tavaly már aláírt egy együttműködési megállapodást cukorbetegeknek szánt eszközök kifejlesztéséről a Medtronic nevű céggel (a szintén amerikai vállalat az egyik legnagyobb orvostechnikai cég, amely a pacemakerektől a műtéti eszközökig rengeteg eszközt gyárt), de a közös munka túlságosan lassan haladt, így várhatóan az együttműködés papíron marad. 

A bejelentés nem nagyon mozgatta meg a részvényesek fantáziáját. A hírre a Sanofi részvények árfolyama a bejelentés órájában 0,4 százalékkal esett, a Google papíroké pedig csupán kevesebb mint 0,1 százalékkal nőtt. Pedig óriási üzletről van szó: a cukorbetegség egyes becslések szerint 2035-re már 600 millió embert érint majd a világszerte, kezelése pedig csak az Egyesült Államokban évi 245 milliárd dollárjába kerül az egészségügynek.

Cloud & big data

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.