A mindent elsöprő, öldöklő karácsonyi bevásárlási roham egyik nagy nyertese idén minden bizonnyal a táblagép lesz. A „kapjon egy tabletet a gyerek” mondat családi körben való elhangzásának valószínűségét én magam közel 100 százalékra tippelem, mivel ez az a termék, ami már nagyon olcsón megvehető és a mobilnál valahogy mégis nagyobb presztízzsel bír.
Új márka, új termékek
Az ésszerű(bb) magyarázat persze sokkal inkább az, hogy az okostelefon piac hazánkban is telítődött, a családtagok legtöbbje rendelkezik vele, ezért a táblagép lehet a következő célpont. Ezt maga a Tesco is megerősítette, amikor bejelentette az Op3n Dott névre keresztelt saját márkás eszközeit: a cég képviselője azt jósolta, hogy akár 50 ezret is eladhatnak belőlük az ünnepi időszakban, ami brutálisan magas szám, viszont jóval kevesebb eladott mobillal számolnak, ami ismét jelzi, hogy az okostelefon piacon már nincs nagy hely a növekedésre.
A Tesco táblagépe az összes lehetséges csapdát tartalmazza, amitől óvni szoktuk az olvasókat, vagy a vásárlókat. Egy saját tabletekkel csak kevés tapasztalattal bíró, alapvetően nem műszaki beállítottságú nemzetközi áruházlánc tömegben legyártott és nagyon olcsón piacra dobott táblagépe nem ígér sok jót, és én örültem a legjobban, hogy a félelmeim nem igazolódtak be. (A saját tablettel a brit piacon már volt előélete a cégnek.)
Karcsú és fémes
Az első kellemes meglepetés a készülékház minőségéhez fűződik, sőt, azt megelőzően térjünk ki máris a kijelző méretre és arányra. A 7,85 colos IPS panel igazodik az Apple iPad mini által bevezetett formátumhoz, és ezzel máris előzi azokat az belépő szintű készülékeket, amelyek maradtak a klasszikus 7 colos világban, aminek általában a széles káva és a vastag kialakítás a velejárója.
A Tesco tablete meglepően vékony, a kijelző oldalsó szélei mellett alig látunk fekete csíkot, és az összeszerelés is kifejezetten igényes. Külön dicséret a tervezőknek azért, hogy a vékony (és nem levehető) hátlap fémből készült, ami egyrészt minőségibb érzetet ad, másrészt a hőelvezetést és a biztos fogást is segíti. Az a helyzet, hogy a Tesco tökéletesen egyensúlyozott a „csomagolás” és a beltartalom kényes egyensúlyán, amitől a felhasználó elégedett lesz, pedig nem egy atomerőművet visz haza, sőt.
Ott van például a kijelző: kutya közönséges, 1024 × 768 felbontású megjelenítő, ami sem a ragyogó színekkel, sem az éles pixelekkel, sem a széles betekintési szöggel nem ápol baráti kapcsolatokat, annyira viszont pont jó, hogy az árcédulára gondolva (30 ezer!) az ember ezzel ne nagyon foglalkozzon. Mellesleg az sem baj, hogy az Op3n Dott nem különösebben akad, nincsenek súlyos belassulások, nálam egyedül a ritkán bekövetkező alkalmazás-összeomlások jelentettek bosszúságot.
Extrák és "egyedi" felület
A processzort szállító Intel egy 1,2 GHz-es Atom Z2520-as CPU-t küldött harcba, amit 1 GB RAM, és 8 gigabájt belső tárhely egészít ki. Az utóbbi kapcsán fontos megjegyezni, hogy noha az elárusító helyeken 8 gigával hirdetik a gépet, a felhasználók által elérhető rész ebből csupán 2 GB, aminek a bővítésében segíthet a microSD – ezt az egyik hosszanti oldalon található nyílásba kell behelyezni. A hátlapon és az előlapon is találhatunk kamerát (5, illetve 2 megapixeles), de a villanó nem segíti a fotózást, és a képek minősége meglehetősen gyatra, akkor azonban jó, ha valamit feltétlenül meg szereznénk örökíteni.
A Tesco a marketing jegyében arra ragadtatta magát, hogy „egyedi operációs rendszernek” titulálja az Op3n Dott által használt 4.4.2-es Androidot, ami annyiban különbözik az alap oprendszertől, hogy vannak benne a többitől szemkápráztatóan elütő zöld ikonok. Ezen kívül a zárképernyő hordoz némi egyediséget, de mindez ennyivel letudható. Valamivel érdekesebb az, hogy az Op3n Dott márkanév mellé több plusz szolgáltatás is tartozik, ami tagadhatatlanul egyedivé teszi a csomagot, bár egyik sem olyan, amit ne láttunk volna már jobb és főleg olcsóbb megvalósításban másnál.
Az egyik ilyen a tárhelyszolgáltatás, ami a regisztrálást követő első három hónapban ingyenes, utána pedig évi 50 eurót kell érte fizetni. Ezért korlátlan tárhely jár, ami más eszközről is elérhető, a feltölthető állományok 2 gigás limitje azonban kicsit lehűtheti az ember lelkesedését. Akad még itt Books és Magazines szekció, ahol digitális könyveket és folyóiratokat vásárolhatunk, illetve a Movies, ami értelemszerűen a filmek vásárlását teszi lehetővé.
Köszönjük, jó lesz!
Valószínűleg a nemzetközi háttér az, ami jót tett a Tesco táblagépének, mivel a gép önmagában (a szoftveres extrák nélkül) még előnyei ellenére sem lenne akkora nagy dobás. A 30 ezer forintos ár azonban nagyon sokat nyom a latban, de az alaptudáson kívül egyelőre semmilyen hardveres extrát nem kapunk, pedig egy 3/4G-s verzió biztos szintén nagyon kelendő lehetne (a következő szériában állítólag lesz ilyen is).
Indulásnak kifejezetten tetszetős darab az Op3n Dott, bár lenne pár kérdésem ahhoz a dizájnerhez/grafikushoz, aki eldöntötte, hogy az e-mail, a kamera, a számológép, a galéria, és a beállítások menüpont is megkapja azt a bizonyos zöld ikont. A Tesco jól érzékkel lépett be az olcsó tabletek egyre erősödő piacába és nem kell nagy tehetség annak megjóslásához, hogy a sok vásárló viszi majd haza karácsonyi ajándékként a készüléket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak